A siklóernyősök a légáramlatokat kihasználva siklanak a levegőben, gyönyörű látványt nyújtva. Az osztrák Mike Küngbe az átlagnál több veszélyszeretet szorult, ő a siklóernyőzés magassági világcsúcstartója, és most még magasabbra tör. Hőlégballonból akar kiugrani 10 ezer méteren, siklóernyővel!
Az ugrás előtt, a ballonból lógva Forrás: madmikekung.com |
Tízezer méteren siklóernyővel? Háromszor is átolvastuk az egyik osztrák újságban talált hírt, de nem olvastuk félre. A tiroli Mike Küng, aki magát Őrült Mike-ként aposztrofálja (nem ok nélkül), április utolsó hetében arra készül, hogy megjavítsa a siklóernyőzés magassági világrekordját. A csúcsot eddig is ő tartotta, 9270 méterrel, amelyet 2001. augusztusában ért el. A csúcsdöntés helyszínéül Bajorországot választotta, és a módszer is hasonló lesz a 2001. augusztusihoz. Tízezer méter magasra viteti fel magát egy hőlégballonnal, úgy, hogy a ballon kosara alatt üldögél lógva.
A siklóernyő paplanját Mike fölött függesztik fel, úgy, hogy könnyedén kibontható legyen. A megfelelő magasságban Mike a karjában lévő fogantyú segítségével szétbontja a „csomagot”, és igyekszik minél hamarabb alsóbb légrétegekbe jutni. Tízezer méter magasban ugyanis már -50, -60 C fok körüli a hőmérséklet, és már olyan ritka a levegő, hogy Herr Küng is csak oxigénmaszk segítségével jut elég levegőhöz. A rendkívül ritka légkör miatt nem tudnak kialakulni a sikláshoz szükséges légáramlatok.
Arról, hogy pontosan mit kell tudni Mike rekordkísérletéről siklóernyős szemszögből, egy szakértő segítségét kértük. Nem volt nehéz dolgunk ilyet találni, hisz Magyarország is büszkélkedhet világrekorderekkel, méghozzá a távolsági kategóriában. Simonics Péter 2002-ben Forgó Szilárddal állította fel a siklóernyős távolsági világrekordot Brazíliában 285 km-rel. Péterék most épp Olaszországban vannak egy távrepülő-táborban, de meghallván, hogy kiről van szó, Péter készségesen válaszolt a kérdéseinkre. A két rekorder ugyanis természetesen jól ismeri egymást, repültek együtt, forgattak már közös filmet.
2001-ben 9270 méteren ugrott ki a ballonból siklóernyőjével Forrás: madmikekung.com |
Péter kérdésünkre elmondta, hogy „ehhez a mutatványhoz nincs szükség semmilyen speciális eszközre. Az ernyő a ballon kosarára van rögzítve, ahonnan a kellő pillanatban lekapcsolják. Nem kell hozzá különleges, nagymértékben terhelhető ernyő, a legfontosabb, hogy jól látszódjanak rajta a szponzorok. Komolyra fordítva, ezeket az ernyőket nagyon komoly terheléses teszteknek vetik alá, mielőtt kijönnének a gyárakból. A próbák során a mostani mutatvány alatt fellépő erőhatások többszörösének vannak kitéve. Egy ilyen mutatvány meg sem kottyan egy jó minőségű ernyőnek”.
Pétertől azt is megtudtuk, hogy 10 ezer méter körüli magasságban, ahol rendkívül ritka a levegő, lehet-e, és ha igen, hogyan manőverezni. „Való igaz, a polar görbe, azaz a siklóernyő repülési tulajdonságai nagymértékben változnak ilyen magasságban. Sokkal gyorsabban süllyed, mint ahogy vízszintesen siklik. Majd egy bizonyos magasság elérésekor ez az arány helyreáll. 7000 méter körül már inkább siklóernyőként viselkednek ezek az eszközök, ekkor már tényleg lehet velük siklani. 4-5000 m-es magasságra vannak tervezve, de hétezren még/már használhatóak.”
A kilátás fantasztikus, csak nagyon hideg van Forrás: madmikekung.com |
Ezek szerint Mike ugrása kis túlzással az ejtőernyősökéhez hasonlítható, vagyis mintegy 5-6000 ezer méter felett már leginkább a sportoló merészségén múlik, hogy milyen magasba megy föl. Úgy tűnik, Mike Küng is a rekorddöntés jól bevált módszeréhez folyamodik. Egy-két évente kicsit emel a téten, de nem annyira, hogy utána évekig ne tudja túlszárnyalni a rekordját. Érthető, hisz életeleme a kaland, és a szponzorok is örülnek a médiamegjelenéseknek.
Bár, ha így halad, lassan nem lesz, aki felvigye, mivel ebben a magasságban már a hőlégballonok sem gyakoriak. Egy ballonost azért mindenképp tudunk neki ajánlani: David Hempleman-Adams idén április elején döntötte meg a nyitott kosaras hőlégballonozás magassági rekordját, amikor 12800 méterig jutott. Szóval vele Mike Küng pár évig még biztosan repülhet.