Az extrémsportokhoz kapcsolódó felszereléseket bemutató sorozatunk legújabb fejezetében a dzsekiket és a kabátokat vettük nagyító alá. Túra vagy komolyabb expedíció? Futás vagy síelés? Cikkünkből megtudhatjátok, mire érdemes odafigyelni egy kabát kiválasztásánál.
Túrázáshoz jó kabát kell Fotó: www.danheller.com |
Mint ahogy azt már olvashattátok, egy új és izgalmas sorozatba kezdtünk, amely az összes (legalábbis reméljük), extrémsportolással valaha is kapcsolatba került cuccot érinti. Arra vállalkozunk, hogy folyamatos tájékoztatást adunk az adott évszak extrémsportjaihoz kapcsolódó felszerelésekről, ruházatról, kiegészítőkről. Ezen a héten így esett választásunk az őszi évszak beköszöntéhez elengedhetetlen dzsekikre, kabátokra, melyek néhány sport esetében abszolút nem mellékesek. Természetesen az utcai viselet is fontos, bár ilyen esetben a speciális tulajdonságok, kiegészítők inkább csak az árukat növelik. Azonban mi a helyzet a túrázókkal, a hegymászókkal, és az összes olyan sportot szerető emberrel, akik többet várnak el egy dzsekitől vagy kabáttól? Az extrem.hu erre próbálja megtalálni a választ.
Ahány ember, annyi igény
Ha valaki egy komolyabb túrára, vagy netalántán egy expedícióra adja a fejét, nagyon fontos figyelni a különböző rétegek összeillesztésére. Praktikus, ha egy kapucnis túrakabát esetében a kapucnit akár el is lehet távolítani. Azért, hogy egy többszörösen vízhatlan és levegős, viharálló, külső réteget hozzanak létre, a gyártók egy úgynevezett DWR-t, azaz tartós víztaszítót permeteznek egy durva anyagra, amelyet a kabát bélésébe, rétegesen helyeznek. A dzsekiknél használt egyik új és divatos kifejezés a fokváltoztató anyag (phase-change material). Ez egy olyan pórusokkal rendelkező anyag, ahol a pórusok kitágulnak vagy bezárulnak a hőmérsékleti változások hatására. A cél a szellőztetés vagy éppen a meleg benntartása. A hegesztett, és nem varrott illesztések is praktikusabbak, mert vízhatlanságot és könnyebb öltözetet biztosítanak.
Ironman férfi, női futódzseki |
Akik túra helyett inkább futni mennek, azok is válogathatnak, bár nekik másra kell figyelniük. A futódzsekik rendesen szellőznek, kopás- és szélállók, melyeket elasztikus anyagok keverékéből varrnak. Azonban ezeket a dzsekiket nem ajánlott esőben használni, hiszen nem mindig vízhatlanok. Ezek a kabátok általában kapucni nélküliek. Amelyek kapucnival is rendelkeznek, azok nehezebbek, viszont vízállóak. Némelyik belső oldala gyapjúból készül, így akár meztelen bőrön, vagy csupán csak egy vékony póló felett is hordható.
A Sandstone Citizen Twin és Fix kabátai |
Általánosságban tehát ezekre kell figyelni, de most jöjjön a gyakorlat. Magyarországon a már jobb minőségű kabátok 10.000 forinttól kaphatók, és a határ természetesen a csillagos ég az extráktól függően. A bélelt kabátok közül az elsők között helyezkednek el minőségben és tartósságban a Sandstone termékei. A Katmandu kabát rövidített fazonú, két nagy mellkasi és egy belső zsebbel, kivehető Polar 200 kabáttal. Gallérba csomagolható kapucnival készült, mely síeléshez, túrázáshoz és utcára is alkalmas. Mindez 39.900 forintért kapható a Tengerszemben. Ugyanitt megtalálható a Citizen Fix is, mely a vászonkabátot ötvözi az outdoor technológia sokoldalú kombinálhatóságával. Hatalmas külső és belső zsebekkel, béléssel, elbújtatható kapucnival rendelkezik; elsősorban utcai használatra ajánlják. 22.390 forintot kóstál.
A különbség a két kabát között tulajdonképpen a bélés, így attól függően, hogy ki mire fogja használni, lehet kiválasztani a megfelelőt. Nekem személy szerint a Citizen nyerte meg a tetszésemet az előbb említett különbséget figyelmen kívül hagyva, amelyet kisebb-nagyobb túrákhoz, de akár talán még utcára is felvennék. Mindenesetre nagyon kényelmes.
A Sherpa extrémkabátja: Cho Oyu |
Extra igények, magasabb ár
A Sherpa is kiváló minőségű kabátokat kínál, bár ez már egy magasabb árkategória. Cho Oyu kabátját a Sherpa extrémkabátjának nevezik. Vízhatlan, magashegyi, expedíciós és egyéb rendkívül szélsőséges körülményekre kifejlesztett kabát. Komoly lélegző képességgel, teljes mértékben vízzáró cipzárral. Ára 64.760 forint, de aki komolyan gondolja az expedíciózást, annak nem szabad, hogy az ár számítson.
A Mammut komolyabb, mászóknak szánt kabátokat gyárt. Itt van például a Logan kabát, mely egy technikai mászókabát, a vállon és az alkaron kopásálló betétekkel.
Mammut Logan XCR |
Profi hegyi kabát, sok zsebbel, levehető kapucnival, hónaljszellőzővel és kesztyűtartóval. A hegymászás mellett síeléshez is ajánlják. Ára már egy kicsit borsos, hiszen csak kevesen engedhetnek meg maguknak egy több mint 100.000 forintos kiadást egyetlen kabátra (pontosan 104.290 forintba kerül a Tengerszemnél). Persze itt megint fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy a legtöbb itt felsorolt kabát speciális igényeket elégít ki, így csak egy bizonyos réteget ér el. Olyanokat, akik komolyan gondolják azt, amit csinálnak, s ehhez a legjobb minőséget igénylik.
A Tengerszem egyik eladója szerint a Mammut Logan kabát már annyira professzionális, hogy csak az veszi meg, aki komolyan is gondolja a túrázást, az expedíciókon való részvételt. Persze azért érdemes két csoportra osztani az embereket. Mint ahogy azt az előbb említettem, vannak olyanok, akiknek a túrázás nagyon fontos, és nagyon megfontolják, milyen extrákra van szükségük. Ők azok, akik az ilyen drága, de maximális igényt kielégítő kabátokat választják. Aztán vannak a wannabe emberek, azaz az olyanok, akik csak tettetik, hogy ők túrázók, bár valójában nem azok, illetve az olyanok, akik már nem tudják, mit kezdjenek pénzükkel, és mindenből a legmárkásabbat, a legdrágábbat keresik.
Millet Ice Explorer |
A Mountex-nél Csurgai Márti segített kiigazodni a kabátok sűrűjében. Ha a Mammut Logan kabátjához hasonlót keresünk, akkor megfelelő ellenfélnek bizonyul a vadonatúj Millet Ice Explorer. Még a legextrémebb kondíciókban is helytáll. Szintén egy profi hegyi kabát, sok zsebbel, levehető kapucnival, hónaljszellőzővel és vízhatlan cipzárokkal. A stretch-betéteknek köszönhetően bármilyen testmozgás közben kényelmes. Kapucnija alá akár sisak is felvehető. Ára szintén borsos: 99.900 forint.
A Mammut Logan és a Millet Ice Explorer anyaga is Gore-Tex XCR. Az esőcseppnél 20.000-szer kisebb átmérőjű pórusaival, a lélegző képesség megőrzése mellett kiváló szél- és vízállóságot adnak a Gore-Tex membránnal készült kabátok. Az XCR azt jelenti, hogy a klasszikus Gore-Tex anyagnál 25 százalékkal jobb lélegző képességű membránnal van dolgunk, mely minden fajta extrém körülményt, illetve drasztikus igénybevételt elvisel.
Számomra mindkettő nagyon megnyerő volt, és mivel még soha nem másztam hegyet, nem voltam egyetlen egy expedíció résztvevője sem, így azt sem tudom jelenleg eldönteni, melyiket választanám. Úgy gondolom, bármelyikbe is fektet rengeteg pénzt az ember, csak jó üzletet köthet.
Márti elmondta még, hogy ő személy szerint egy Sandstone magashegyi kabátot használ, az ő túrázási igényeit maximálisan kielégíti. Van, aki a The North Face termékeire esküszik, van, aki csak Sandstone-ban jár, és van, aki kizárólag Milo vagy Karrimor kabátokat vásárol.
Összességében azt lehet mondani, hogy ahányféle ember, annyiféle igény. Nem lehet azt mondani, hogy egy kabát túl sok extrával rendelkezik, mert igaz, hogy valakinek nincsen mindegyikre igénye, de egy másik embernek pontosan az adott extrákra van szüksége. Először tehát azt kell eldönteni, ki mire, illetve mihez szeretné használni a kabátot vagy a dzsekit, s aztán jöhet a vásárlás.