Sir Ranulph Fiennes és orvos barátja már a 6. marathont teljesítette a héten. Ezúttal Kairóban, elmondásuk szerint félhalott állapotban. Alig értek célba, már rohanhattak is a repülőhöz, mivel vasárnap (nov. 2) már a New York marathonon indulnak.
Az 7x7x7 marathon útvonala A Times grafikája |
Már egy hete csak az angolokra gondolok – és tényleg így van. Egy hete írtunk először arról a két angol úrról, akik azt az őrültséget vették a fejükbe, hogy hét nap alatt hét marathont futnak le, ráadásul mindegyiket egy másik kontinensen. Mivel még ehhez hasonlót sem csinált soha senki (a repülőgépek felfedezése előtt erre esély sem volt), így némi kétkedéssel fogadtuk az ötletet. Most az elsők között emelünk kalapok a két szado-mazochista előtt. Mert ha valaki azt kockáztatja, hogy hosszútávú izom-leépülést szenved, annyira túlerőlteti a szervezetét, az csak önkínzó lehet. Persze mindenki másban talál örömöt. Egy biztos, Sir Ranulph Fiennes és orvos barátja, Dr. Mike Stroud a héten beírja magát a sport nagykönyvébe.
Futássorozatuk Chilében kezdődött, majd átruccantak a Falkland-szigetekre, aztán irány Sydney, majd Szingapúr, London és 6. állomásként Kairó.
Egy mai nagyság az ókor egyik csodája előtt |
Mivel Sir Ranulph katonaként szolgált Egyiptomban, sőt az omán szultán seregében is, így ragadt rá némi arab tudás, no és a terep is ismerős volt számára. No és persze a többi szakaszhoz hasonlóan Egyiptom is része a brit történelemnek. A 6. szakasz, amely az afrikai etapként szolgált, startjánál ott volt az egyiptomi first lady, Suzanne Mubarak és a turizmusért felelős miniszter is.
A start előtt, a piramisok tövében tartott sajtótájékoztatón Ranulph elmondta, hogy egészségügyi állapotukra tud egy remek arab kifejezést: „tafshan” – azaz „félhalott”.
Anélkül, hogy ki kellene írnunk e cikk elejére, hogy „csak erős idegzetűeknek”, muszáj érintenünk a futók egészségügyi állapotát. A 49 éves Dr. Mike Stroud önanalízise szerint olyan izomkárosodást tapasztalt a lábaiban, amilyennel orvosként még csak halottaknál vagy kómában lévő betegeknél találkozott. Diagnózisát a vérvizsgálat is megerősítette. Az 59 éves Ranulph látszólag jobban bírja, legalábbis a tempója az utóbbi két marathonon gyorsabb volt társánál, pedig alig négy hónapja még bypass műtéte volt. Azért neki is van gondja elég. Amikor a londoni marathon után, a BBC épülete előtt felállított célban levette a bal lábáról a cipőjét, majd a lába köré tekert fáslit, akkor a gézzel együtt az egyik lábujjkörme is a kezében maradt. És ekkor még két marathon hátravolt!
Ranulph (balra) Kairóban, egyiptomi futók gyűrűjében |
Az egyiptomi szakasz útvonalát úgy tervezték, hogy a fotósok is jól érezzék magukat. A gizai piramisoktól indultak, Kairótól délre, a célt pedig a kairói repülőtérnél állították fel. Nem sokkal éjfél után (két órával a repülőjük landolása után) indultak útnak, amire két okuk is volt. Egyrészt el kellett érniük a repülő-csatlakozást, másrészt nem akartak úgy járni, mint Szingapúrban. Ott megtapasztalták, hogy 30 C fok feletti hőségben sokkal nehezebb futni.
Mivel Kairóban nappal 35 fokig is felkúszik a hőmérő higanyszála, inkább éjjel futottak. Útjukon elhaladtak a szfinx, a kairói óváros citadellája, az Al-Azhar mecset és az egyetem mellett. Mint a legtöbb helyszínen, itt sem egyedül futottak. 25 egyiptomi futó diktálta az iramot és tartotta bennük a lelket, mögöttük pedig egy mentő haladt, a biztonság kedvéért. Az út mentén a napkelte előtti utolsó étkezésüket fogyasztó egyiptomiak bíztatták őket. (Mivel most Ramadan van, ilyenkor az arabok csak akkor vehetnek étket magukhoz, ha nincs fent a nap.)
Ranulphnak 5 óra 14 percre volt szüksége a 42 km teljesítéséhez. Mike Stroud 5 óra 41 perc elteltével mondhatta el magáról, hogy már csak a New York-i marathont kell túlélnie a „halhatatlansághoz”. A célba érés után következett a már szokásos orvosi vizsgálat, majd megreggeliztek a repülőtér közelében az egyik szállodában, majd már indultak is tovább Londonba, hogy le ne késsék az amerikai csatlakozást.
Sikerült problémamentesen landolniuk New Yorkban, és a tervek szerint helyi idő szerint 10 órakor ők is rajthoz állnak a 34. New York marathonon, amely a város öt kerületén (Staten Island, Brooklyn, Queens, Manhattan és Bronx utcáin) vezet keresztül, és célja pedig a Central Parkban lesz. Várhatóan 2,5 millió néző bíztatja majd a közel 30 ezer indulót.
A marathont az Eurosport élőben közvetíti 15.30-tól. Ha a verseny rendezői is úgy akarják, akkor lehet, hogy Ranulphék is képernyőre kerülnek. Megérdemelnék. (Persze arra senki se számítson, hogy előkelő helyen végeznek. Az is óriási teljesítmény lesz, ha célba érnek.)