Ha valaki járt már tenger- vagy óceánparton, biztosan tanúja lehetett annak, amint néhányan egy furcsa, leginkább a hullámlovagláshoz hasonló sportot űznek nagyon közel a parthoz. A skimboard, azaz a siklódeszkázás kevesebb veszélyt rejt, mint a többi vízi sport, de ugyanolyan élvezetes.
Sikláshoz szaladva Fotó: www.skimonline.com |
A siklódeszkázás a hullámlovagláshoz hasonló sport, amit szintén a vízben, de nem messze, hanem közel a parthoz űznek. A siklódeszka feleakkora, mint a szörfdeszka, és nincsenek rajta szkegek, azaz uszonyok. A deszkás körülbelül a víztől hat méterre áll a parton kezében a siklódeszkával, hullámra várva. Amikor meglát egy hullámot, még mindig kézben tartva a deszkát szaladni kezd a víz felé. Amikor eléri a homok vizes részét, ledobja deszkáját, és ráugrik arra olyan gyorsan, amilyen gyorsan csak tud. A siklódeszkán nagyon jól kell egyensúlyoznia, nagyon stabilan kell állnia, hiszen fel kell készülnie a vízzel való találkozásra. A deszkás szépen kicsúszik a vízre, a közeledő hullám irányába. Találkozik a megtört hullámmal, mely segítségével visszalovagol a partra. A siklódeszkázásban az a legjobb, hogy a kis, megtört hullámokon rengeteg trükkel lehet kísérletezni.
Nagy hullámok nélkül is lehet szórakozni Fotó: www.skimonline.com |
Bár nem sokat lehet hallani erről a sportról, főleg olyan országokban, ahol nincsen se tenger, se óceán, mégis, egy elég régi őrületről van szó. Az egész történet az 1920-as években kezdődött, amikor is Laguna Beach-en az életmentők fadarabokon siklottak. Az emberek még manapság is fából készült skimboardot használnak, bár maga a sport rengeteget fejlődött. A siklódeszkázás manapság az egyik legfejlettebb, de legkisebb méretű sporteszközt alkalmazó vízi sport. A profik által használt deszkák az űrhajózásból adaptált technológiával készülnek, hogy biztosítsák a maximális könnyedséget és siklóképességet, illetve a deszka orrától a végéig tartó, megfelelő görbületet. Ezek a deszkák messze fejlettebbek, mint azok, amelyeket a hullámlovasok használnak.
Nagy lendület, nagy ugrások Fotó: www.skimonline.com |
A Kaliforniában található Laguna Beach a siklódeszkázás Mekkája. A legtöbb profi élete egy részét ott töltötte. Szinte minden odavalósi gyerek egyszer biztosan kipróbálja a csúszást. Laguna Beach-en kívűl Santa Cruz, Dewey Beach, Delaware és Florida, illetve Mexikóban Cabo San Lucas számít kivételes siklóhelynek.
A világ legjobb siklódeszkásának Bill Bryant tartják, aki már egy jó évtizede mindenki előtt az élen jár. A 30 éves Bill természetesen Laguna Beach boldog lakója. A siklódeszkázással már kétéves korában megismerkedett. 13 éve profi módon űzi a sportot. Eddig kilenc világbajnoki címmel, és több mint 50 egyéb verseny első helyével büszkélkedhet. Nem csak siklásban, hanem szörfözésben, gördeszkázásban és snowboardban is jeleskedik. Sőt Európában és az Egyesült Államokban is több szörf- és snowboard versenyt nyert már. Ezzel azt bizonyítja, hogy egyike a világ legjobb deszkásainak, legyen szó vízről vagy földről.
Bill Bryan szeret kísérletezni, Fotók: www.skimcity.com |
„A siklódeszkázás olyan, mint a sors, a végzet. Meggondolatlan rohanás egy megsemmisítő erő felé. A végeredmény csak attól függ, képes vagy-e kihasználni a földet, a vizet és a levegőt, mint természeti elemeket. Pár centis vízen csúszol egy erőteljes, megtört hullám felé, és a vele való ütközést egy méltóságteljes tánccá alakítod az irányítás extrém peremén.” – fogalmazta meg Bill a siklódeszkázás iránt érzett szenvedélyét a Surfrider Alapítványnak adott interjújában.