Mostantól egy helyen megtalálhatjátok a leghidegebb kontinensről írott cikkeinket.
Expedíciók, élet a Fehér Kontinensen
Mozit építenek az Antarktiszon
Most már a moziban is össze tudnak bújni a sarkkutatók, és nem csak a hideg elleni védekezésül. Ugyanis egy 50 fős mozit építenek az egyik orosz bázison. Egyetlen aprócska gond esetleg a filmválasztékkal lehet, mivel a hírek szerint csak argentin filmek lesznek.
(2004. november 4.)
Kitesurffel az Antarktiszon át! – egy modern expedíció
Szeptemberben vetítette az M1 a leghíresebb antarktiszi expedícióról szóló filmet, a Shackletont. Négy angol most az 1914-es útvonalon próbál átkelni az Antarktiszon, ami azóta sem sikerült senkinek. Ők sível és kitesurffel indulnak útnak.
(2004. október 20.)
Átkelés az Antarktiszon: az igazi Shackleton történet
Szerdán-csütörtökön, főműsoridőben vetítette a királyi televízió a Shackleton című filmet. Ennek kapcsán elevenítjük fel, hogy pontosan mi is történt a világ legkalandosabbnak tartott Antarktisz expedícióján. Háború, szponzorkeresés, éhezés, amputálás, jéghegyek és süllyedés.
(2004. szeptember 26.)
Sir Edmund Hillary az Antarktiszra megy
Az Everest meghódítója még él? – merülhet fel a kétkedőkben. Pedig igaz, az új-zélandi kalandor már 85 éves, de még mindig aktív. Most épp a Fehér Kontinensre indul. Utánanéztünk, mi célból.
(2004. augusztus 23.)
Nem adnak benzint az Antarktiszon rekedt pilótának
A kutatók el akarják kergetni az Antarktiszról a kalandorokat. Ezért a bajbajutottakon sem szívesen segítenek. Most egy ausztrál pilótával szúrnak ki, akinek a kontinens fölött elfogyott a benzine.
(2003. december 11.)
Gyorsasági rekord: 42 nap alatt a Déli-sarkra
Az angol Fiona Thornewill 42 nap alatt ért az Antarktisz széléről a Déli-sarkra, ezzel minden eddigi gyorsasági rekordot megdöntött. A segítség nélkül, egyedül végrehajtott gyorsgyaloglás után a kalandornő most a Déli-sarkon várja be férjét, aki sokkal lassabban hoz egy „turistacsoportot”.
(2004. január 12.)
Icebike: Biciklitúra az Antarktiszon
Az extrem.hu oldalain már sok extrém kalandra vállalkozó sportemberről beszámoltunk, de közülük is kitűnik az amerikai Doug Stoup, akinek legújabb hajmeresztő ötlete az volt, hogy biciklivel vág neki az Antarktisznak. Doug-ot az expedíciója végén sikerült utolérnünk, ekkor adott exklúzív interjút honlapunknak.
(2003. február 26.)
Az Antarktiszon, jégtáblák között úszva
Az úszás néhány megszállottját az sem tériti el a testmozgástól, ha túl hideg a víz. Az egyik legextrémebb úszó, az amerikai Lynne Cox az Antarktiszon úszott, fél fokos vízben. Teljesítményéről Dr. Hajnal Gábor lehüléssel foglalkozó orvost és a legismertebb magyar jégúszót kérdeztük.
(2003. február 24.)
Tudomány
Steril tó az Antarktisz alatt?
Egy óriási tó található négy kilométer mélyen a jég alatt az Antarktiszon. Kutatók lyukat fúrtak, hogy lejussanak a tóhoz. Ha kiderül, hogy az ott talált mikrobák a fúrás folyamán kerültek a lyukba, és a tó steril, az nagyobb hír lenne, mintha életformát találnának odalent.
(2004. szeptember 10.)
Űrházat építenek az Antarktiszra?
Az Európai Űrügynökség az űrkutatási eredményeket felhasználva egy különleges házat tervezett. Ezt tuti megnéznék a szomszédok, és a tervezők szerint szinte minden időjárást kiáll. Bár még kicsit drága.<
(2004. augusztus 31.)
Tervezz bázist az Antarktiszra!
Na, azért ennyire nem egyszerű, de majdnem. Az antarktiszi brit kutatóintézet új épületére írtak ki pályázatot. Nem túl sok pénzből, gyorsan összerakható, szép, kényelmes, a hideget jól tűrő bázist kell tervezni. A világ minden részéről nevezhetnek tervezők.
(2004. június 29.)
Közlekedés, infrastruktúra, bázisok
Jövőre már sztráda vezet a Déli-sarkra
A tervek szerint 2005 nyarán elkészül a Déli-sarkra vezető 1600 km hosszú “autópálya”, ami egész nyáron használható lesz. A “sztráda” az Új-Zéland felé eső Mc Murdo bázist köti össze a sarkponton lévő Amundsen-Scott kutató állomással. Az új úton mindössze 30 napig tartana az út a partról a sarkra.