„Tudtok nekem hétfőre szelet ígérni, és ami még fontosabb, tudtok nekem novemberben néhány szavazatot ígérni?” – kérdezte John Kerry elnökjelölt az USA „Dunájának” partján, ahová windsurfözni indult. Nem volt szél, így elment hegyikerekezni.
A Columbia kanyon: szép, széles, szeles |
A windsurfözést itthon inkább állóvizekhez kötjük, nem folyókhoz, bár idén nyáron már bonyolítottak egy szörfversenyt a Dunán. A Columbia folyó is inkább az Egyesült Államok Dunájának számít, itthon kevesen tudják, hogy Washington és Oregon állam határán, az USA északnyugati csücskében igazi szörfös paradicsom található, a Columbia kanyonjában.
Bezzeg John Kerry demokrata elnökjelöltnek nincsenek földrajzból problémái, főleg akkor nem, ha extrémsportokról van szó. Már nem először számolunk be a Fehér Ház egyik lehetséges jövőbeli lakójának sportolásáról, és megint hangsúlyoznunk kell, hogy nem politikai szándékok vezérelnek bennünket. Arról igazán nem mi tehetünk, hogy republikánus ellenfele, a Bush klán jelenleg legnagyobb hatalommal rendelkező tagja fel volt mentve testnevelésből (is), és idén nyáron már többször leesett kerékpárjáról.
Testőrökkel bonyolult szörfözni
Szörfparadicsom a Columbián |
Nem úgy Kerry. Ő még a kampányidőszak közepén is ügyel arra, hogy jusson ideje egy kis testmozgásra. Persze demokrata elnökjelöltként ez már korántsem egyszerű. Most például Oregonban kampányolván azt vette fejébe, hogy ha már arra jár, windsurfözik egyet a Columbia folyón. Ezt tavaly még könnyedén megtehette volna, idén azonban már komoly szervezést igényelt. A titkosszolgálat emberei, és Kerry sajtósa már napokkal korábban a helyszínre, Hood Riverbe érkezett, hogy felmérjék a terepet. Megbeszélték a vízimentőkkel és a helyi önkormányzat illetékeseivel, hogy a lehetőség szerint minél jobban kiürítik a környéket, amíg a „főnök” száguldozik egyet. Arra is gondolniuk kellett, hogy hogyan biztosíthatják leginkább a biztonságát. Hisz a baleset éri Kerryt szörfözés közben, annak beláthatatlan következményei lehetnek.
A terroristaveszélyt is észben kellett tartaniuk, bár kevés nehezebb feladat van, mint egy 100 km hosszú, 1000 méter mély kanyon védelme hegyoldalból leselkedő orvlövészekkel szemben. Így leginkább abban bízhatnak, hogy a terroristák csak nem sportolás közben támadják meg az elnökjelöltet.
Kerry oregoni szavazók gyűrűjében Fotó: Mike Segar |
A szél nem demokrata?
Végül hiába volt a nagy készülődés, legalábbis egyelőre. A szél ugyanis nem kíséri figyelemmel a kampány ütemtervét. A hétvégén nem volt hajlandó fújni, így Kerry a folyóparton vegyült a választókkal. Persze kampánybeszédében nem hagyta ki az őt aktuálisan leginkább foglalkoztató kérdést, de politikus is maradt egyben: „Tudtok nekem hétfőre vagy keddre szelet ígérni? És ami még fontosabb, tudtok nekem néhány szavazatot ígérni?” Mivel a környék erősen demokrata beállítottságú, nem meglepő, hogy Kerry kérdését üdvrivalgás fogadta.
Kerryék kerekeznek |
Mivel a szörfözése a szélhiány miatt kudarcot vallott, neki pedig mennie kellett tovább, így egyelőre csak annyit igért az oregoniaknak, hogy vissza fog térni.
Kerry és kompániája Idahoba ment tovább, Ketchumba, a család nyaralójába, pár napra pihenni. Persze ott sem a kandalló mellett, a legújabb népszerúségi mutatók nézegetésével töltötte az idejét (persze azért erre is szakított néhány percet), hanem ismét sportolni indult.
Kerry az Armstrong-féle szalaggal a balján |
Mivel nyár lévén most snowboardozni nem volt hol, így két kerékre pattant, és fogadott fiával, Andre Heinz-szal (no és a testőrséggel nyakába vette a hegyi utakat). Természetesen a fotósok és az újságírók is velük tartottak, így most már nem csak hódeszkán, kitesurffel és windsurffel az lábán/kezén láthatjuk viszont az elnökjelöltet a lapokban, hanem egy bringa nyergében is. Lehet, hogy Kerry nem nyeri meg az elnökválasztást, de az év extrémsportolója címre még esélye lehet.
A sárga lett a divatszín
No, és persze nem maradhat el Kerry csuklójáról a ma már szinte divatcikké váló sárga szalag. Ez Lance Armstrong 6-szoros Tour de France győztes kerekes rákellenes szervezetének jele, amit az kaphat meg, aki támogatójukká válik. Manapság ez azon kevés amerikai jelképek egyike, amit az ott élők szívesen hordanak, akár külföldön is.