Folytatódott a kiteszörf magyar bajnokság

A szeptemberi hétvégék nem igazán jöttek be a hazai kiteszörfösöknek. Történt ugyanis, hogy szeptember 13-án megrendezésre került a Red Bull Quiksilver II. Magyar Kiteszörf Bajnokság. Az már nem a szörfösökön múlt, hogy nem tudták befejezni a versenyt. Elnapolták a bajnokságot az első szeles napig. Ez a nap szerencsére hamarosan el is érkezett. Az extrem.hu beszámolója a folytatásról.


Jobb kondíciók, jobb trükkök

Mint ahogy arról már beszámoltunk, a szeptember 13-án megrendezett Red Bull II. Magyar Kiteszörf Bajnokságot szél hiányában félbe kellett szakítaniuk a verseny szervezőinek. Akkor még senki sem tudta, mikor lesz lehetőség az elkezdett, majd félbehagyott bajnokság befejezésére. Úgy tervezték, az első adandó szeles alkalommal pontot tesznek a mondat végére. Szeptember 24-én, szerdán végül kielégítő kiteszörf kondíciókkal folytatódott a kiteszörf bajnokság. Tancsa Péter, a verseny szervezője a félbehagyott verseny után elmondta nekünk, hogy akkor az időjárás nem kedvezett számukra. A versenyt még el tudták kezdeni, de már nem lehetett befejezni, hiszen lecsendesedett a szél, és nem volt lehetőség versenyszintű kiteszörfözésre. Most viszont a szél kedvezett az indulóknak, így a futamokat is sikerült befejezni. Mivel Magyarországon nincsenek biztos szeles időszakok, mindenféleképpen lehet számítani arra, hogy a versenyek akár több naposra is elhúzódnak.


A harmadik helyezett Mátyás

A férfi freestyle kategóriában az élen Takács Ervin végzett. Második lett Burgyán Péter, a harmadik helyen pedig Szaploncai Mátyás végzett. Nagy meglepetésre Rubesh Gergő, aki a bajnoki cím várományosa volt, nem jelent meg időben a futam kezdeténél, sajnos lekésett a versenyről. Az is meglepő, hogy Duska Zaránd, az egyik legjobb magyar kiteszörfös, nem került be a dobogósok közé. Az idei magyar bajnok, azaz Takács Ervin itt elért eredményével kvalifikálta magát az Európa-bajnokságra.



A lányok tábora szerencsére idén már öt főre nőtt. Sajnos, mivel a bajnokság befejezése hétköznapra esett, a lányok közül csak ketten tudtak megjelenni a versenyen, így biztos volt, hogy egyik sem tér haza dobogós helyezés nélkül. Az első helyen Farkas Cecília, míg a másodikon Szőke Beáta végzett. Cecíliát, aki az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán tanul, és éppen szakdolgozatának utolsó simításait végzi, telefonon értük utol, hogy a versenyről faggassuk.

Kiteszörf magyar módra



-Mit gondolsz az idei ősz kiteszörf magyar bajnokságáról?

-Sajnos Magyarországon elég nehéz bármiféle kiteszörf versenyt rendezni, mivel a szeles napok kiszámíthatatlanok. Péternek, a verseny szervezőjének eleve nagyon nehéz volt egy napra összeszervezni az embereket. A félbehagyott magyar bajnokság befejezésének napján elég gyenge szél volt, és még az eső is esett, viszont a versenyt minél előbb be kellett fejezni.



Repülni jó!

-Nem voltál csalódott, hogy az eredetileg öt női induló közül csak ketten maradtatok a végén?

-De igen. Sokkal jobb lett volna, ha több lány indult volna a versenyen. Én egész évben azon dolgoztam, hogy felduzzasszam a női mezőnyt. Én vagyok az egyedüli lány, aki leginkább a Balatonon szokott kiteszörfözni, és persze oktatni is. Bea például, aki a második lett, Ausztráliában tanult meg kiteszörfözni, illetve van egy másik lány is, aki jelenleg Tarifán, Spanyolországban windszörföt tanít.


Kiteszörfös alkonyatkor

Távlati célok, állandó problémák



-Mire készülsz legközelebb?

-Két hét múlva indulok Egyiptomba, az úti cél Dahab. Egy edzőtáborban fogunk részt venni, ahol a tengeren tudunk kite-ozni. Minderre természetesen saját pénzből megyünk, mivel szponzoraink nincsenek. Jövőre Ausztriában lesz a világbajnokság, amire mindenféleképpen menni szeretnék. Idén is voltam Franciaországban még májusban, de mivel nem fújt a szél, így a női futamot le is fújták. Oda is saját pénzen mentem szponzor híján.



-Miért ilyen nehéz szerinted a magyar extrémsportolóknak szponzort találniuk?

-Magyarországon a kiteszörf még nem ismert. Mi szinte soha nem jelenünk meg a TV-ben. Az extrémsportok itthon még kevésbé népszerűek, pedig nagyon látványosak. Van reklámerejük, viszont az esetleges szponzorjelöltek talán nem is tudják, hogy lenne értelme a befektetésnek. Az ernyők például 10-12 nm-es felülettel rendelkeznek, amely egy kitűnő reklámfelület. A férfiaknál a Quiksilver szponzorál néhány versenyzőt, de ez szóba sem jöhet a nőknél. Nekem esélyem sincsen erre, pedig egyedüli lányként a fiúknál a középmezőnyben végeznék. Mivel viszont kevés a magyar női kite-os, ezért a szponzorok ebben nem látnak fantáziát.

A magyar kite-osok jövőre nagy dologra vállalkoznak. Részt vesznek ugyanis a Red Bull King of the Air selejtezőin, ahol ha jól szerepelnek, a férfi és női első helyezett eljuthat a világ egyik szörfparadicsomába. Hawaii lesz a helyszíne sorrendben az ötödik King of the Air versenynek. Idén erre még nem volt lehetőségük, így most októberben egy magyar kiteszörfös sem utazik Maui szigetére.

(A képeket Kovásznay Nóra készítette.)

Comments

comments