Futólépésben Bécsből Budapestre

Már-már hagyomány, nélküle nem is október az október, népszerű, követi a média, egyre színvonalasabb és még az átlag sportkedvelők is tudják, hogy miről van szó. Ritkaság számba megy egy ilyen pedigré az extrémsportok között. Hát még, ha ultrafutásról van szó…


A női címvédő: Maria Bak

…márpedig most arról van szó. A fenti meghatározás ugyanis szóról szóra ráillik az idén már 14. alkalommal rajtoló Bécs-Budapest Szupermarathonra (október 19-23.). A Szupermarathon jóformán egyidős a rendszerváltással, azonban míg 1989-ben a derék NDK-sok szaladtak át hazánkból Ausztriába, addig egy évvel később már a sógoroktól futottak hozzánk az első vállalkozó kedvű sportemberek a megszülető Bécs-Budapest Szupermarathon keretében. A rendezvény azóta is több, sőt egyre több, mint egyszerű sportesemény. Fennen hirdeti a határok átjárhatóságát, az egységes Európa gondolatát. Az idei határátlépés annyiban lesz különleges, hogy ilyen formában utolsó alkalommal történik meg, hiszen jövőre, Magyarország Uniós csatlakozása után, gyakorlatilag eltűnik a határ a két ország között.

Ezen túl a Szupermarathon az egyik leghangosabb hirdetője a sport (azon belül a futás) szeretetének, és az egészséges életmódnak. A rendezvény összehozza a sportolókat, a profikat az amatőrökkel és egymással, a sportolókat a nézőkkel, és a médiumokon keresztül számtalan emberhez juttatja el a fentiekben megfogalmazott üzeneteket.


A férfi címvédő: Anatolij Kruglikov

Ahogy az egy közel másfél évtizedet megért versenyhez illik, vannak dolgok, amik állandóak, és vannak olyanok, amelyek változnak. Így állandó az útvonal és a távolság: 352 km a Bécs-Sopron-Győr-Tata-Budakeszi-Budapest útvonalon. A szervezők jóvoltából, és az évről évre szaporodó versenytapasztalatoknak köszönhetően azonban számos változás is lesz idén, melyek mindegyike a futók kényelmét és jobb kiszolgálását hivatott elősegíteni. A szakmai hozzáértésre garancia az új versenyigazgató, Frank Tibor, aki maga is kiváló ultrafutó.

A legfontosabb változás, hogy tilos lesz a futókat autóval kísérni, így megelőzhet minden visszaélés, ill. félreértés. A versenyzőket csak kerékpárral lehet követni (vagy futva…). Változik a rajt helyszíne: a futók az impozáns Ernst Happel Stadionból fognak nekivágni a távnak, Budapesten pedig ismét végig futhatnak az Andrássy úton, a cél a Felvonulási téren lesz.

A szervezők megpróbálnak még inkább odafigyelni az egyéni versenyzőkre, és segíteni nekik a táv teljesítésében. Így pl. Győrből fél tíz helyett 10 órakor fognak rajtolni a futók, valamint az első, harmadik, negyedik szakaszon 30, a második szakaszon pedig 15 perccel növelik a szintidőt. A frissítő helyek számát és minőségét tekintve is lesz változás. Az egyéni futók részére több, külön frissítőhely kerül felállításra, ahol a rendezők speciálisabb ételeket is biztosítanak (joghurt, kefir, tejberizs, aszalt gyümölcs stb.). Ezeket a frissítőhelyeket csak az egyéni indulók vehetik igénybe.


Sikerül-e harmadszor is nyernie Vozár Attilának?

És akkor néhány mondat a főszereplőkről, a versenyzőkről. A szervezők kb. 40-50, főleg profi, egyéni indulóra számítanak. Mind a női, mind a férfi mezőnyben rajthoz áll a címvédő, hogy felvegye a versenyt a kihívókkal. A női mezőnyben a német Maria Bakot, míg a férfiaknál az orosz Anatolij Kruglikovot kellene megfosztani tavalyi címétől. Ehhez persze az érintetteknek is lesz egy-két szavuk, így hatalmas csatára van kilátás, elsősorban a férfiak között, ahol az orosz sztárnak, a lengyel Jaroslaw Janickivel, és a kétszeres Bécs-Budapest győztes Vozár Attilával kell megmérkőznie az öt nap során.

Váltóban kb. 140 csapattal számolnak a szervezők, lesznek köztük amatőrök és profik, sőt várhatóan újra rajthoz áll az Európa- és világbajnokokat felvonultató Bajnokok Társasága.

Az Ernst Happel Stadionban várja a rajtot a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB), a Miniszterelnöki Hivatal (MEH), és a Pénzügyminisztérium (PM) csapata is, utóbbit maga László Csaba fő pénzügyér fogja vezetni. De számos futó érkezik külföldről is így a társrendező Ausztrián kívül, Franciaország, Olaszország, Szlovákia, Németország, Románia, valamint Szerbia és Montenegro is képviselteti magát.

Ráadásként és, mintegy a hangulat fokozásaként, az utolsó szakasz, a Budakeszi és a Felvonulási tér közötti 21 km, Nemzetközi Félmaraton néven fog funkcionálni, ami annyit tesz, hogy bárki, aki érez magában elég erőt, az október 23-án, a nemzeti ünnepen csatlakozhat a futókhoz, hogy velük együtt ünnepelhessen a célban. Az ünneplésre ugyanis, minden okuk meg lesz!



Kedves olvasóinknak pedig arra lesz meg minden okuk, hogy rendszeresen kattintgassanak az extrem.hu-ra, ugyanis ultrafutásban jártas kiváló munkatársunk végig a helyszínről fog tudósítani. Október 19-től 23-ig, Bécstől-Budapestig, az első lépéstől az utolsóig ott leszünk testközelben, hogy nap mint nap hallhassátok a futócipők csattogását a két fővárost összekötő országúton.



A Szupermarathon egyéni győztesei 1990 – 2002 között



Bécs – Budapest Szupermarathon: váltóhelyek és limitidők



Útvonal 1: Bécs – Győr



Útvonal 2: Győr – Budapest

Comments

comments