Reinhold Messner, a világ egyik leghíresebb hegymászója bár köztiszteletnek örvend, 1970 óta bizonygatta, hogy nem ő felelős azért, hogy öccse, Günther meghalt az egyik nyolcezres hegyen. Az igazság csak akkor derülhet ki, ha megtalálják a holttestet. Most találtak egy szárkapocscsontot. Állítólag Güntheré.
A tiroli legenda |
November végén olvashattatok az extrem.hu oldalain a világ talán legsikeresebb élő hegymászójának lezáratlan dossziéjáról. A tiroli származású, Olaszországban élő Reinhold Messner az Európa Parlament Zöld Pártjának képviselője. Ő volt az első, aki mind a tizennégy 8000 méter feletti csúcsot megmászta. Peter Habelerrel elsőként jutott fel az Everest csúcsára oxigénpalack segítsége nélkül, és ő volt az első, aki egyedül is meg tudta mászni az Everestet. Van azonban életének egy momentuma, ami miatt 33 éve magyarázkodik.
A Nanga Parbat képe Saler könyvének borítóján |
Messner 1970-ben a pakisztáni Nanga Parbat 8126 méteres csúcsára törő expedícióban vett részt öccsével Güntherrel, a hegyről azonban már csak az idősebb testvér jött le. A csúcsmászásra ketten indultak, az expedíció többi tagja hátrébb maradt vagy feladta a csúcskísérletet. Így mindössze két ember van, aki pontosan tudja, hogy mi történt azután, hogy a két testvér megmászta a csúcsot és elindult lefelé. Egyikük halott. Reinhold Messner szerint testvére magashegyi betegséget kapott, majd egy lavina elsodorta.
Az expedíció több tagja is kételkedett abban, hogy valóban így történt-e. Szerintük Reinhold magára hagyta testvérét, és a még megmászatlan Diamir oldalon indult lefelé, hiába kérte öccse, hogy a Rupal-falon, az ismert oldalon menjenek le. Ők azt valószínűsítették, hogy a gyenge és beteg Günther magára maradt és a Rupal-falon indult lefelé. Messner és az ellenkező véleményt valló csapattagok, Hans Saler és Max von Kienlin is több könyvet megjelentettek, saját álláspontjukat bizonygatva. Messner bejelentette, hogy bármennyi idejét is fogja felemészteni, ő visszamegy a Nanga Parbatra és addig kutat a hegyoldalban, míg meg nem találja testvére holtestét. Emellett be is perelte Saleréket. Az ítéletet a hamburgi bíróság a napokban (január vége) hozza meg.
A Schloß Juval – Messner nyári otthona és múzeuma Vinschgauban, Olaszo. |
Január 24-én olyan fejlemény jelent meg több sajtótermékben is, amely a mászólegenda igazát látszik igazolni. A német Bild, a tiroli Tageszeitung és az ANSA olasz hírügynökség és a DPA német hírügynökség is arról számolt be, hogy megtalálták Günther szárkapoccsontját. A hírek szerint a csontot három éve találta meg Hanspeter Eisendle, Messner 2000-es Nanga Parbat-i expedíciójának egyik tagja, amikor egy új utat próbáltak megmászni a Diamir oldalon. A rossz idő miatt visszafordultak és a Diamir oldal aljában, egy gleccserben bukkant rá a csontra. Messner a DPA-nak azt mondta, hogy azt gondolták, hogy egy pakisztáni hegymászó csontjára bukkantak, ki is állították Messner Hegy Múzeumában. 2003. augusztusában azonban mások rábukkantak a pakisztáni holttestére, így nyilvánvalóvá vált, hogy a szárkapocscsont valaki másé.
Ekkor Reinhold a csontot elvitte az Innsbrucki Egyetem Törvényszéki Orvostani Intézetébe, ahol Eduard Egarter patológus professzor előzetes vizsgálatai arra utalnak, hogy a csont Günther Messneré volt. A végleges teszteredmények két hónap múlva, március végére várhatóak.
Reinhold Messner |
Reinhold már biztos a dolgában, és a hivatalos weboldalán január 26-án közzétett közleményben mindenkit helyre is tett. Szerinte nem vak egoizmus és a hírnév utáni vágy vezérelte abban, hogy az ismeretlen oldalon induljon lefelé, hanem úgy vélte, hogy a Rupal-fal még veszélyesebb lenne a legyengült öccse számára.
Messner szerint együtt indultak le és már majdnem lejutottak, amikor egy lavina megölte testvérét, ami egy szokásos alpinista baleset, amelyik bármelyik hegymászóval megeshet. Minden más állítás hecckampány ellene, aminek semmi alapja nincs. Reméli, hogy egyszer és mindenkorra sikerül ezt mindenkivel elhitetnie.
Emellett bejelentette, hogy nem jelölteti újra magát az Európa Parlamentbe, hanem egy nagy sivatagi expedícióra készül, amit 2004 nyarára terveznek fiával.
Annyi mindenesetre bizonyos, hogy tavasszal még hallani fogunk a Nanga Parbati tragédiáról. Igyekszünk figyelemmel kísérni a törvényszéki és a bírósági fejleményeket.