Mad Mike Küng megcsinálta! Az osztrák siklóernyős 10.100 méteren kapcsolta le magát egy hőlégballonról, majd szerencsésen landolt siklóernyőjével. Vakrepülés -60 fokban.
Mad marslakó Mike Forrás: madmikekung.com |
Amikor először olvastunk az előkészületekről, magunk sem akartuk elhinni, hogy ezt meg lehet csinálni. Aztán szakértőnk megnyugtatott, ezt meg lehet csinálni, és ha valaki képes rá, akkor az pontosan Mike Küng. A siklóernyős távrepülés magyar világcsúcstartójától (285 km, 2001, Brazília), Simonics Pétertől megtudtuk, nem olyan ördöngős dolog ez, mint amilyennek látszik. Az embert felviszi egy hőlégballon (nyilván a megfelelő ballon a megfelelő személyzettel), az ugró a kosárhoz rögzítve lógatja a lábát, feje fölött pedig, az alkalomhoz illő speciális módon be van csomagolva az ernyő. Aztán, amikor elérik az ominózus magasságot, egy rántás, az ugró elválik a kosártól, kibomlik az ernyő, és kezdetét veszi az ereszkedés. A cél a 7000 méteres magasság elérése, afölött inkább ejtőernyőzésről beszélhetünk, semmint siklóernyőzésről, hiszen a rendkívül ritka levegőben nemigen vannak meglovagolható áramlatok.
10.100 m: nyílik az ernyő Forrás: madmikekung.com |
Hétezer méter alatt aztán már a vízszintes haladás dominál, lehet a megszokott módon siklani és ereszkedni. Erre készült tehát Mad Mike a Bajor-Alpokban. Kiugrani 10 ezer méter magasból, azaz 700 méterrel megdönteni saját rekordját.
8000: repülő, 10.000: levegő
Jelentjük alássan: az új rekord 10.100 méter! A ballon április 30-án hajnalban kezdte meg az emelkedést 5m/sec. sebességgel. A legénység három főből állt: a pilóta Charles Kunow, az operatőr Danny “A szem” Strasser és persze Mike Küng alkotta az illusztris társaságot.
Mike a ballon mellett lavírozik lefelé Forrás: madmikekung.com |
A csapat garancia volt a sikerre, hiszen ők hárman ezzel a ballonnal állították fel a 9300 m-es rekordot is. Most az akkorinál sokkal jobb, derült időt fogtak ki, ráadásul az infrastruktúrájuk is jobb volt. Nem kellett attól tartani, hogy kevés lesz a gáz a ballonba. Most a 8000 m volt az első kritikus pont, ugyanis egy nappal korábban a müncheni repülőtér az írásos engedély ellenére is megtagadta a további emelkedés engedélyezését. Most azonban semmi nem zavarta őket, még az a repülő sem, amelyik pár száz méterrel a fejük fölött húzott el. A gondok fél óra elteltével, 10.300 méteren kezdődtek. Itt már csak oxigénpalackban lehet létezni, anélkül gyakorlatilag nem lehet lélegezni. Ahogy Danny Strassernek nem is sikerült, hiába vette fel a maszkot, a -60 fokban elfagytak a csövek, és óriási lyuk tátongott rajtuk. Danny perceken belül elájult, Charles pedig döntött.
Jeges maszk, zuhanás, pezsgő
Charlie, Danny és Mike a rekord után Forrás: madmikekung.com |
Megkezdte az ereszkedést, és tudatta Mike-kal, mi a helyzet, ill. hogy ha akar ugrani, akkor azt most tegye meg. Mike pedig, 10.100 méteren levált a ballonról. A borzasztó hidegben eljegesedett a maszk, így az őrült rekorder alig látott valamit. Bár a légüres térben nagyon gyorsan süllyedt, próbált barátai és a ballon mellett maradni. Igaz, kintről édes-keveset tudott volna segíteni. A megváltó 7000 m-es határhoz érve, Danny is jobban lett, magához tért, és megnyugodva konstatálták, hogy nincs komolyabb baja. Az ugrás után 25 perccel Mike is földet ért, 30 km-re attól a helytől, ahol felszálltak. Mondani sem kell, nagy volt a boldogság, Mike így kommentált: “Ez nagyon kemény menet volt, de azt hiszem, ma mindenki a legjobbját nyújtotta. Köszönöm istenem, hogy mindannyian épségben visszatérhettünk.” Az új rekorderek, természetesen az alkalomhoz illő kiadós pezsgőfürdővel ünnepelték a fantasztikus rekordot.