Dániáé lesz az Északi-sark? Mi lesz Santa rénszarvasaival?

Ez nem vicc! Dánia tudományos kutatásokba kezdett, hogy bizonyítsa, az Északi-sark tulajdonképpen Grönlandhoz tartozik, ami pedig Dánia része. A háttérben persze az olajmezők állnak, de így lehet, hogy a rénszarvasok istállója helyén benzinkút áll majd?


A Lomonoszov-hátság helyzete

Dánia bejelentette igényét az Északi-sarkra. Mindezt azon új geológiai kutatásokra alapozzák, miszerint esély van rá, hogy Grönlandot és az Északi-sarkot a jégmezők alatt egy hegység, a Lomonoszov-hátság köti össze. Ez egy 50-70 km széles és 1300 km hosszú hegység, ami 1000 méter mélyen fekszik a tenger felszíne alatt. (Mikhail Lomonoszovról, egy XVIII. században élt orosz tudósról nevezték el.)



Grönland, a világ legnagyobb szigete 1814 óta Dánia része, jelenleg autonóm státusszal rendelkezik. Az Északi-sark nemzetközi területnek számít, bár az 50-es években Kanada már bejelentette igényét rá, és egy nemzetközi döntőbíróság ítélete szerint, ha száz éven belül más ország nem áll elő hasonló igénnyel, akkor az Északi-sark kanadai területté válik.



A dánok érvelésüket arra alapozzák, hogy az ENSZ 1970-es Tengerészeti Egyezménye szerint a tengerparti országokhoz tartozik a partjuknál lévő tenger 370 km széles parti sávja. Vagyis elég, ha a Grönlanddal a tenger alatt összeköttetésben lévő hátság 370 km-re az Északi-sarktól véget ér. A dánok egyelőre még csak tudományos szemszögből közelítik meg a kérdést, politikai és gazdasági mezőkre még nem terelték.


Az olaj a lényeg, persze

Ennek ellenére a dán puhatolózásról szóló hír máris felkeltette Kanada, Oroszország, Norvégia és az Egyesült Államok illetékeseinek figyelmét, akik máris tiltakoznak. Persze nem a jégmezőket vagy az Északi-sarkra utazó néhány tucat turistát és kalandort sajnálják Dániától. A harc az Északi-tengerben sejtett olajmezőkért folyik. Ezek kiaknázása egyelőre még nem gazdaságos, mivel túlságosan vastag jégréteg fedi, de ha a jég ilyen ütemben olvad a globális felmelegedés miatt, akkor néhány évtizeden belül „egyszerű” tengeri olajfúró hajókkal kiaknázhatóak lesznek. Vagyis aki megszerzi az Északi-sark környéki terület jogát, az milliárdokat kaszálhat.


Bush álláspontja
A téma a tudósokon kívül az újságírókat is megihlette. Néhányan Santa Claus-t és rénszarvasait féltik, mondván, hogy mi lesz a gyerekekkel, ha Santa lakhelyét olajkutakkal veszik körül és a manók nem tudnak majd nyugton csomagolni.



A Daily Tribune újságírója még tovább ment. Aaron J. Brown azon töprengett el, hogy az USA vajon mire alapozhatná az igényét az Északi-sarkra. A következő konverzációt vázolta fel:



Bush elnök: Meg kell szereznünk az északi-sarki olaj egy részét. Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy a pingvinek egyre nagyobb terrorista veszélyt jelentenek. Ez a múltkor bejött.

Tanácsadó: Uram, az az igazság, hogy a pingvinek az Antarktiszon élnek… a másik sarkon.

Bush: Ide hallgasson. A pingvinek veszélyt jelentenek. A pingvinek a hidegben élnek. Az Északi-sark hideg. Vagy velem van vagy a pingvinekkel.

Tanácsadó: Ok, felhívom Rummy-t. [Donald Rumsfeld védelmi minisztert.]
Bush: Figyeljen arra, hogy a fotók ezúttal igazinak tűnjenek. Hívja fel Hollywoodot és szerezze meg a Batman-ben használt robot pingvineket…

Comments

comments