A legőrültebb sportágak számára is rendeznek világversenyeket. Legutóbb, február utolsó hétvégéjén, Lappföldön került sor a jégúszó világbajnokságra. Az egyik finn tó jegéből vájtak ki egy medencényit, ahol sapkában és úszódresszben tempóztak az egy fokos vízben.
A 2001-es vb logója igazán jól sikerült |
A jeges vízben való úszás már nem először szerepel az extrem.hu oldalain. Egy éve számoltunk be az amerikai Lynne Cox úszásáról, aki az Antarktisz fél fokos jegét választotta helyszínül. És ki ne ismerné a magyar jeges úszás királyát, ifj. Schirilla Györgyöt. A sportág hősein túl most már egy nagyszabású világversenyről is beszámolhatunk.
Az első olyan úszó világbajnokságot, ahol a medencét jégből vájták ki, 2000. januárjában rendezték Helsinkiben. Azóta a finneknél már hagyománnyá vált ez az esemény, idén február utolsó hétvégéjét választották, helyszínül, pedig a svéd-finn határnál fekvő Muoniot. Lappföldön ilyenkor hagyományosan nincs gond a hideggel. Most is -20 fok körül volt a kinti hőmérséklet, a víz hőfoka pedig mindössze 1 Celsius volt.
Sapka viselése melegen ajánlott |
A verseny szabályai szerint a 25 méteres medencébe – amit egyszerűen a tó jegének eltávolításával alakítottak ki – az indulók nem egy rajtkőről ugranak be, hanem a medencébe beeresztett lépcsőbe kapaszkodnak. Ez persze teljesen józan döntés, szerették volna elkerülni, hogy a versenyzők fele azonnal szívinfarktust kapjon a jéghideg víztől. Szintén egészségügyi okokból csak kutyaúszással vagy mellúszással tehető meg a táv, méghozzá úgy, hogy az úszók a fejüket végig a víz felett tartják. Emiatt a legtöbb induló kucsmában vagy sísapkában úszik. Ezen felül (vagyis inkább ez alatt) már csak egy úszódresszt vehetnek fel, neoprén ruha vagy bármilyen más melegítő eszköz használata tiltott. Annak érdekében, hogy az úszók nehogy már a verseny előtt odafagyjanak a „medence” partjához, fűtött öltözőfülkékben várhatnak a sorukra.
Megküzdöttek a 25 méterért |
A rajtbíró „RIISUKAA VAATTEET” (Vetkőzz!) vezényszavára le kell vetkőzniük, és a ruhákat egy kosárban kell elhelyezniük. (Ennyit a finn-magyar nyelvrokonságról!) A „VETEEN” (Vízbe!) parancsra a lépcsőn le kell ereszkedniük a vízbe. A legalsó lépcsőfokon úgy kell várakozniuk, hogy a válluk a víz alatt van. A „PAIKOILLENNE” (Rajthoz) elhangzása után már mozdulatlanul kell várniuk a rajtot, amely pár másodperccel később egy sípszó formájában el is hangzik. Ha valaki rosszul rajtol, akkor sem kezdik újra a procedúrát, hanem az illető időbüntetést kap.
Több kategóriában bonyolítják a vb-t: 20 év alattiaknak külön, az ennél idősebbeket pedig évtizedenként osztották be: 20-29, 30-39, 40-49, 50-59 és 60 év feletti korcsoportokban mérhetik össze tudásukat a bátor résztvevők. Aki ki szeretné magát próbálni, de az idejére annyira nem kíváncsi, annak is biztosítanak erre lehetőséget a „jegesmedve” és a „fóka” futamokban, sőt csapatversenyt is rendeznek.
Réteges öltözködés |
Hírügynökségi jelentések szerint volt egy francia turistacsoport, akiket idegenvezetőjük egy nappal korábban – titokban – jelölt a versenyre. A hír először hideg zuhanyként hatott rájuk, de végül bevállalták. Az idei versenyen összesen közel 300-an vettek részt, főként finnek, de jöttek oroszok, lettek és németek is. A 62 éves Tuula Koskivirta, a 60 év feletti kategória győztese azt nyilatkozta, hogy a jeges víz igen ösztönző erejű, amiben az ember a győzelem után sem pihenhet meg, azonnal ki kell ugrani, és meleg ruhába bújni. A 45 éves Kari Farlin pedig úgy jellemezte a jégúszást, mint az ittasság és a eufória keverékét. A 34 éves Ghadi Boustari pedig azt emelte ki, hogy ez az egyetlen sport, amiben egy világbajnokságon képviselheti Libanont. (A végeredményeket tartalmazó listán végül nem találtunk rá az eredményére.)