Zeddy, polgári nevén Zed al-Refai beírta magát a hegymászás történetébe, miután január végén megmászta Dél-Amerika legmagasabb csúcsát, az Aconcaguát, és befejezte “hét csúcs” expedícióját. Ő az első arab, aki megjárta a hét kontinens legmagasabb csúcsát.
Az arab 7 csúcs expedíció emblémája Forrás: foreverest.com |
A “hét csúcs” nem más, gondolom, ez nem lesz meglepetés, mint a hét kontinens legmagasabb hegycsúcsainak gyűjtőneve. Ezek szépen sorban a következők: Európában az Elbrusz (5644 m), Afrikában a Kibo (5895 m), Ázsiában a Mt. Everest (8850 m), Észak-Amerikában az alaszkai Mt. McKinley (6194 m), Dél-Amerikában az Aconcagua (6960 m), Ausztrália és Óceánia területén a Puncak Jaya (Carstensz Pyramid 5030 m), az Antarktiszon pedig a Vinson Massif (5140 m). Hegymászó berkekben igazán nagy tettnek számít, és osztatlan elismerést vált ki, ha valakinek sikerül megjárnia a hét kontinens hét magaslatát. Ez nyilván nem csak hegymászó virtus és képességek kérdése, hanem anyagi javaké is, azaz egy ilyen expedíció sorozatot bizony meg kell finanszírozni. Erről majd később.
Azt a 7 vagy a 8-át!
Zeddy kedvence: a Matterhorn Svájcban Forrás: foreverest.com |
De valójában mennyi is az annyi? Lehet, hogy a “hét csúcs” igazából nyolc? A polémia 1985-ben kezdődött, amikor Dick Bass megmászta az Everestet, és kijelentette, ő az első, aki járt a hét kontinens hét csúcsán. Egy évvel később Patrick Morrow meghódította az Elbruszt, és ugyanazt mondta magáról, mint Bass. A gondot Ausztrália és Óceánia legmagasabb pontja okozta. Dick Bass szerint ez nem más, mint az Új-Guinea nyugati részén található Puncak Jaya. Ez abban az esetben igaz, ha elfogadjuk, hogy Új-Guinea szigete közös földrajzi egységet képez az Ausztrália és Óceánia néven emlegetett régióval. Azonban, ha Ausztráliát egymagában vesszük egy kontinensnek, akkor bizony a Mt. Kosciusko (2229 m) a nyerő. Azonban ebbe is bele lehet kötni, ugyanis a déli-óceánon, félúton Afrika és Ausztrália között található (némi szerencsével) a Heard-sziget, ezen pedig a 2745 m magas Big Ben nevű csúcs. A sziget közjogilag Ausztráliához tartozik. És, hogy tovább kavarjunk, Új-Guinea nyugati fele Indonézia része, ez az ország pedig minden aspektusában Ázsiához tartozik. Lehet rá gombot varrni. Varrtak is, salamoni döntés született: mindkét változatot érvényesnek tekintik a szakmában, tudván, legtöbben úgyis mind a nyolc ormot meg fogják mászni.
Svájcban szokott rá
Zed al-Refai, illetve ahogy hegymászó körökben ismerik, Zeddy a Mt. Kosciuskot hagyta ki a sorból. Ez azonban mit sem változtat a tényen, hogy a kuvaiti kávékereskedő (vagyis a pénz nem lehetett akadály) lett az első arab, aki végrehajtotta ezt a hőstettet. Zeddy a mesés olajkincséről híres Perzsa-öböl menti államban született 1966-ban, de már középiskolás éveit is jobbára Európában töltötte. Egyetemi éveiben már az Egyesült Államokban koptatta a padokat, és kapott rá a szikla, ill. a hegymászásra. Mászókarrierje igazából 1992-ben kezdett meredeken felívelni, amikor Zeddy választott hazájába, Svájcba költözött. Az Alpok csipkés csúcsai valósággal elvarázsolták, ettől kezdve minden idejét, energiáját és pénzét a hegymászásnak szentelte. Néhány esztendővel később eljutott a Himalájába, és tiszteletét tette az Everestnél is. Ez adta Zeddynek a végső lökést, hogy belevágjon a nagy kalandba, első arabként megmássza a hét csúcsot, köztük az Everestet.
Először Alaszka
Egy arab amerika tetején – Mt. McKinley Forrás: foreverest.com |
Rengeteget mászott, folyamatosan szikla- és jégfalakon tornázott, várva a nagy alkalmat, amikor egy csapathoz betársulva nekivághat valamelyik csúcsnak. Az első alkalom 1999. júniusában érkezett el, amikor egy amerikai-kanadai csapattal feljuthatott az alaszkai Mt. McKinley-re. Zeddy korábban még soha nem járt 6000 méteres magasságban, tartott is az első ilyen úttól. Szerencséjére tapasztalt hegymászókkal volt körülvéve, akik közül Vernon Tejas különösen sokat segített neki. Egyrészt rutinjával és türelmével, másrészt a táborban előadott esti szájharmonika és hegedű(!) játékával. A legnagyobb gondot a rendkívüli hideg okozta, amivel Zeddy a későbbiekben sem igen tudott megbarátkozni.
Nem csak a hideggel, de a háborúval sem tudott megbarátkozni. Második útján, az Elbruszon elég közel volt a tűzhöz, 100 km-re tőle a csecsenek és az oroszok lőtték egymást. Zeddy a hegymászó felszerelésén kívül semmilyen feltűnő eszközt (pl. laptop) nem vitt magával, nehogy gyanúsnak találtassék, és esetleg letartóztassák. Erről az útról nem is született napló.
A bolond holland és a tibeti
Carstensz Pyramid – az a bizonyos kérdőjel Forrás: foreverest.com |
Következett az új kihívás, 2000. februárjában az új-guineai vitatott hegycsúcs, a Carstensz Pyramid. A hegy egy holland hajósról kapta a nevét, akit kortársai bolondnak néztek, amikor elmesélte, hogy az Egyenlítőtől pár száz kilométerre hófödte hegycsúcsot látott. A piramis gyakorlatilag egy hatalmas szikla, mely a mászóktól magas technikai felkészültséget igényel. Egy érdekesség: az első külföldi, aki megmászta a hegyet 1962-ben, az a Heinrich Harrer volt, aki korábban hét évet töltött Tibetben. Zeddyt igencsak meglepték a bambusz kunyhókban lakó, jóformán csupasz bennszülöttek. A vegyes nemzetiségű csapatot pedig az lepte meg, hogy lépten nyomon zaklatták őket a rendőrök. Naponta kellett bizonyítaniuk, hogy engedéllyel tartózkodnak a külföldiek elől egyébként elzárt területen.
Everest, jön Zeddy!
Kuvaiti zászló az Everesten Forrás: foreverest.com |
2001. márciusában következett a Kilimandzsáró és Afrika legmagasabb csúcsa, a Kibo. Itt különösebb komplikációk sem adódtak, a hegyet viszonylag könnyű megközelíteni, hiszen ez Tanzánia egyik fő turisztikai attrakciója. A legnagyobb nehézséget az okozta, hogy Zeddy napokig nem tudott aludni.
Alig telt el egy hónap, és Zeddy már Nepálban volt, hogy megmássza az Everestet. Ez az expedíció azonban a világért sem akart sikerülni, ami elromolhatott, az el is romlott, így egy hónapig tartó kínlódás után kénytelen volt belátni, ebből a mászásból nem lesz semmi. Két évet kellett várni a következő lehetőségre, mígnem tavaly májusban Zeddy személyében feljutott az első arab hegymászó a világ tetejére. Bár saját bevallása szerint ez őt különösebben nem izgatta, ő hegymászás gyönyörűségéért vágott neki az útnak. De kétszer is meggondolja, hogy visszamenjen-e, volt magashegyi betegsége, hóvaksága, talált halott hegymászót, és itt is rendkívül hideg volt. Ettől persze még rendkívüli boldogságot jelentett a csúcs elérése, amit Zeddy hegymászó karrierje csúcsának tart.
Irány dél!
Hét határra szóló boldogság Forrás: foreverest.com |
Ez év januárjában a kalandvágyó kávékereskedő délnek vette az irányt, és befejezte a megkezdett munkát. Január elején az Antarktiszon a Vinson Massif hódolt be Zeddynek, talán mondani sem kell, milyen hideg volt a déli sarkvidéken. A kuvaiti zászló kitűzése után hősünk visszatért Punta Arenasba, hogy csatlakozzon egy amerikai csoporthoz, és velük együtt mássza meg Dél-Amerika legmagasabb hegyét, az Aconcaguát. A hét csúcs meghódítását Vernon Tejas személye foglalta vidám keretben, aki az utolsó csúcson ismét együtt mászott Zeddyvel. A mászást, szokás szerint, egyedül a rendkívüli, helyenként -40 fokos hideg hátráltatta, de ez sem tudta meghiúsítani a történelmi eseményt: 2004. január 22-én egy arab hegymászó is tagja lett a hét csúcsot megmászók jeles csoportjának.