Az már régen nem kalandor, aki csak annyit tud magáról elmondani, hogy egyszer megmászta az Everestet. Az igazi modern felfedezők csak megmosolyogják. Vélhetően Fedor Konyukhov is.
Sir Edmund Hillaryval Forrás: konyukhov.ru |
Igaz, ami igaz, ha ún. felfedezőkről (bár, ma már nem sok felfedezni való van a bolygón) esik szó, rendszerint egy-egy angolszász, azaz angol, vagy amerikai arc kerül fókuszba. Ékes peldája ennek úgy a királyné alalattvalója, Sir Ranulph Fiennes, mint a yenki Steve Fossett. Nem sok olyan szeglete van a golóbisnak, ahol ők még nem jártak, és nem sok olyan őrült túra, vagy rekordkísérlet kerülhet szóba, ahol ne lehetne velük példálózni. Kétségtelenül hihetetlen teljesítményeik, és nem utolsó sorban remek sajtójuk, ill. önmenedzselésük révén kissé elhomályosítják a stílus más, szintén fényesen ragyogó állócsillagait. Mi most közülük fogunk egyet bemutatni, a szimpatikus orosz nép fiát, Fedor Konyukhovot. Pedig, amikor Fedor belép a felfedezők klubjának kapuján, tuti, hogy előre köszön neki az inas, és nem kérnek tőle névjegykártyát, mielőtt keblükre ölelik a jeles tagok.
A magyar kapcsolat
Az Aliye Parusza vitorlás hű társa a tengeren Forrás: konyukhov.ru |
Fedor már nem mai gyerek, ahogy a szakmabeliek többsége sem, ő idén már 53 éves. Egy halászcsalád gyermekeként született az Azovi-tenger partján egy kis faluban. Ezek után csak természetes, ha már fiatalon is a tenger és a hajózás vonzotta, be is állt tengerésznek. Egy idő után aztán szólóra váltott, ma már több mint 150.000 tengeri mérföld (ca. 240 ezer km) magányos hajókázás van a háta mögött. Vitorlásaival három alkalommal kerülte meg a Földet, egyszer a “rossz irányban”, vagyis az uralkodó széliránnyal és az áramlatokkal szemben. A 2000. évi Vendée Globe non-stop szóló földkerülő vitorlásversenyen is rajthoz állt. Hajóját nem más tervezte, mint Fa Nándor. Csak az Atlanti-óceánon egy tucatszor kelt át ilyen-olyan vízi járművel. 2002-ben evezős csónakjával 46 nap és 4 óra alatt ért Európából Amerikába. Mai napig ez az aktuális rekord!
Állatbarát
Afrika tetején, az Uhuru-csúcson Forrás: konyukhov.ru |
Persze Fedor nem csak hajón volt ott a szeren! Ő bizony úgy szereti hazáját, hogy hosszában végig biciklizte. Volt ideje mindent jól megnézni, amíg Vlagyivosztokból eltekert Szentpétervárra (kb. 20 ezer km). A kutyákkal sem áll hadilábon, ezt bizonyítja, hogy tarsolyában ott lapul az elismervény, bizony ő végigcsinálta a híres Iditarod kutyaszánhúzó versenyt. Ja, és teveháton végigjárta a több ezer kilométeres Nagy Selyemutat.
Az már tényleg csak hab a tortán, hogy valamire való orosz expedícióshoz méltó módon hősünk remek hegymászó is. 1992 és 97 között kipipálta a Hét Csúcs hadjáratot, azaz megjárta a hét kontinens legmagasabb csúcsait.
Hazajár a pólusokra
Az éjszakai expedíció az Északi sarkra – F.K. litográfiája Forrás: konyukhov.ru |
A pólusokon sem lehet eladni. Az Északi sarkon három alkalommal járt, egyszer egyedül, méghozzá télen. Magyarán állandó sötétségben! Ő az első orosz, aki külső segítség nélkül eljutott mindkét pólusra. 1996-os magányos Antarktisz-expedíciója során még arra is futotta erejéből, hogy megmássza a kontinens legmagasabb hegyét, a Winston Massifot (5144 m).
Fiatalemberként természetesen nem ül babérjain, bőszen szövögeti terveit a következő esztendőre. Az már biztos, hogy ismét tengerre szál, 85 láb (kb. 26 m) hosszú hajójával szóló földkörüli útra indul. Amint kikötött, saját tervezésű jégvitorlásával Grönlandra indul tesztelni. Utána ugyanis átköltözik az Antarktiszra, hogy az északon tesztelt masinával délen bizonyítson, a kontinens átszelésével.
Az ENSZ és az UNESCO Fair Play díjasa egyébiránt Moszkvában él feleségével, Irinaval. Fia, Oscar és lánya, Tatjana már kirepültek a fészekből, két unokája, Philip és Pauline pedig igazán büszke lehet a nagypapára. Tudnak róla mesélni az iskolában…