A repülés legendájának 70 éve eltűnt gépét keresik az óceánban

Amelia Earhart, a repülés hajnalának legnagyobb női alakja 1937-ben tűnt el navigátorával együtt, amikor éppen a Földet akarták megkerülni. A Csendes-óceánba zuhantak, 70 éve keresik a gépet. Most egy csapat másfél millió dollárt költ, hogy a tenger mélyén rábukkanjanak.


Amelia Earhart

Amelia Earhart Csendes-óceánba zuhant kisrepülőjét a kincsvadászok úgy keresik, mint a Szent Grált. Hetven éve veszett nyoma a Lockheed Electra10E típusú gépnek, és azóta már számtalanszor próbálták megtalálni – mindhiába. Most az egyik híres roncskereső cég, a Nauticos bejelentette, tavasszal minden erejüket mozgósítva még egyszer nekivágnak az óceánfenék „felgereblyézésének”. Az óceán talapzatát 2500 (!!!) négyzetkilométer nagyságban tapogatják végig egy radar segítségével.



Ameliáék utolsó útjáról annyit tudnak, hogy 1937-ben navigátorával, Fred Noonannal azzal a céllal indult útnak, hogy körberepüljék a Földet, és ezáltal Amelia legyen az első nő, akinek ez sikerül. Már csak 11 ezer km-ük volt hátra. A szakaszt Pápua Új-Guinea-ból kezdték, épp a Csendes-óceán felett repültek, amikor – az utolsó radiókommunikációjuk szerint – rájöttek, hogy túlságosan gyorsan fogy az üzemanyaguk, és nem lesz elég a szárazföld eléréséhez. Ekkor az Ausztrália és Hawaii között mintegy félúton fekvő Howland-sziget felé tartottak, az ottani leszállópályát megcélozva. 1937 július 2-án tűntek el.


Ezt a gépet keresik

Azóta számos elmélet született: sokak szerint az óceánba zuhantak, mások szerint túlélték, és egy lakatlan szigeten haltak meg. Egy másik elmélet szerint a japánok elkapták és kivégezték őket.



A Nauticos-nál tudni vélik, hogy hol kell keresniük a gépet. 70 év elteltével az kevéssé valószínű, hogy azonosítható emberi maradványokra bukkannak a gépben, ha meg is találják, viszont gyűrűket vagy esetleg Amelia bőrdzsekiét megtalálhatják. David Jourdan, a kutatóút vezetője szerint „5100 méter mélyen, ahol keresni fogják, az óceán hőmérséklete alig valamivel nulla fok fölött van. Itt már kevés az oxigén és a hullámzás is gyenge. Vagyis ideálisak a körülmények a konzerváláshoz”.


Amelia Earhart, a repülés női úttörője
1921-ben vette az első repülőóráját Los Angelesben. Már ebben az évben szólóban is repül, benevez egy Levegő Rodeóra, ahol megdönti a női magassági rekordot.

1923-ban hivatalos pilótai engedélyt szerez. Ekkor ilyennel még csak 20 nő rendelkezik a világon.

1928-ban ő az első nő, aki átrepüli az Atlanti-óceánt. Majd New York-ból Los Angeles-be repül, a nők közül elsőként szelve át a kontinenset repülve.

1929-ben a Transcontinental Air Transport (a TWA társaság elődje) megindítja az első járatát Los Angeles-ből New Yorkba. Amelia az utasok között van, a PR osztály kéri meg, hogy a repülést reklámozza ezzel a nők számára. Még ebben az évben 3. helyet ér el a világ első csak nőknek rendezett repülő versenyén.

1930-ban és 31-ben különböző magassági és gyorsasági világrekordokat állít fel.

1932-ben, Lindbergh első atlanti-óceáni útjának 50. évfordulóján ő a második – és egyben az első nő -, aki szólóban átrepüli az Atlanti-óceánt. Ugyanebben az évben Amerikát is átrepüli egyedül.

1937-ben navigátorával elindul, hogy körberepülje a Földet. Július 2-án hallanak róluk utoljára.

Comments

comments