Már épp ideje volt, hogy az extrém- és kalandsportokkal foglalkozzon egy nyomtatott magazin is. Két megszállott sportoló/kiadó hónapok óta ezzel fekszik és kel. Mától az újságárusoknál a végtermék, mi pedig jól kivesézzük.
Szokatlan, de igen kényelmes méretben |
A magyar újságpiacra egy új termékkel betörni mindig is igen kockázatos vállalkozás volt. Egyrészt nagyon drága egy újságot elindítani, másrészt nem biztos, hogy lesz, aki megveszi, harmadrészt ott a sok kritikus, akinek leghőbb vágya jól lehúzni az induló lapot. Jelenleg a magyar piacon az egyetlen extrémsportokkal foglalkozó, nagyobb példányszámú lap az Offline. Ők már fél évtizede jelen vannak, és mostanra már szinte kizárólag a gör- és streetsportokra specializálódnak, egy stabil 30 ezres, főként tinikből álló olvasói bázissal.
A piacon van egy rés, ahova beférne egy főként kalandsportokkal foglalkozó, fiatalos magazin, de eddig még senki nem járt sikerrel e rés betöltésében.
Az Outdoor Sport magazin alapítói, Tokaji Nagy Csaba és Kopa Rajmund így tisztában voltak vele, hogy olyanokkal kell a cikkeket iratniuk, akik értenek is az általuk megénekelt extrém- és kalandsportokhoz. Ezt az akadályt sikerrel is vették!
A képek és a szöveg aránya 1. szám, 39. oldal |
Azonban először lássuk, mit is kell erről a magazinról tudni. A mérete a legszembeötlőbb. Kb. akkora, mint a középiskolás kémiakönyv, csak a belseje izgalmasabb és színesebb. Az első szám 106 oldalnyi, vagyis nem a „tíz perc alatt kiolvastam” kategória. Ezért a 390 ft-os fogyasztói ár nem kevés, de soknak semmiképp sem mondható. Az alapító szerkesztők nem titkolt célja, hogy a National Geographichoz hasonló képi és szövegarányt produkáljanak. A kép/szöveg arány tekintetében az új lap legközelebbi magyar rokona a Képes Sport.
A témák szemszögéből vizsgálva talán úgy foglalhatnánk legegyszerűbben össze a tartalmát, hogy minden olyan sport, ami a Nemzeti Sportból kimarad és az Offline se dolgozza fel. Vagyis amolyan extrem.hu, nyomtatott formában – kalandsportok, extrémsportok, ahol a lényeg a természetközpontúság.
Friss hírekkel, programajánlóval, tévéműsorral, sportszer ajánlóval, és hosszabb lélegzetű cikkekkel. Az első számban a rafting, a kitesurf, a windsurf, a quadozás, a barlangi búvárkodás, a sziklamászás, a mountainbike és a lovasíjászat kerül górcső alá.
Már ebből a listából is látszik, hogy igencsak szerteágazó sportágak beleférnek a 106 oldalba. Vannak versenytudósítások, kalandtúra leírások, sportágismertetők, vagyis egy-két kedvencet mindenki találhat magának.
Persze azért van még hova feljődniük. Egy kicsit az átgondoltságot, a vezérfonalat hiányoltuk leginkább a lapból, valamint az olvasószerkesztőt. Viszont ez utóbbit talán kalandként is felfoghatjuk, amolyan helyesírási tesztként, ahol lemérhetjük, hogy mi mit írnánk másként, mi hány hibát találunk.