A hetvenes évek végén még nem volt Tony Hawk, nem volt X Games. Volt viszont egy csapat kaliforniai tini, a Z-boys, akik mára a gördeszkázás élő legendái. Az ő történetüket filmesítik meg Hollywoodban, szupersztárokkal: Heath Ledgerrel, és a Tizenhárom c. film főhősnőjével, Nikki Reeddel a főszerepben. Sokáig úgy volt, hogy Fred Durst rendezi, de nélküle talán még jobb lesz.
Nikki Reed és Heath Ledger |
Szerencsére ma már egyre-másra mutatnak be extrémsportolókkal foglalkozó mozifilmeket. Legutóbb például a Snowboarderről olvashattatok az extrem.hu-n. Amiben a Lords of Dogtown újdonságot jelent, az az, hogy ehhez a filmhez igazi nagy neveket sikerült megnyerni. Heath Ledger, a Lovagregény, A tíz dolog, amit utálok benned, a Patrióta sztárja olyan szívtipró, akiért sokan beülnek egy filmre. Az ausztrál loknis mellé leszerződtették Nikki Reedet, aki a Tizenhárom című filmben alakította nagyon hitelesen a drogos, nagy lángon égő tizenhárom éves lányt.
Részlet a Dogtown deszkákat reklámozó szórólapból, 1977-ből Forrás: z-boys.com |
A film rendezéséért is nagy harc folyt. Sokáig úgy tűnt, hogy a Limp Bizkit frontembere, Fred Durst rendezi majd a Lords of Dogtownt, de filmes körökben ez olyan nagy tiltakozást váltott ki, hogy végül nem ő dirigálja majd a sztárokat, hanem Catherine Hardwicke, aki a Tizenhárommal a Sundance filmfesztiválon elnyerte a legjobb rendezőnek járó díjat.
Hogy mire is szerződtek a nagyágyúk? A Z-boys, a Zephyr Team, vagy a Dogtown név itthon csak a gördeszkázásban igen járatosak számára mond valamit, pedig óriási legendákról van szó. Ezért is remek hír, hogy egy nagyjátékfilmben filmesítik meg Hollywoodban a történetüket.
A gördeszkázás, ahogy azt már nálunk is olvashattátok, a hullámlovaglásból fejlődött ki a 60-as években. Kalifornia partjainál, azokon a napokon, amikor nem voltak elég jó hullámok, a szörfösök kerekes, az aszfalton is használható deszkákon gyakoroltak. Ezek az eszközök lettek a gördeszka ősei. A hetvenes évek közepére aztán csökkent a népszerűségük. Deszkát sem nagyon lehetett kapni, és kb. annyira volt sikk gördeszkázni, mint 2004-ben Jason Donovant ábrázoló pólóban mászkálni a Körúton.
A bolt, ahonnan a forradalom elindult
Engblom, Stecyk és Ho Forrás: z-boys.com |
Ilyen körülmények között nyitotta meg szörfboltját, a The Jeff Ho and Zephyr Surfboard Shop-ot Skip Engblom (őt játsza majd Heath Ledger), Craig Stecyk és Jeff Ho Dogtownban. A Los Angeles vonzáskörzetében, Venice Beachen található Dogtown akkoriban nem volt több, mint egy nyomornegyed. Engblomék shopja pedig leginkább egy klubházra hasonlított, ahova a tehetségesnek tűnő, szerény sorsú tinik bejártak, Hoék pedig segítették őket. A srácok számára a szörfözés sokkal fontosabb volt, mint a gördeszkázás, az amolyan, ha nincs ló jó a szamár is elven működött, ha nem voltak elég jó hullámok. Viszont Engbloméknál legalább lehetett gördeszkát kapni, ami akkoriban nagy ritkaságnak számított, a legtöbb rider otthon barkácsolta a deszkáját rollerból.
A Z-boys, 1975 tájáról Fotó: Craig Stecyk |
Utcagyerekekből divatdiktátorok
Engblomék csapata, a Zephyr Team, azaz a Z-boys szorgalmasan gyakorolt. Nem volt egyszerű a tucatnál is több tizenéves, lázadó fiatalt kontroll alatt tartani, viszont hittek benne, hogy lehet keresnivalójuk új, lázadó stílusukkal. Amikor uniformisukban (egyforma csukák, kék Zephyr Competition Team feliratú egyenpólók) megjelentek az 1975-ös Del Mar Nationals versenyen, úgy néztek ki, mintha egy hokicsapatot küldtek volna be egy műkorcsolya versenyre – emlékszik vissza Bob Biniak, a csapat egyik tagja.
A pontozóbírák nem is igazán tudták, hogy mit kezdjenek a sohasem látott trükkökkel. Végül a Z-boys diadalmaskodott, és verseny után a Skateboarder magazin nemzeti hőst csinált a fiúkból. Hirtelen sikkes lett gördeszkázni, a fiúk lobogó haja divatba jött.
Hullámlovaglás a betonon
Megszilárdult hullámok |
Aztán 1977-ben a természet is a segítségükre sietett. 1977 ugyanis az egyik legnagyobb szárazság éve volt. Tilos volt a gyepet öntözni, az éttermekben nem szolgáltak fel vizet, és persze a kaliforniaiaknak le kellett mondaniuk a kerti medencéik feltöltéséről. Ott álltak a gyönyörű, egyéni tervezésű medencék, üresen. A legtöbb ember csak egy betonteknőt látott bennük. Nem úgy a szörfösök, akik számára ezek megszilárdult hullámok voltak. Mindössze arra kellett rájönniük, hogy pontosan hogyan „lovagolják meg” őket. Természetesen mindez a legtöbb esetben illegális volt, a rendőrségi szirénák vagy egy kocsikerék csikorgásának hangjára azonnal futóversenybe kezdtek, deszkájukat a hónuk alá csapva.
Szupersztárok lettek |
Egyik barátjuk apja végül megengedte, hogy a medencéjükben gördeszkázzanak, ez lett a „Kutyatál”. Ma már persze senkinek nem kell elmagyarázni, mi az a félcső – ők akkoriban találták fel ezt medencék formájában, bár félcsövet építeni még nem tudtak. A hullámlovaglásból átvett technikákkal, az akkoriban megjelent új, jobb minőségű kerekekkel, végül létrehozták a modern gördeszkázás alapjait.
Ekkor érte őket utol a végzetük. Hirtelen mindenki őket akarta szponzorálni, zsákszámra szállították hozzájuk a támogatók a pénzt. Ez persze széthúzást eredményezett. Először összevesztek Engblomékkal, majd a csapat is hamarosan feloszlott. A legenda azonban fennmaradt, máig ők számítanak a gördeszka sport pionírjainak.
Bob Biniak például 1980 óta nem deszkázik, a japán származású Shogo Kubo is csak nemrég állt újra deszkára, Jim Muir is inkább snowboardozik. A csapat legtöbb tagja máig szörfözik, a legkorábbi szerelem máig fennmaradt. A skateboard berkein belül legnagyobb karriert Stacy Peralta futotta be, aki 19 éves korában George Powellel létrehozta a Powell-Peralta gördeszka céget, ami a sportág történetének legnagyobb birodalmává nőtte ki magát. Peralta például 11 évig szponzorálta azt a Tony Hawkot, aki az X Games legnagyobb alakjává vált, és nagy valószínűséggel a világ leggazdagabb extrémsportolója.
Szörfösből deszkás, majd üzletember és filmes
A Peraltát játszó John Robinson és maga Peralta |
Peralta mára kiszállt a bizniszből és filmesnek állt. 2001-ben elkészítette a Dogtown and Z-boys című dokumentumfilmet. Sean Penn működik közre benne narrátorként, és ez az alkotás szolgál a Lords of Dogtown alapjául. Stacy Peralta 2004-re újraírta a forgatókönyvet, Catherine Hardwicke átírta, hogy Hollywood igényeinek is megfeleljen, és a hírek szerint 2004. áprilisának elején állnak neki a forgatásnak. A filmmel kapcsolatos marketingmunka persze máris megkezdődött, elég csak a jobboldali, John Robinsont ábrázoló fotóra tekinteni. Ő játsza Stacy Peraltát, ahogy ez a sapkájáról is kiderült, a Dogtown mintás dzsekiről nem is beszélve.
A Columbia Pictures szerint 2005-re kerülhet a mozikba a kész mű. Mi már alig várjuk.