Egy brit szervezet PADI búvárokat keres önkéntesnek egyiptomi búvárprojectjükhöz. A jelentkezők 2/3/4 hétig búvárkodnak a GVI égisze alatt Dahab környékén, jegyzeteket készítve. A project egyik fő célja, a turizmus korallzátonyokra gyakorolt hatásának vizsgálata. A részvételi díj 270 ezer forintnál kezdődik. Mindenki döntse el, ez sok vagy kevés.
A Vörös-tenger a búvárok nagy kedvence, és ezzel az egyiptomiak is tisztában vannak. Egyiptomban évezredekig csak a Nílus partján és annak deltájában épültek városok, így nem csoda, ha az egyiptomiak büszkén számolnak be arról, hogy az utóbbi harminc évben az aprócska halászfaluk helyén egyre-másra tűnnek fel a turisták számára épített városok, a minden igényt kielégítő szállodasorokkal: Sharm el Sheikh, Dahab, Hurghada, a magyar utazási irodák katalógusaiban is előkelő helyet foglal el.
A napimádók mellett az egyik fő turistacsoportot a búvárok teszik ki. Papíron az egyiptomiak igyekeznek védeni a tenger élővilágát, hisz vigyázniuk kell az „arany tojást tojó tyúkra”. Minden búvárút előtt elmondják a turistáknak, hogy nem szabad hozzáérni a korallokhoz, nem szabad egy picike darabot sem letörni belőlük. Ezek után sokkoló látvány, ahogy a hajóskapitány laza mozdulattal a korallgátra dobja a vasmacskát. (Sajnos, ezt saját szemmel kellett látnom.) No, persze ez egyedi eset.
Az viszont bíztató, hogy az egyiptomi nemzeti parkokat felügyelő kormányszervezet és a brit Global Vision International (GVI) közös projectbe kezdett, a Dahab környékén található korallzátonyok állapotának felmérésére. Ez azért is nagyon fontos, mivel az ausztrál partoknál található Nagy-korallzátonytól eltérően, amely mintegy 200 km-re fekszik a parttól, Dahabnál közvetlenül a tengerpart mentén, attól 5-50 km-re található a zátony. Így az ott élőtől és az odalátogatóktól nincs annyira védve.
A GVI projectje búvárok segítségével adatokat gyűjt a környék állapotáról. Annak érdekében, hogy a búvárok munkamorálja és lelkesedése ne csökkenjen, és persze azért is, hogy a GVI bevételhez jusson, a project résztvevőinek egy részét önkéntesekből akarják biztosítani. A részvétel feltétele a PADI Open Water vizsga megléte. Leginkább olyan búvárok részvételére számítanak, akik már hobbiszinten sokat búvárkodtak Egyiptomban, és most ugyanezt szereznék tenni, de már egy komolyabb céllal.
Búvárokból nincs hiány |
A program részvételi ideje két, három vagy négy hét. Ezalatt hetente öt nap, naponta kétszer merülnek az önkéntesek, akiket addigra kiképeznek a víz alatti adatgyűjtésből, és pontos utasításokat kapnak arra vonatkozóan, hogy mit kell megfigyelniük. Főként a teknősök és a tengeri csillagok életét figyelik majd meg. Mindezt persze nem ingyen. Az önkénteseknek mélyen a pénztárcájukba kell nyúlniuk. Bár persze az nézőpont kérdése, hogy két hétre 1285, háromra 1845, négy hétre pedig 2315 dollár sok vagy kevés egy ilyen kalandért.
Akinek felkeltette az érdeklődését a project, az a GVI honlapján jelentkezhet, bár a hírek szerint óriási az érdeklődés, így hónapokig is eltarthat, mire sorra kerül.