Profi falmászók tesztelték a majomház mászhatatlanságát

A chicagoi állatkertben az 5,5 milliárd forintból felépített főemlős-lakhelyet átadás előtt profi falmászókkal teszteltették le. A fal megmászhatatlan – állították az építtetők. A falmászók félórányi próbálkozás után kiintegettek a tetőről, amit nem mindenki fogadott kitörő örömmel.


A főemlősök eddigi otthona

A chicagoi Lincoln Park Zoo főemlős lakói a gáláns adományozó Regenstein Alapítvány jóvoltából egy új, hiper-szuper házba költöznek, amelynek felépítése mintegy 5,5 milliárd forintba került. A főemlősök jelenleg Kentucky és Dél-Karolina állatkertjeiben laknak „szükséglakásban”. A költözésre a tervek szerint a jövő hónapban kerül sor, de még előtte, a biztonság kedvéért az állatkert illetékesei le akarták teszteltetni, hogy valóban annyira biztonságos-e az új lakhely, mint azt az építők állítják. Az állatkert csimpánzai számára egy olyan udvart készítettek, ahol kedvükre ugrándozhatnak, felül pedig egy fémhálót terítettek ki.



A majomház teljes területét fémdetektorral átvizsgálták, nehogy egy rosszul elkalapált szög vagy egy kiálló szegély miatt baleset érje a majmokat.


A sok gondot nem okozó árok
Fotó: Heather Stone/Chicago Tribune

A csimpánzoknál kevésbé atlétikus gorillák 1300 négyzetméteres szálláshelyét pedig egy négy méter magas falú várárokkal vették körül, amelynek falát úgy alakították ki, hogy úgy nézzen ki, mint egy kiszáradt folyómeder. Ennek megmászhatatlanságát szerették volna az illetékesek leteszteltetni. Ezért egy csapat könnyen utasítható főemlőst bíztak meg a feladattal: a Lincoln Park sportklubjának tapasztalt falmászóit.



Öt falmászó vágott neki a „folyómedernek” boulderezve, vagyis kötél nélkül mászva. Alig telt el egy fél óra, amikor az egyik mászónak sikerült kijutnia az árokból, majd pár perccel később már négy különböző, jól mászható útvonalat tudtak felmutatni az őket figyelő állatkerti alkalmazottaknak. Néhányan megtapsolták őket, mások pedig „múúú” kiáltásokkal adták tudtukra, hogy azért ennyire nem kellett volna sietniük.



Persze az illetékesek elismerték, örülnek neki, hogy a hiányosságokra most derült fény, főleg mivel a nagytestű gorillák talán még jobb mászók is. Ráadásul gyorsan tanulnak, idejük is lesz rá, így biztosak benne, hogy a gorillák is megtalálták volna az árokból kivezető utat.



Így az építők most új tervek alapján próbálják meg valóban mászhatatlanná tenni a területet. A falmászókat pedig meghívták, hogy ha kész lesz a második verzió, azt is teszteljék le. Az építést vezető Tom Beltrame az eseményre odasereglett újságíróknak elmondta, hogy még sohasem dolgozott olyan építkezésen, ahol fémdetektort és falmászókat is használtak volna.

Comments

comments