Nemrég számoltunk be az új, 14 kerekű gördeszkáról. Most két másik deszkaújdonságot mutatunk be, amelyeket – gyártóik szerint – a hullámlovasok és a snowboard szerelmesei egyaránt remekül használhatnak az aszfalton. Nem kell többé félni a kanyaroktól, a meredekebb lejtőktől, az eldobált szeméttől. Kérdés: mennyire lesznek népszerűek?
Mint két tojás? |
Nagyon leegyszerűsítve a snowboard legnagyobb problémája az, hogy hó kell hozzá, a hullámlovaglásra szánt deszkáké pedig, hogy víz (és hullámok) nélkül használhatlanok. Ez már régóta foglalkoztatja a műszaki beállítottságú ridereket, és folyamatosan azon törik a fejüket, hogy hogyan hozhatnának létre egy olyan deszkát, amivel az aszfaltborítású lejtőkön is leérhetnék ugyanazt az élményt. Persze léteznek már az aszfaltra tervezett deszkák, de a gördeszka a túl meredek lejtőkön túl balesetveszélyes, a lejtőkre eddig tervezett deszkákat (pl buttboard) pedig fekvő testhelyzetre alkották. Mára már több a fenti problémákra megoldást kínáló közlekedési eszközt is létrehoztak, a nagy kérdés az, hogy melyik nyeri meg a legjobban a riderek tetszését. Melyik fut majd be akkora karriert, mint a hódeszka vagy a gördeszka?
Mert ugye nem szabad elfelejtenünk, hogy mintegy negyven évvel ezelőtt a gördeszka története is úgy indult, hogy néhány szörfös elfoglaltságot keresett azokra a napokra, amikor nem voltak jók a hullámok, és addig barkácsoltak, tervezgettek, míg megszületett a kerekes deszka, a skateboard.
Brad Gerlach a hullámokon |
A mostani újítások egyike, a carveboard is egy szörfös nevéhez fűzödik. Brad Gerlachról már olvashattatok az extrem.hu oldalain. Gerlach nevéhez fűződik a The Game névre hallgató szörfverseny, a hullámlovasok Keleti Part-Nyugati Part összecsapása, ami annyira tetszett az extrémsportok olimpiája szervezőbizottságának, hogy kilenc év után végre a hullámlovaglás is felkerült az X Games műsorába, és nagy sikert aratott. Bradék Kaliforniában tervezték meg az új „városi szörfdeszkát”, aminek nem véletlenül adták a „carve” nevet. A síelők is a carving sík megjelenésének köszönhetik, hogy még versenyben vannak a hódeszkásokkal a havas lejtők népszerűségi versenyében.
Carveboard, közelről |
Gerlach-ék szerint a carveboarddal sokkal jobban lehet fordulni a kanyarokban, mivel akár 45 fokos szögben is bedőlhetnek a deszkával, ami a sokkal jobban rögzített gördeszkával már leesés nélkül megvalósíthatatlan. A kinézettre leginkább egy nagy rollerre hasonlító járgány kerekei a gördeszkánál hosszabb léc elején és végén helyezkednek el. Szállításuk a nagyobb méret miatt komplikáltabb, mint a gördeszkáké, viszont jóval kevesebb extra felszerelés (ruha, kesztyű, kötés, stb.) kell hozzá, mint mondjuk egy snowboardhoz.
A boarding.com internetes oldal jellemzése szerint a carveboard legnagyobb előnye, hogy olyan terepen is jól lehet vele haladni, amelyhez a gördeszka már kevés volt. „A járdaszegélyek, a kövek, a szomszédok játékai és a kisebb termetű háziállatok” keresztülhajtása már nem jelent problémát.
Freebord, közelről |
A Carveboard legnagyobb ellenfele a Freebord lehet. Amelyett, hogy fele annyiba kerül, mint Gerlach találmánya, a Freeborddal – a gyártói szerint – akár 360 fokos pörgés is könnyedén végrehajtható a járdán. Az eszköz feltalalója Steen Strand, aki az egyik legnevesebb amerikai egyetem, a Stanford tervező szakán vizsgaprojectnek készítette el a „Szabad Deszkát”. Gyártását 1998-ban kezdték meg, és mára már a nagyobb amerikai sportáruházak polcain is ott sorakoznak, már túl vannak az „érdekes találmány” státuszon.
A Freebord belső két kereke a hódeszka testét hivatott szimulálni, ezek leginkább a bevásárlókocsik forgó kerekeire hasonlítanak. A külső négy kerék pedig a hódeszka széleit helyettesíti. A testsúlyt a szélekre helyezve carvingolhatunk vele, középen tartva a testsúlyunkat pedig úgy csúszhatunk, mintha csak a friss havon suhannánk hódeszkánkkal.
A trend egyértelmű: olyan deszkát gyártani, amivel minél simábban, minél könnyedébben lehet fordulni a kanyarokban, és amivel a lehető legbiztonságosabban lehet lejutni a meredekebb lejtőkön is. Hogy az új deszkák is felkerülnek-e majd egyszer az X Games programjára, az persze még a jövő zenéje, de ha nem futnak be olyan fényes karriert, mint a gördeszka vagy a snowboard, akkor legfeljebb bekerülnek a „Pedig jó ötletnek tűnt” kollekcióba, érdekességnek.