Egy, az extrem.hu-hoz eljuttatott, dokumentum szerint ezentúl a Budapesti Gazdasági Főiskola által szervezett tanfolyamon képzik majd a vadvízi túráztatókat. Hogy ez mennyiben érinti a raftingtúrázókat? Jobban, mint elsőre gondolnánk.
A Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) – Kereskedelmi, Vendéglátóipari, Idegenforgalmi Főiskolai Kar Idegenforgalmi Intézete (nem irigylem, akinek ezt meg kell tanulnia) vadvízi túravezetői tanfolyamot indít. (Részletesebb információ a cikk alján.) A képzés fő célja a magyar cégek által szervezett vadvízi túrákon dolgozó túravezetők továbbképzése és a túravezetés szabályozása. Kevésbé nyakatekerten fogalmazva: a tervek szerint a túrázók papírt kapnak arról, hogy értenek ahhoz, amit csinálnak. A raftingtúrára indulók ezt akár ellenőrizhetik is majd. Sőt, ami ennél fontosabb, pereskedés esetén ezzel védekezhetnek a túravezetők a kóklerség vádja ellen.
A tanfolyamot Leskó László, az első magyar vadvízi túráztató cég tulajdonosa, a Vadvízi Túráztatók Magyarországi Szövetségének főtitkára vezeti. Ő juttatta el hozzánk a felhívást, így őt kérdeztük meg a tanfolyamról és annak hátteréről.
– A magyar vadvízi életben bármely újítás, szabályozási kísérlet mindig nagy vihart kavar. Ennek fő oka, hogy a vadvízi túráztatás virágzó üzletág, eltérő érdekekkel, és persze akad néhány, kiskapukat kihasználó, félig-meddig illegális társaság. A túravezetők képzésével kapcsolatban mik a visszhangok?
– A szakemberképzésre főleg azért van szükség, hogy ha netán valamilyen baleset éri az egyik utast és perlik a túráztató céget, akkor legalább azt bizonyítani tudják, hogy a túravezetők a lehető legjobb képzést kapták.
– Ki szervezi, bonyolítja a tanfolyamot?
– Eredetileg a Testnevelési Egyetem keretein belül szerettük volna létrehozni az akkreditált képzést. Végül a Gazdasági Főiskola vállalta, hogy helyet és lehetőséget biztosít az oktatásra.
A főiskola felügyeleti szerve a Gazdasági Minisztérium, amely végül felkérte a BGF-et a képzés megszervezésére. A képzés akkreditálása bonyolult feladat, ezt szakemberek végzik. A Gazdasági Minisztérium az első végzett csoport megléte után rendeletileg szabályozza a túravezetők státusát, alkalmazásukat előírja a magyarországi cégek által szervezett túrákhoz. A minisztérium, a Főiskola, az Idegenforgalmi Hivatal és a VTMSZ közös tanácskozásán jegyzőkönyvbe mondták az ígéretet a megvalósítására, vagyis erről papírunk is van.
– Ez további betartandó szabályokat jelent majd? Mi lesz ennek a gyakorlati haszna?
– A Popeye Bt., a családi vállalkozásunk is kényszerből lett utazási iroda. Ez jóval több költséget és papirmunkát jelent persze, de így tudtuk garantálni a legális működést. Ha valaki kettőnél több szolgáltatást nyújt külföldön az utasok számára, pl. 1. hajók bérbeadása, 2. túravezetés, 3. szállásfoglalás, arra ez már vonatkozik. Az osztrák, szlovén konkurencia most még sokszor szemet huny a magyarok ügye felett, de az EU csatlakozás után már jobban fognak figyelni ránk.
– A tanfolyam díja 100 ezer forint. Ez nem tűnik túl alacsonynak…
– Valóban, de ha azt vesszük, hogy egy túravezető napidíja úgy 10 ezer forint, akkor ezt öt hétvége alatt megkeresi. A tervezett szabályozás szerint a tanfolyamot elvégzett túravezető nem mehet majd illegális cégekhez túrát vezetni, mert ha rajtkapják, akkor eltiltják. A vadvízi túráztatás egy sporttal foglalkozó üzlet, ahol nem az a legjobb túravezető, aki legjobban raftingol. Sokat számít a pszichológiai, pedagógiai érzék, és persze a vészhelyzetekre való felkészülés. Többet között ezt is kínálja majd a tanfolyam.
|