Na, azért ennyire nem egyszerű, de majdnem. Az antarktiszi brit kutatóintézet új épületére írtak ki pályázatot. Nem túl sok pénzből, gyorsan összerakható, szép, kényelmes, a hideget jól tűrő bázist kell tervezni. A világ minden részéről nevezhetnek tervezők.
A brit Halley helye a 6. kontinensen |
Az 1959-ben megszületett Antarktisz Szerződés (amit számos ország, köztük Magyarország is aláírt) szerint a hatodik kontinens természeti kincseit a világ egyetlen országa sem aknázhatja ki. Vagyis az Antarktiszon épülő kutatóbázisok esetében egyrészt nagyon szigorúak a környezetvédelmi előírások, másrészt mindent másik kontinensről kell odaszállítani, ami igencsak megnöveli a költségeket. Nemrég számoltunk be arról, hogy amerikaiak utat építenek a Déli-sarkra, most pedig arról adhatunk hírt, hogy a britek is építkeznek.
1956 óta a britek öt ilyen állomást építettek fel az Antarktisz brit részén. A legutóbbi, a híres csillagászról elnevezett, Halley V. még áll, csakhogy a tudósok azt valószínűsítik, hogy 2010 körül az a jégtömb, amin a kutatóintézet épülete van, el fog szakadni a szárazföldtől, és elúszik. Ezért a British Antarctic Survey már időben felkészül a helyettesítésére. Egy designpályázatot írtak ki, amire az egész világról várnak jelentkezőket. A tervezőcégek számára a pénz mellett a legnagyobb lehetőség ebben az, hogy kipróbálhatják magukat egy igazán extrém környezetben.
A cölöpök itt a hó és jég ellen védenek Forrás: antarctica.ac.uk |
Egy ilyen kutatóbázis megtervezése és felépítése ugyanis igen nagy kihívás. A hőmérséklet -55 C foktól +5 C-ig változik. Bár esővel még sohasem találkoztak arra, szemerkélő jeges eső előfordul, a hóesés pedig szinte mindennapos. Évente 1-1,5 méter hó esik. Ebből is adódott az, hogy azokat az épületek, amiket közvetlenül a jégre építettek, egy idő után szinte csak fölülről lehetett megközelíteni, alagutat ásva a jégre, míg végül be nem omlottak a jég/hó súlya alatt. Erre már találtak megoldást, Velencében is használt cölöpös módszert használva.
55 napon keresztül teljes a sötétség Forrás: antarctica.ac.uk |
Persze így is marad elég kihívás: például, hogy a britek egy szép és kényelmes bázist szeretnének, amiben jól érzik magukat, annak ellenére, hogy a táj nem túl változatos (egybefüggő jégtakaró minden felé), és az év 100 napján nem kel fel a nap, és ebből 55 napon keresztül totál sötét van odakint. (Felírni ötletként: lámpatest kollekció).
Az új bázist kb. 50 fő fogja lakni, főként tudósok, de lesznek köztük mérnökök, ácsok és szakács is. Az ő kényelmükre építik a szobákkal, konyhával, könyvtárral és edzőteremmel felszerelt Halley VI-ot, ahol persze a hulladék és pl. a szennyvíz eltávolítása és tárolása sem egyszerű, hisz az Antarktiszon nem lehet szemetelni.
A tervpályázaton a végső döntést 2005 szeptemberében hozzák meg, és 2008-ra készen kell állnia. Ez főként azért nem egyszerű, mert csak a nyári hónapokban építkezhetnek, amikor a környező tenger nincs befagyva. Hisz még így is 12-20 km-t kell cipelni a jégen az építőanyagokat. A tapasztalatok szerint jó idő esetén 6 tonnát, de rossz időjárási körülmények között csak 1 tonnát tudnak főként hómobilok és szánok mögött húzva elcipelni a bázis helyéig.
És persze a legfontosabb tényezőt sem szabad elfelejteni: a britek – kormányzati támogatásból – 19 millió fontot (6,7 milliárd forintot) szánnak a projectre, ami a bázis tényleg világ végi helyéből kiindulva gyorsan elmegy.
Akit bővebb részletek is érdekelnek, az a Brit Építészek Királyi Társasága honlapján többet is megtudhat.