Steve Cunningham szó szerint vakon repül. Tizenkét évesen vesztette el látását, ez azonban inkább inspirálja. Ő volt a leggyorsabb vak szárazon és vizen, most a levegőben is le akarja tenni névjegyét. Őt biztosan nem vakítja el a félelem!
Steve Cunningham, a vak hős |
Az extrémsportokban nem gyakori, hogy testi fogyatékos emberek űzzék, messze van még például, hogy a Paralimpia példájára az extrémsportok olimpiájának, az X Games-nek is legyen fogyatékos verziója. Azonban van néhány elvetemült, aki utat tör sorstársainak ezekben a sportokban is.
Ilyen a 41 éves, kétgyermekes Steve Cunningham, aki tizenkét éves volt, amikor elvesztette a látását. Bár ez kettétörte bimbódzó focista karrierjét, nem adta fel. Azóta aktívabb, és sikeresebb, mint a legtöbb látó ember. Például egy időben ő tartotta a 100 méteres sprint vak világrekordját, nagy golfozó hírében áll és ő az angol vak futballválogatott kapitánya.
Első sebességi rekordja egy Chryslerrel Forrás: chrysler.co.uk |
Emellett öt éve egy Mesterhármason dolgozik. A Hat Trick Challenge lényege, hogy ő szeretne a világ leggyorsabb vak embere lenni: földön, vízen, levegőben. Ebből az első kettő címet már megszerezte.
1999. szeptemberében egy kölcsönkért Chrysler Dodge Viperrel száguldozott egy brit légibázis kifutópályáján. Három egymérföldes távját is lemérték. A csúcssebessége 281 km/h volt, amivel 20 km/h-val javította meg a korábbi csúcsot. (A Chrysler Viper csúcsteljesítménye 290 km/h körül van.) Ezt a rekordját mellesleg már többször is megjavították, nem ő az egyetlen vak brit, aki imádja a száguldást.
Egy évvel később a La Manche csatornán robogott egy V24 BAT típusú motoros hajóval, GPS segítségével navigálva. Végsebessége 120 km/h volt, és ezt ráadásul a viharos tengeren, korántsem ideális körülmények között érte el. Egy hónappal később, a Windermere-tavon, jobb körülmények között ezt 120 km/h-ra javította. Ezt a rekordját azóta már felülmúlták, a szintén brit Mark Threadgold, 147 km/h-rel, szintén a Windermere-tavon. Threadgold tart egy másik rekordot is, ami a vak vezet világtalant legszószerintibb értelmezése: egy 70 éves, vak vízisíelő bajnokot húzott a hajója után (síelve, nem fekve pattogva a vízen). Sebességük 55 km/h volt, amin még javítani is akarnak.
Steve Cunningham úgy döntött, hogy nem foglalkozik azzal, hogy az első két rekordját már túlszárnyalták, hanem a Mesterhármas harmadik elemére, a repülésre koncentrál. Mivel a La Manche-csatornát már 2003-ban, a repülés történetének 100 éves évfordulója tiszteletére szervezett ünnepség keretében egy 54 éves vak brit férfi egy kisrepülővel már átrepülte, így Steve más kihívás után nézett.
Úgy döntött, ő lesz az első vak ember, aki körberepüli Nagy-Britanniát. Most (július 12-én) indult útnak, és tervei szerint öt nap alatt teszi meg az utat. Lesz mellette egy látó ember is, aki ellenőrzi, hogy a képernyőről egy beszélő szoftver segítségével Steve-hez eljutatott repülési információk megfelelnek-e a valóságnak, de a Piper Warrior kisgépet Steve irányítja majd. A 41 éves vak pilóta három éve készül a hármas rekord bevallottan legnagyobb kihívást jelentő elemére. A múlt héten például akarattal viharban repültek, hogy leteszteljék, nehéz látási körülmények között (mármint a látó másodpilóta szempontjából) is képesek-e irányítani a gépet.
Hogy sikerrel járnak-e, az pár napon belük kiderül.