Újrahasznosítanak egy orosz interkontinentális ballisztikus rakétát! Ez fogja felvinni a Cosmos 1 elnevezésű, oroszok által épített, amerikai magánűrhajót. A hajó érdekessége, hogy nem rakéta hajtja, hanem napelemek!
Már Jules Verne is utalt arra, hogy a hosszabb űrutatásokhoz a nap energiáját kellene majd használni, de nem fejlesztette tovább az ötletet. Közel másfél évszázaddal később az amerikai Planetary Society bejelentette, 2005 márciusában fellövik az első napelem hajtotta űrhajót. A Cosmos 1-et egy rakéta belsejében lövik majd ki. A rakéta, a Volna még a szovjet arzenálból származik, eredeti rendeltetése szerint egy interkontinentális ballisztikus rakéta, ezt alakították át egy kicsit orosz tudósok. Most a belsejében fegyver helyett a napelemes űrhajó lesz, és egy orosz tengeralattjáróról lövik majd ki a Barents-tengeren.
Az űrhajó útvonala a kilövéstől a vitorlabontásig Forrás: Planetary Society |
A mintegy 4 millió dolláros projectért az amerikai Planetary Society felelős, aminek 1996-ig, haláláig Carl Sagan volt az igazgatója, aki különösen szorgalmazta a hidegháborús fegyverek békés kutatási célokra való felhasználását. (Sagan az egyik legismertebb bolygókutató, aki emellett íróként is sikeres volt. Az ő regényéből készült például a Kapcsolat című kasszasiker, aminek Jodie Foster játszotta a főszerepét.)
Az orosz kutatók vizsgálgatják a Cosmos-1-et Forrás: Planetary Society |
Földkörüli pályára érve aztán szétnyílik az űrhajó, és láthatóvá válik a nyolc darab, 15 méter hosszú, háromszög alakú „vitorla”, amelyek összfelülete 600 négyzetméter. Ezekbe a tükörszerű táblákba ütköznek bele a Napból érkező protonok, és ezek biztosítják majd az űrhajó számára az energiát. Az elv hasonló a Földön a szél hajtotta vitorlásokéhoz, csak itt a szelet a Nap helyettesíti. A „napvitorlákat” mozgatva változtatható az űrhajó haladási iránya.
Az eszköz kezdősebessége nem olyan nagy, mint a ma használt üzemanyag-hajtotta gépeké, viszont mivel az energiáját útközben gyűjti be, hosszútávon sokkal hatékonyabb. Főként ezért tartják fontosnak, hogy sikerrel járjon a Cosmos-1 útja, mivel a későbbi, bolygóközi utakon ez lehet a leghatékonyabb utazási mód.