Hosszú szünet után végre megint pezseg az élet a szabadtüdős búvárok között. Világrekord kísérletek tucatjait jelentették be az őszre, és ami kevésbé jó hír, már itt is van doppingügy. A sportág Phelps-je pedig kamikaze akcióra készül.
Véget ér az uborkaszezon?
2003-ban havonta többször számolhattunk be egy-egy szabadtüdős búvárversenyről, világrekordról. Idén eddig több verseny és rekordkísérlet is elmaradt. Az év fénypontját eddig a fiatal német Tom Sietas világcsúcsai jelentették és az augusztusi vancouveri csapatvilágbajnokság, ahol szintén Tom Sietas volt a főszereplő. És persze a MAN I., még januárban, az első hivatalos magyarországi freediving verseny.
Úgy tűnik azonban, hogy a nyolc szűk hónap után ősszel nagyüzem várható a szabadtüdősöknél. A legnagyobb nemzetközi szervezet, az AIDA világrekord kísérleteket listázó oldala már rég volt ilyen hosszú. Szeptemberre és októberre összesen 26 kísérletet jelentettek be!!!
A Merülőgép bekeményít?
A Merülőgép |
A lista főképpen egyetlen ember miatt lett ilyen hosszú. Az osztrák Herbert Nitschet már a tavalyi szeptemberi tripla-rekordjakor Merülőgépként emlegettük. „Herbi” most leginkább a Kamikaze jelzőre tarthatna igényt, hisz minden merülési számban, és még az uszodai számokban is bejelentette igényét a világ legjobbja címre. Csak a hatás kedvéért felsorolnánk őket: dinamikus – uszonnyal, dinamikus – uszony nélkül, free immersion, constans uszonnyal és uszony nélkül, variable weight, sőt a szabadtüdősök legextrémebb számát, a No Limits-et is megjelölte. (A számokat magyarázó kisokost itt találod.)
Herbi akcióterve leginkább ahhoz hasonlítható, mintha Michael Phelps az 50 méteres gyorstól az 1500 méterig minden kategóriában elindulna egy versenyen. Ahogy Phelps, Nitsch is a legjobbak közé tartozik a saját sportágában, de ez talán még neki is sok lesz. A szabadtüdős búvárkodás alapból is egy veszélyes sport, nemhogy olyan mélységekben, ahova még ember nem jutott le palack nélkül. Nitsch első sorozatára a görögországi Spétsze szigetén kerül sor szeptember 11-16 között. Az osztrák nagyágyú a cseh Martin Stepanek és a belga Fred Buyle társaságában szervezi a rekordkísérleteket, hogy a költségeket megosszák, de természetesen egymás ellen is merülnek.
Határ nélkül Egyiptomban?
Herbi azonban nem tesz fel mindent egy lapra. Alig egy héttel később már kicsit délebbre, az egyiptomi partoknál zargatja a halakat. Hurghada közelében immáron egyedül merül majd, kedvenc bírója, a svéd Bill Strömberg felügyelete alatt. Előzetes bejelentése szerint itt a mélységi számok mellett az uszodai, dinamikus számban is próbálkozik, ahol az a cél, hogy egy levegővel minél nagyobb távot tudjon megtenni a medencében. (Mint sok más szám esetében, a dinamikusban is volt már Nitsch világcsúcstartó, de azóta megjavították a rekordját.) A Hurghadára betervezett hét szám közül a legveszélyesebbnek a No Limits ígérkezik. Ebben a számban a nagy mélységekben ható nyomás a búvár legnagyobb ellenfele. Itt ugyanis nem pusztán önerőből merülnek, hanem egy szán húzza őket lefelé, és egy ballon „repíti” fel őket a felszínre. Ez volt az a szám, aminek rekordját 2002 októberében Audrey Mestre megpróbálta megjavítani, de máig is tisztázatlan körülmények között a kísérlet közben életét vesztette. Audrey edzésen elért -170 méteres eredményét egy másik szervezet, az IAFD posztumusz rekordként elismerte, az AIDA-nál azonban hivatalosan a francia Loïc Leferme 2002-ben elért -162 métere a mérvadó csúcs. Ehhez a versenyszámhoz azóta nem igen nyúlt senki.
Az ellenfelek egyike máris bizonyított
Coste a -122 m-es táblájával Forrás: carloscoste.com |
Egyértelmű, hogy Nitsch arra törekszik, hogy ismét ő ülhessen a szabadtüdős világelit trónján. Ennek megakadályozására két embernek van leginkább esélye. A dán Stig Severinsen (ő sem az a félénk, visszafogott típus) és a venezuelai Carlos Coste szintén közös erővel szervez egy kísérletcsoportot. Ők Puerto La Cruz-t, Venezuela partjait nézték ki maguknak szeptember végére. Jó formában vannak ők is, ezt mutatja az is, hogy a többszörös világcsúcstartó és világbajnok Coste egy felvezető eseményen, szeptember 4-én új világcsúcsot ért el a Variable Weight kategóriában. Ebben a számban a szabadtüdős búvárok használhatnak nehezéket, aminek a súlya max. 35 kg lehet. Ezt egy szánra erősítik, ebbe kapaszkodik a búvár is. A szánt a merülése legmélyebb pontján hagyja, és saját erejéből jön vissza a felszínre, vagy karerejével húzódzkodva a kötélen vagy uszonnyal a lábán felúszva a felszínre. Carlos -122 méteres eredményével a belga Patrick Musimu -120 méteres eredményét javította meg két méterrel. Ez pontosan ugyannyi, mint Tanya Streeter 2003-as női csúcsa. Érdekesség, hogy ez volt az egyetlen kategória, ahol a női világrekord nagyobb volt, mint a férfiaké. Coste világrekordja persze még nem hivatalos, még előtte áll a doppingellenőrzés.
Ráadásul a rekord óta kiderült, hogy Carlost vakbélgyulladással azonnal műteni kell. Így egyelőre nagyon úgy néz ki, hogy Stig egyedül próbálkozik szeptember végén Venezuelában. Érdekesség, hogy a dán sztár az egyetlen, aki az időre menő számban, a statikusban is vízbe száll. Ez az a szám, amivel Tom Sietas bekerült a világelitbe idén nyáron, amikor 8 perc 47 másodpercig tartotta vissza a lélegzetét. Ezt a számot sok szabadtüdős lenézi, mondván, hogy unalmas, itt csak lebegni kell egy uszoda vizében, ez nem mélységi szám. Ennek ellenére ez is hihetetlenül nehéz, és ugyanolyan világcsúcs értéke van. Herbert Nitsch ehhez a számhoz most nem is nyúl.
Dopping a szabadtüdősöknél
A sikeres rekordkísérleteknél hivatalból mindig jelezni szoktuk, hogy az eredmény csak akkor válik hivatalossá, ha a doppingvizsgálat eredménye negatív lesz. Eddig ez csak formalitás volt, ugyanis évtizedek óta mentes volt ez a sportág a doppingügyektől. Most azonban szokatlan hírek érkeztek az AIDA-tól. A szervezet illetékesei két pozitív leletet találtak, az egyiket az egyik idei világcsúcsnál, a másikat pedig az augusztusi kanadai világbajnokságon. A férfiak közül csak Martin Stepanek, Carlos Coste és Tom Sietas neve mellett szerepel idei világrekord, vagyis ha férfi az illető, akkor hármuk közül valamelyik. Többet egyelőre mi sem tudunk, az AIDA ugyanis nem a NOB, ők nem hozzák nyilvánosságra az atléta nevét, amíg folyik a doppinggyanús eset vizsgálata. Az ügyre természetesen vissza fogunk térni, amint friss infóink lesznek.