Bázisugró bemutató Kínában

A kommunizmust, úgy tűnik, extrémsportokkal is lehet építeni. Már legalábbis Kínában, ahol a nemzeti ünnep fényét idén egy bázisugró bemutatóval emelték. Képzeljétek el, amint a bázisugró Pelikán elvtárshoz így szól Virág elvtárs: Pelikán, az élet nem egy felhőkarcoló. Nos, úgy látszik Mao nem mondott ilyet.


Shanghai fölülről, ugrás közben
Forrás: newsphoto.com.cn

A bázisugrás (ahol hidakról, tornyokról, sziklákról és antennákról ugranak) a világ legveszélyesebb extrémsportjai közé tartozik. Ezt csak több ezer ejtőernyős ugrás után próbálhatják ki azok a vakmerő ugrók, akiknek a „normál” ejtőernyőzés már nem jelent elég izgalmat. Ezt a sportot a legtöbb országban törvény tiltja. Vannak olyan államok, amelyek szemet hunynak a sport felett, néhány ország viszont kifejezetten támogatja a bázisugró rendezvényeket. Ilyen Oroszország, Malajzia és mostantól Kína is. Bizony-bizony a pártállamisággal úgy látszik jól megfér a bázisugrással.



Történt ugyanis, hogy október 5-én az egy hetes Nemzeti Napi ünnepségsorozat keretében, ahol a Kínai Népköztársaság megalakulásának 54. évfordulóját ünnepelték, bázisugró bemutatót tartottak Shanghaiban. 16 bázisugró szórakoztatta Kína legmagasabb és egyúttal a világ harmadik legmagasabb tornya, a Jin Mao torony lábánál összegyűlt ezreket. Sőt, az ugrásokat élőben közvetítette a kínai állami televízió, amint a hírek szerint 1,2 milliárd ember látott.


A Jin Mao torony

A 14 férfi és 2 női ugró az Egyesült Államokból, Hollandiából, Mexikóból, Norvégiából és Svédországból érkezett a 425 méter magas toronyhoz, ahonnét a 358 méter magasan lévő kiszögellésről ugrattak alá a mélybe, ahol mintegy nyolc másodpercig szabadesésben zuhantak, majd ernyőnyitás (200 méter környékén) után fél perc múlva már földet is értek. Egyedül vagy párosával ugrottak, az utolsó pár pedig egy kínai zászlót is magával vitt, és lefelé még arra is volt energiájuk, hogy szépen lobogtassák, az alant üldögélő pártfunkcionáriusok nagy örömére.



A Jin Mao Csoport a rendezvény szervezésével az amerikai L.A. Demos céget bízta meg, akik a sportág nemhivatalos világbajnokságának rendezésében vettek részt 2001-ben és 2002-ben Kuala Lumpurban. Az L.A. Demos rendezvényigazgatója, Harry Parker nem mellesleg ugrott is Shanghaiban, nem csak szervezett. Harry elmondása szerint „a bázisugrás nem a halálról szól, hanem a pillanat megéléséről, az élet ünnepléséről. Amikor elugrasz az épület széléről, szembenézel a saját félelmeiddel, és csak magadra számíthatsz. Igazi izgalmat és szabadságot érzel.” Az L.A. Demos csoportnak pihenésre sok ideje nem lesz, az biztos, mivel Shanghaiból egyenesen Macao-ra mennek, ahol a Macao Toronyból ugranak október 9-én és 10-én.

A meglehetősen konzervatív Kína talán legliberálisabb városában akkora sikert arattak a bázisugrók, hogy már biztosnak tűnik: jövőre is együtt ünneplik a nagy ország szülinapját.



Készülődés, elugrás és repülés
Forrás: newsphoto.com.cn

Comments

comments