Ha minden jól megy, Ellen MacArthur február előtt le sem száll trimaránjáról. A 28 éves angol tengerészlány arra készül, hogy ő száguldja körbe vitorlással egyedül, megállás nélkül a legrövidebb idő alatt a Földet. A jelenlegi rekord 72 nap, 22 óra, vagyis Ellennek nem lesz könnyű dolga, de neki még esélye is lehet!
Ellen trimaranja |
A magányos non-stop Földkerülés a vitorlázók körében a királykategória, amire csak nagyon kevesen képesek. Különösen azért veszélyes, mert a világtengereken szinte megállás nélkül készenlétben kell lenniük a magányos harcosoknak, és ez azt jelenti, hogy naponta max. négy órát, egyfolytában pedig max. 30 percet aludhatnak, ami rendkívül megerőltető, és az alváshiány egy idő után akár hallucinációkat vagy ideiglenes memóriazavart okozhat. Elméletileg persze lehet teljesítményfokozókkal, gyógyszerekkel növelni az állóképességet, de két és fél hónapon keresztül ez sem járható út, főleg úgy, hogy nincs közelben orvosi segítség. Így tehát marad a felkészülés, a fokozatos alvásmegvonás és az imádkozás a jó időért.
Ez is volt az egyik oka, hogy a britek büszkesége, a 28 éves Ellen MacArthur hetekig a megfelelő pillanatra várt, hogy Franciaország északi partjainál (Ushant/Cape Lizard) átszelje a képzeletbeli startvonalat, és megkezdje a rekordkísérletét. (Elméletileg bárhonnan indulhat, a lényeg az, hogy ugyanoda érkezzen is vissza, de a legtöbb Földkerülő mégis innen startol.) Ellen végül november 28-án reggel vágott neki a közel 42000 km-es útnak, a „hagyományos” útvonalon, vagyis először délnek halad Afrika partjainál, majd elhalad a Jóreménység-foka mellett, aztán keletnek tart Ausztrália felé, azt „délről veszi”, majd irány Dél-Amerikai legdélebbi pontja, a hirhedt Horn-fok és aztán már „csak” az Atlanti-óceánon kell feljutni északra, a kiindulási ponthoz. Hogy mennyi idő alatt kell ezt megtennie?
Sárgával a legrövidebb, feketével Joyon útvonala Forrás: teamellen.com |
Az első ember, aki egyedül hajózta körbe megállás nélkül a Földet, az angol Sir Robin Knox-Johnston volt, aki 1968-69-ben 312 nap alatt tette meg a távot. A 2000-01-es Vende Globe-on a francia Michel Desjoyeaux ezt 93 nap 3 óra 58 percre csökkentette. Akkor Michel mögött egy nappal végzett Ellen MacArthur, aki azóta is tartja a leggyorsabb női rekordot. Desjoyeaux rekordja nem sokáig tartotta magát. A 47 éves francia Francis Joyon 2003. november 22-én szállt hajóra Franciaország északnyugati partjainál, hogy aztán 72 nap, 22 óra és 54 perc múlva kikössön Brestnél, és újra francia partot érintsen a lába. Ő az első ember, akinek kevesebb mint nyolcvan napra volt szüksége a glóbusz körbehajózására, vagyis 20%-kal kevesebb időre, mint Desjoyeauxnek.
Ellen a hajó navigációs központjában |
Ellennek tehát 2005. február 9-én reggel 7 előtt kell célba érnie, ehhez pedig átlagban 15 csomóval kell megkerülnie a Földet. Az út egyik szponzora az Omega, így nem csoda, hogy Ellen honlapján pontosan követhető, hogy hogyan áll Joyonhoz képest. Egyelőre remekül tartja magát, bár sokan arra számítanak, hogy a francia rekordja akár évtizedekig fennmarad. Ellen véleménye szerint „Ezerötszáz ember mászta már meg az Everestet, 450-en voltak már az űrben, de eddig összesen egyetlen olyan ember akadt, aki egy többtestű hajóval egyedül megkerülte a Földet. [Az egyszemélyes Földkerülés egy és többtestű vitorlásokkal is végrehajtható, utóbbival eddig 5-en próbálkoztak, de csak Joyonnak sikerült.]
Ellen hajója, a B&Q 23 méter hosszú, 16 méter széles, négy tonnát nyom, a főárbóc magassága 90 méter. A hajó a lehető legkorszerűbb berendezésekkel van felszerelve, nem sajnálták rá a pénzt, két millió fontba, azaz 700 millió forintba!!! került.
Ha elég gyorsan halad, Ellen akár még utol is érheti a Vendée Globe, a világ legkeményebb Földkerülő vitorlásversenyének résztvevőit. Ők nem trimaránnal mennek! Három héttel a francia lány előtt indultak útnak, és a napokban haladnak el a Jóreménység-foknál.