Az extrem.hu oldalain már sok őrültségről beszámoltunk, de ami most jön, az tuti Top 10-es. Kacsaverseny, közel százezer műanyag indulóval, jótékony célokra. Annyi pénzt szedtek össze, hogy még Donald kacsa is csak hápogna meglepetésében!
Kacsainvázió! |
Kacsaverseny, jótékonysági célokra:
Az ötlet Eric Schechter és barátai fejéből pattant ki még 1988-ban. Olyan eseményen gondolkodtak, amivel a helyi jótékonysági szervezeteknek gyűjthetnek pénzt, valamilyen klassz módon. Arra jutottak, hogy kacsákat hajtanak majd le a folyón, és a városlakók egy-egy kacsát pár dollárért „adoptálhatnak”, és persze nyerhetnek is, ha az ő kacsájuk bizonyul a leggyorsabbnak. Hogy az állatvédőkkel ne legyen gond, csak műanyag kacsák szállhattak harcba az elsőségért. Az első versenyt Arizona államban rendezték, 1988 októberében. 2003-ban már kétszáz amerikai városban tartanak versenyeket.
Az első nemzetközi viadalt 1992-ben tartották Svédországban. Azóta évente átlag 180 hasonló rendezvényt szerveztek, többek között Belgiumban, Luxemburgban, Németországban. A „sportág” azonban Ázsiában a legdivatosabb. Idén Szingapúrban már a 6. ilyen versenyre került sor, és ez a helyszín tartja a legtöbb induló rekordját is, tavalyról, amikor is 123 ezer kacsa vágott neki a folyónak.
A beöntés pillanata |
Ázsiai sárga láz
Idén „csak” hetvenezer műanyag kacsa állt rajthoz – vagyis ennyi számozott kacsát borítottak be a folyóba teherautókról. A verseny a hagyományokhoz híven a Singapore folyón zajlott, és a célt ott állították fel, ahol 1819-ben Sir Stamford Raffles, a Kelet-Indiai Társaság adminisztrátora partra szállt és megalapította Szingapúrt.
Sárga folyó Szingapúrban |
A hetvenezer kacsa mindegyikét adoptálták, egyenként tíz szingapúri dollárért (mintegy 1500 forintért). Az alapszabályok szerint a nyertes kacsával max. egy millió szingapúri dollárt lehetett nyerni, de csak abban az esetben, ha a kacsa piros volt, amiből mindössze ezer darab készült. A nem megjelelölt, vagyis közönséges sárga műanyag kacsákkal max. tízezret lehetett besöpörni.
Az idei versenyen, november 18-án, a szingapúri kacsák az ár segítségével mintegy egy óra alatt tudták le az egy km-es távot, mialatt adoptáló szüleik a partról bíztatták őket. A győztes kacsa “nevelőapja” ezúttal, a verseny történetében először, nem helyi lakos volt, hanem egy brit állampolgár. Ő vihette haza az idei fődíjat, egy Hyundai gépkocsit. Az adoptációs díjakból befolyt bevételt a szervezők gyerekeket és időseket segítő alapítványoknak utalják.
Annak magyarázatát, hogy a verseny miért ennyire népszerű, leginkább egy szociológiai vizsgálat tudná kideríteni. Ha van valaki, aki honosítaná a versenyt kis hazánkban is, annak az amerikai versenysorozat honlapján minden segítséget megadnak.