A franciaországi Les Arcs-nál rendezik a gyorsasági síelők világbajnokságát. A világ legjobbjai a 255 km/h-t célozták be, de ők még adósak a világcsúccsal. Helyettük a világ legjobb paralimpiai síelője, az ausztrál Michael Milton döntötte meg a saját csúcsát. Ezzel azonban még nem elégszik meg: célja a 200 km/h.
Michaelt 2003-ban az év mozgássérült sportolójának választották Forrás: michaelmilton.com |
Michael kilenc éves volt, amikor csontrákot állapítottak meg a bal lábában, amelyet amputálni kellett. Mivel olyan családban nőtt fel, ahol mindenki imádott síelni, és Michael maga is három éves kora óta száguldott a lejtőkön, így leginkább arra volt kiváncsi, hogy egy lábbal lesz-e esélye síelni. Amikor egy videót mutattak neki egy egy lábú síelőről, már tudta, mit akar az élettől – meséli a honlapján.
Hogy mennyire igaza lett, azt a hat paralimpiai aranyérme is bizonyítja. A gyorsasági síeléssel csak nemrég ismerkedett meg, 2003 februárjában, amikor elindult Kanadában a Velocity Challenge versenyen. (Erről az itthon kevéssé ismert sportágról egy hete olvashattatok az extrem.hu-n, a világbajnokságot beharangozó cikkünkben.)
A Les Arcs-i lejtő Forrás: kl-france.com |
Már tavaly bejelentette, hogy 2004-ben el akarja érni a 200 km/h-t, amely minden gyorsasági síelő számára egy fontos pszichikai határ is. A világrekordok megdöntésére az egyik legjobb lejtőnek a francia Les Arcs-it tartják, ahol április 14-18 között rendezik a sportág világbajnokságát. A felkészülés során a rossz idő akadályozta a résztvevőket, de Michael az első napos napon (április 15.) letette a névjegyét. 0,21 km/h-t javítva a saját rekordján, világcsúcsot síelt, amivel még a CNN sportösszefoglalójába is bekerült.
Teljesítményének értékét tovább növeli, hogy az egészséges síelők, két lábon egyensúlyozva is “csak” 210 km/h-t tudtak teljesíteni szerdán.
Michael esetében még nagyobb jelentősége van az egyensúlyozásnak Forrás: michaelmilton.com |
“Les Arcs a tökéletes sztráda a gyorsasági síelők számára. Ez egy 2 km hosszú lejtő, amely a tetején 76 fokos dőlésszögű. Hosszú, meredek és félelmetes. Még a tapasztalt síelők is félnek lenézni a startról és belegondolni, hogy le is kell síelniük ezen a lejtőn” – magyarázta a világcsúcstartó.
Ha neki, vagy valaki másnak a következő napokban sikerül még gyorsabbnak lennie, arról természetesen be fogunk számolni.