A németországi Oberstdorfban rendezett első idei sírepülő versenyen a norvég Roar Ljoekelsoey úgy repült, mintha le sem akarna szállni. Két hét múlva, a világbajnokságon a világcsúcsot is veszélyeztetheti, és a világkupa győzelemtől sincs még nagyon távol.
Az oberstdorfi sírepülő sánc Forrás: skispringen.com |
Csak erős idegzetűeknek
A világon összesen hat sírepülő sánc van, így gyakorlásra sincs nagyon lehetőségük a síugróknak K185-ös sáncon, ráadásul versenyt is ritkán bonyolítanak repülősáncon. A 2003-04-es szezonban is csak két sírepülő viadalt tartanak. Az első, bemelegítő versenyt a németországi Oberstdorfban rendezték február 7-8-án, a szezon csúcspontjára pedig február 20. és 22. között kerül sor a szlovéniai Planicán. Ott rendezik ugyanis a 2004-es sírepülő világbajnokságot.
A kétévente megrendezett vb címvédője, a német Sven Hannawald jelenleg azzal van elfoglalva, hogy valami formát bányásszon elő magának. Az utóbbi két hónapban olyan rosszul ugrott, hogy a világkupában már nem is vesz részt, inkább otthon, csöndben próbálja újra megtalálni a formáját. A legfrissebb hírek szerint február 14-15-én a willingeni világkupa futamon tér vissza.
Roar öröme a sáncrekord után |
Repül a Ljoekelsoey, ki tudja hol áll meg
Hannawalddal ellentétben mostanában a norvégoknak formagondjuk egyáltalán nincs, az idei szezon eddigi versenyeinek több, mint felét ők nyerték. Roar Ljoekelsoey második a világkupában, az Obestdorf előtti két távol-keleti viadalt megnyerte, Oberstdorfban pedig akkorát ugrott az első körben, mintha a levegőben rájött volna, hogy valójában ő tényleg tud repülni és nem is akar leszállni. Végül a mérések szerint 223 méternél ért földet, de egyes jelentések szerint valójában 226 métert ugrott, csak olyan messze már nem volt mérőpont, az utolsó jelzés 223 méternél volt.
A hiba persze nem igazán a szervezőkben keresendő, az addigi sáncrekord 216 méter volt, álmukban sem gondolták volna, hogy Roar 10 méterrel ugrik nagyobbat Widhölzl rekordjánál. Persze Roar a 223 méterével is igen boldog volt. Ha még két hétig sikerül megőriznie formáját, akár Matti Hautamaeki 231 méteres sírepülő világcsúcsára is veszélyt jelenthet majd Planicában.
A törött borda sem tartja vissza
Pettersen balesete |
Kevésbé volt szerencséje a norvégok másik ászának, a Négysáncverseny győztes Sigurd Pettersennek. Első ugrásánál a leérkezéskor összeakadtak a lécei, és Sigurd magatehetetlenül esett az oldalára. Saját lábán távozott a sáncról, részt is akart venni a második sorozatban, de kiderült, hogy eltört egy bordája, és kórházba vitték. A keménységéről híres viking fájdalomcsillapítókat szed, hogy legalább autót tudjon vezetni, de fejébe vette, hogy hétvégén, Willingenben már rajthoz áll. Jelenleg harmadik helyen áll a világkupában, és ha tartani akarja a versenyt Ljoekelsoey-jel és sárga trikót jelenleg viselő finn Janne Ahonennel, akkor nem engedheti meg magának, hogy sérülés miatt egyetlen versenyt is kihagyjon.
Az elmaradt verseny öröme
Vk top 15 Oberstdorf után Forrás: sport.de |
Pettersennek annyiban mindenesetre szerencséje volt, hogy a vasárnapi (február 8.) oberstdorfi versenyt a változó szélviszonyok miatt törölték. Walter Hofer versenyigazgató az idei szezonban már többször engedte a síugrókat hasonló körülmények között ugrani, nem törődve a tiltakozással, de Oberstdorfban sírepülő sáncon ugrottak, az pedig még normál körülmények között sem gyerekjáték.
Hasonlóan örült a vasárnapi törlésnek az osztrákok üdvöskéje, a mindössze 17 éves Thomas Morgenstern. A múlt héten hosszan cikkezett az osztrák sajtó „Morgi” dilemmájáról. A világkupában jelenleg 5. helyen álló titán részt akart venni az oberstdorfi versenyen, főként amiatt, mert Planicában jól akar szerepelni, és ő még a többieknél is kevesebbet ugrott K185-ös sáncról. (Tavaly Bad Mitterndorfban, egy világkupa futamon próbálhatott ki életében először sírepülő sáncot.) Ennek ellenére Hannu Lepistö, az osztrákok finn vezetőedzője ráparancsolt, hogy hagyja ki az oberstdorfi versenyt.
Nem lehetett egyszerre két helyen
Az új junior világbajnok Forrás: skispringen.com |
Morginak ugyanis a norvégiai Strynben volt jelenése a junior világbajnokságon. Az osztrák tehetség a junior vb címvédője, a csapatversenyben a sógorok egyik erőssége, ennek ellenére vitatható, hogy miért volt feltétlenül szükség arra, hogy Morgenstern a juniorok között próbálja megvédeni a címét és közben értékes pontokat veszítsen a felnőttek között. A K90-rd sáncon Strynben az osztrákok annak rendje és módja szerint megnyerték a vb-t, a lengyelek és a németek előtt.
Egyéniben azonban Morgensternnek nem sikerült a címvédés, mivel a 17 éves lengyel Mateusz Rutkowski az első ugrásakor 104,5 méterrel új sáncrekordot ért el, így Morgenstern hiába ugrott a második ugrásánál messzebbre, mint a lengyel, a hátrányát már nem tudta ledolgozni. A bronzérmet a finn Olli Pekkala szerezte meg.
Északi bajnokság lett a világkupából
Na, de térjünk vissza Obersdorfba, a felnőttek sírepülő versenyéhez. Bár Roar Ljoekelsoey sáncrekordját senkinek sem sikerült megközelítenie, Janne Ahonen valószínűleg a második helyével is igen elégedett, mert ha 100 pontot nem is, 2. helyével 80 pontot csak begyűjtött, és egyre valószínűbbé válik, hogy év végén, életében először, ő lesz a világkupa győztese. (Az utóbbi évek (2001, 2002, 2003) vk győztes lengyel ugrója, Adam Malysz formája az idén nem a régi. Jelenleg 7. a világkupában, és még a dobogó közelébe is csak ritkán kerül.)