Hollywood egyre inkább beszáll az extrémsportokba. Most mutatják be Amerikában a Riding Giants című hullámlovas dokumentumfilmet, de nem kis fesztiválokon, hanem a multiplexekben! Ráadásul a film egyik producere magyar származású.
Van egy snowboardos mondás, miszerint ehhez a sporthoz legalább három ember kell: egy, aki csinálja, egy, aki drukkol neki a pálya szélén, és egy, aki filmre veszi az egészet. Lehet ebben valami, és ez a mondás nem csak a hódeszkásokra igaz! Szerencsére egyre több extrémsportos film készül, és mivel látványosak, van is rá kereslet, vagyis profit is, így nem csoda, hogy Hollywood is egyre inkább beszáll a bizniszbe. Ahogy az extrem.hu filmes mellékletéből is nyomon követhető, van miről beszámolnunk. Idén tavasszal két olyan filmről is írtunk, melyek a multiplexek vásznaira is felkerülnek. Az egyik az Open Water, a Cápa c. korai Spielberg-remek Blair Witch Projectbe oltott változata, a másik pedig a Lords of Dogtown, a Tizenhárom című, itthon is bemutatott, film rendezőjének új dirigálása a gördeszkázás úttörőiről, hollywoodi sztárok szereplésével.
A legendás filmes
A Lords of Dogtown kapcsán olvashattatok először az extrem.hu oldalain Tracy Peraltáról. Ő is tagja volt a legendás csapatnak, azóta pedig sikeres üzletember és filmes. Deszkacége az egyik legnagyobb, évekig szponzorálta Tony Hawkot, a Z-boys-ról, a Dogtown csapatáról készített dokumentumfilmje pedig díjnyertes volt a Sundance Fesztiválon.
Tracy Peralta Agi Orsival a Sundance Fesztiválon |
Peralta nem is titkolja, hogy a Dogtown and Z-boys anyagi és erkölcsi sikere indította arra, hogy a másik kedvenc sportágáról is készítsen egy hasonló alkotást.
Minő véletlen!
Hasonlóan a Dogtownhoz, a produceri feladatokat ismét Agi Orsival osztotta meg. A hölgy neve nem véletlenül hangzik magyarosan. Egy 56-os magyar emigráns család lányáról (aki még Magyarországon született) van szó, aki először Párizsban majd Hollywoodban dolgozott. Egyik korai munkáját a Discovery Channel számára készítette egy közös amerikai-szovjet kajak expedícióról az Altaj-hegység folyóin Bashkaus: Kemény munka Szibériában címmel. A Jég függönye (Curtain of Ice) című filmben pedig egy deréktól lefelé lebénult tengeri kajakos útját követte végig a Bering-szoroson. Peraltával a Dogtown kapcsán fogott össze és az üzleti kapcsolatuk máig töretlen.
Peralta Laird Hamiltonnal Forrás: Sony Classics |
Népszokás
Mivel Peralta Santa Monicában nőtt fel, senkit nem lepett meg, hogy a hullámlovaglásról filmez, ez ugyanis Kalifornia egyik nemzeti időtöltése. És mivel Peralta nem kispályás, egy nagyágyút szerzett maga mellé a filmhez. Laird Hamilton minden értelemben óriási. A Hawaii-on felnőtt szörfös közel két méter, több mint száz kiló, és szőke üstökével úgy néz ki, mint egy viking isten. Hamilton amellett, hogy a nagy hullámok (értsd óriási, 7-8 méteres hullámok) meglovaglásában talán a világ legjobbja, producerként is egyre sikeresebb. Ő az első profi szörfös, aki saját filmes céget alapított, a BamMan Productions-t. (A hírek szerint például az idei év második felére ígérnek egy deszkasportokon alapuló valóságshowt. Érdekes lesz, az tuti!)
A film posztere Forrás: Sony Classics |
Szóval ők ketten összeálltak, hogy dokumentum formátumban megfilmesítsék a nagy hullámokon való szörfözés (big wave surfing) történetét. A polinéziai 18. századi kezdetektől, a hatvanas éveken át, amikor a sportág legnagyobb kultuszfilmjei (Endless Summer, Gidget) születtek.
Biznisz
A hatvanas évek végétől egyre népszerűbb lett a sport, már nem néztek furcsán, a térdnadrágos, deszkás fiúkra a parton, hanem mindenki őket akarta utánozni. A film bemutatja, hogy a biznisz hogyan költözött be ebbe a sportba, és hogyan kommercializálódott a XXI. század elejére olyan szintte, ahol most tart. A készítők szerint „ennek már nem sok köze van ahhoz az életstílushoz, ami a szörfözést létrehozta. Amerika minden szubkultúrával ezt teszi, a rapzenétől kezdve a gördeszkázáson át a golfig. Mindig árucikk lesz belőle.”
Peraltáék persze tudják, hogy ez alól ők sem kivételek. Miután dokumentumfilmjüket a Sundance Filmfesztivál nyitóestéjén bemutatták, a Sony Pictures Classics két millió dollárért megvette a terjesztési jogokat. Bár nem kap olyan jó kritikákat, mint a Dogtown and Z-boys, mondván, hogy rendkívül látványos, de kicsit hosszú (105 perc) és néhol szájbarágós.
A reality haszna
Viszont úgy tűnik, 2004-ben nagy divatja van a dokumentumfilmeknek. Elég csak Michael Moore Bush-ellenes Fahrenheit 9/11-ére, vagy a másik – itthon még szintén nem bemutatott – multi-ellenes The Corporation -re gondolni. A Sony Classics társtulajdonosa szerint „a valóságshow-k sikere vitte közelebb a dokumentumfilmeket a közizléshez. Miattuk tekinti a nagyközönség fogyaszhatóbbnak őket, és nem csak entellektüel esztétáknak való csemegének”.
Jelenet a filmből |
Annyi mindenesetre biztos, hogy aki megnézi a Riding Giants-ot, az kiművelődik a szörfözés történetéből, no és persze akció közben megismerheti a hullámok legjobbjait. Hogy mennyire látványos, az az itt megnézhető előzetesből kiderül.
Legalább túlélte
Hogy mennyire veszélyes, azt pedig semmi sem bizonyítja jobban, mint Dave Kalama esete. Úgy két évvel ezelőtt történt, amikor élete egyik legjobb hullámján lovagolt, és az hirtelen lesodorta a deszkájáról. Annyi ideig volt a víz alatt, hogy a közelből figyelő társai már kezdték feladni a reményt. Végül, valószínűleg az utolsó pillanatban, újra levegőhez jutott, és így életben maradt. Állítólag azóta nem szörfözik olyan jól, mint előtte, de legalább túlélte – mondják a társai. Dave a filmben erről azt nyilatkozza, hogy „úgy éreztem, ez jó nap lehet a halálra”.
Volt is, lesz is?>
Reményeink szerint a film nemsokára Magyarországra is eljut. Legutóbb a Blue Crush című szörfös szerelmi történetet láthattuk magyar mozikban is, Sorsdöntő nyár címmel, 2003-ban. A Riding Giants-ről ilyen híreink még nincsenek, az azonban már biztos, hogy Peralta és Agi Orsi már készül a következő szörfös filmre. Ez sem igértkezik kisebb dobásnak. In Search of Captain Zero Allan Weisbecker bestsellere, amely arról szól, hogy Allan hogyan indult szörfös barátja, Christopher keresésére Dél-Amerikába. Christopher a Végtelen Nyár (Endless Summer) című film és egyéb tudatmódosítók által ihletve döntött úgy, hogy megkeresi a világ legtökéletesebb hullámját. Végül Allan a dzsungel mélyén életveszélyes kalandok után rá is bukkan Vietnamot is megjárt, kissé megzakkant barátjára. A történet jó, nem vitás, egy-két éven belül pedig kiderül, hogy Peraltáék a regények megfilmesítésében is sikerrel járnak-e. Az már biztos, hogy a főszerepet Sean Penn (juhéjj!) fogja játszani.