Vadvízi évadzáró Dunacsúnyban

Mi az: áprilisban elkezdődik, októberben ér véget, és közben nagyon sokan nagyon jól érzik magukat? Így van, ez a vadvízi szezon! És mivel most október van, ezért dukál egy szezonbúcsúztató banzáj, immár harmadik éve. A két főszervezőt kérdeztük a Dunacsúny Kupáról.

Kb. egy évtizeddel ezelőtt még mosolyogtató ötletnek tartották, hogy egy kis csapat, térítés ellenében, kalandra vágyó emberkéket vadvízi túrára vigyen. Mára egy kicsit változott a helyzet. Számos túráztató cég verseng egymással a piacon, és mára már kezdünk eljutni oda, hogy a fennmaradásért minőséget kell produkálni. Aki ezt teszi, az nem csinál rossz üzletet, hiszen a kereslet, talán még a kínálatnál is nagyobb ütemben növekszik. Nyáron minden hétvégén ellepik a turisták a népszerű és közeli vadvizeket, így a szlovéniai Socát, az ausztriai Salza-t és még számos sebesen szaladó hegyi folyót a közeli országokban. Sőt, a helyzet “odáig fajult”, hogy aki megteheti, az már igazi vadvízi kalandba is belevághat: elmehet a francia Alpokba, Dél-Amerikába, Afrikába, vagy a minden kalandsportok Kánaánjába, Új-Zélandra.



A túráztatók cserébe a szezon végén kis kedvességgel kedveskednek vendégeiknek. Pl. szerveznek nekik egy nagy ramazurit a közeli Dunacsúnyban, Európa egyik legnívósabb épített pályáján, ráadásul lényegesen olcsóbban, mint egy három napos nyári rafting hétvége.

Kedvetekért az extrem.hu megkérdezte a szervezőket az esemény hátteréről. Takács Gyula a Hungaro Raft & Ski, és Markovics András a Kanyon Aktív vezetője ad egy kis ízelítőt az október 24-26. közötti hétvégéről.

Apropó



– Milyen apropóból kerül sor október utolsó hétvégéjén a dunacsúnyi szezonzáróra?

– Az elmúlt két évben is megrendeztük a szezonzárót, és mivel népszerű volt, úgy gondoltuk, hogy idén is összehozzuk – mondta Takács Gyula. Most csak annyi a változás, hogy a Kanyon Aktív irodával közösen csináljuk, mert tavaly elég komoly veszteséggel zártunk. Ezen a téren pedig nem vagyunk egymás konkurensei.



– A kiírásból úgy tűnik, hogy – főleg a nyílt napra -, amatőröket is vártok, tehát olyanokat, akiknek nincs vadvízi tapasztalatuk.



– Főként olyanok fognak jönni, akik már voltak vadvízen, esetleg visszajáró vendégek. Persze jöhetnek teljesen amatőrök, hiszen a 6 személyes raftban egy kormányos segítségével ők is le tudnak menni a pályán. Bár azt tudni kell, hogy a csúnyi pálya Európa egyik legnehezebb pályája, tehát nem éppen kezdőknek való.



– Meghiúsíthatja-e a rossz idő a programokat? Elvégre október végén már bármi lehet.



– Tavaly is rossz idő volt, nem a hideg miatt, hanem a szél fújt nagyon, de nem okozott különösebb gondot, jó hangulatú volt a buli.

Jövőre már tavasszal?



– Hány részvevő volt az elmúlt két évben, és hány vendéget vártok idén?

– 2001-ben 80, a következő évben pedig 120 vendég volt a rendezvényen. Idén úgy kalkulálunk, hogy a két cég ügyfélköréből összejön kb. 160 vendég. Az igazság az, hogy többet nem is nagyon tudnánk fogadni. Egyrészt a pálya kapacitása miatt, másrészt a mi lehetőségeink okán. És a mosonmagyaróvári szálláson is kb. ennyi embert tudunk elhelyezni.



– Egy háromnapos nyári rafting hétvégéhez képest mennyibe kerül a szezonzáró?



– Ez lényegesen olcsóbb, hiszen, aki csak egy számban indul el, optimális esetben az is mehet két futamot, van edzés lehetőség, összesen tehát háromszor mehet vízre, és ez 15500 forintba kerül, ami jóval olcsóbb egy nyári túránál.



Markovics Andrásnak, a Kanyon Aktív első emberének is feltettük kérdéseinket, és tovább árnyaltuk a kezdeményezés hátterét.

– A Kanyon Aktív hogy került képbe a szezonzáró kapcsán?



– Úgy, hogy mi már négy éve szerveztünk a vendégeinknek ilyen eseményt, Ausztriában a Salzan. Azonban voltak problémák, messze van a helyszín, nem igazán áttekinthető a szakasz, nem látni a versenyeket a partról. Most inkább összefogtunk a Hungaro Rafttal, és együtt próbálunk egy színvonalas rendezvényt tető alá hozni. Így egyrészt többet tudunk befektetni az eseménybe, másrészt kisebb a veszteség.

– A versenyprogramot, milyen szempontok szerint állítottátok össze?



– A dunacsúnyi pálya meglehetősen keskeny, főleg kenuversenyekre használható, de rafttal is le lehet menni. A hagyományos versenyszámokból próbáltunk összeállítani olyan programot, ami mindenkinek megfelel. Vannak sprint számok, ahol azok is rajthoz állhatnak, akiknek nincsenek komoly vadvízi tapasztalata, de szívesen eveznek. A technikásabb szlalom számokban inkább a túravezetők fognak indulni.



– Az október végi időpont nem túl késői egy ilyen rendezvényhez?



– Az a helyzet, hogy be vagyunk határolva. Áprilistól októberig tart a vadvízi szezon, mindenki viszi a maga túráit. Ráadásul Dunacsúnyban természetesen előnyt élvez a szlovák vadvízi válogatott, tehát mi csak akkor mehetünk, ha ők azt mondják, hogy szabad a pálya.



– Mindkét cég, ugyebár, gazdasági vállalkozás. De a szezonzárónak van-e más haszna is, a vadvízi élet szempontjából?



– Csak más haszna van, mert gazdasági egyáltalán nincs. Nagyon olcsón lehet majd evezni, mi tehát abban reménykedünk, hogy nem lesz nagyon veszteséges. Igazából inkább marketing értéke van. Ha sikerül közös erőből egy színvonalas rendezvényt összehozni, akkor jövőre már könnyebben tudunk támogatókat szerezni. És jövőre szeretnénk tavasszal szervezni, idénynyitó jelleggel, így nekünk is több időnk maradna a szervezésre, és még jobb szolgáltatást tudnánk nyújtani.



A program

Comments

comments