Mielőtt bárki infarktust kap, szólunk, hogy a fenti cím nem az igazságot rejti. Az egyik hegymászással foglalkozó weboldal szerkesztőinek agyában született meg az év legjobb április elsejei tréfája. Megtámogatta egy másik, respektált forrás, és sokan bevették.
NASA felvétel az Everestről |
Az explorersweb.com portál az egyik legismertebb, és legnagyobb tiszteletet kivívott kalandsport oldal a neten. A manhattani székhelyű csapat tagjai a legtöbb esetben a helyszínről tudósítanak, legyen az az óceánon, az Északi-sarkon, vagy egy hegycsúcson. Most azonban egy álhír terjesztésében vállaltak aktív szerepet. Az április elsején közzétett BREAKING NEWS szerint a 7summits.com-tól kapott információk szerint „már nem az Everest a legmagasabb csúcs, így nem is tartozik a hét kontinens legmagasabb csúcsait tömörítő Hét Csúcs (Seven Summits) közé. Egy NASA geológus csapat, GPS és szatellit lézer technológia segítségével megállapította, hogy az Everest valójában csak 8712 m-rel emelkedik a tengerszint felé, és így a K2 a legmagasabb csúcs.”
K2 |
„Ugyanezekkel az eszközökkel a NASA tudósai azt is megállapították, hogy a K2 valójában 8738 méter magas…Ezek alapján viszont Reinhold Messner az első ember, akinek mind a hét csúcsra sikerült feljutnia.” És a többi, és a többi. Adatok, nevek, hiteles hangnem. Akár még igaz is lehetne. A 7summits.com-on ugyanezek az információk, sőt egy link is van a NASA geósaihoz.
Az ilyen eseteket nevezik iskolapéldának a kommunikáció és média szakokon. „A neten talált anyagok nem hihető hírforrások, oda minden bolond bármit feltehet.” Ez igaz, viszont egy hír igazsága annál valószínűbb, minél több oldalon írnak róla. Ennek ellenőrzésére a legkiválóbb a news.yahoo.com, ahol az összes nagy hírügynökség és fontos offline média hírei felkerülnek. Ráadásul fizetni sem kell értük. Az ember csak beírja a News keresőbe, hogy NASA, Everest, és ha nem ad ki tíz cikket, az AP, a Reuters, a New York Times, a BBC és hasonló forrásokkal, akkor valószínűsíthető, hogy a hír kacsa.
Ez történt a fenti esetben is. Az évtized híre lett volna, ha a NASA kutatói valóban kimérték volna, hogy az Everest se nem 8848, ahogy sokáig tartották, se 8850 méter, ahogy a XX. század végi mérések bizonyították.
2004. április 2-án persze kiírták a félreértések elkerülése miatt, hogy a Breaking News dátuma (április 1.) nem volt véletlen. Azért, valljuk be, remek tréfa volt!