A szeptemberi hétvégék nem igazán jöttek be a hazai kiteszörfösöknek. Történt ugyanis, hogy szeptember 13-án megrendezésre került a Red Bull Quiksilver II. Magyar Kiteszörf Bajnokság. Az már nem a szörfösökön múlt, hogy nem tudták befejezni a versenyt. Elnapolták a bajnokságot az első szeles napig. Ez a nap szerencsére hamarosan el is érkezett. Az extrem.hu beszámolója a folytatásról.
Jobb kondíciók, jobb trükkök |
Mint ahogy arról már beszámoltunk, a szeptember 13-án megrendezett Red Bull II. Magyar Kiteszörf Bajnokságot szél hiányában félbe kellett szakítaniuk a verseny szervezőinek. Akkor még senki sem tudta, mikor lesz lehetőség az elkezdett, majd félbehagyott bajnokság befejezésére. Úgy tervezték, az első adandó szeles alkalommal pontot tesznek a mondat végére. Szeptember 24-én, szerdán végül kielégítő kiteszörf kondíciókkal folytatódott a kiteszörf bajnokság. Tancsa Péter, a verseny szervezője a félbehagyott verseny után elmondta nekünk, hogy akkor az időjárás nem kedvezett számukra. A versenyt még el tudták kezdeni, de már nem lehetett befejezni, hiszen lecsendesedett a szél, és nem volt lehetőség versenyszintű kiteszörfözésre. Most viszont a szél kedvezett az indulóknak, így a futamokat is sikerült befejezni. Mivel Magyarországon nincsenek biztos szeles időszakok, mindenféleképpen lehet számítani arra, hogy a versenyek akár több naposra is elhúzódnak.
A harmadik helyezett Mátyás |
A férfi freestyle kategóriában az élen Takács Ervin végzett. Második lett Burgyán Péter, a harmadik helyen pedig Szaploncai Mátyás végzett. Nagy meglepetésre Rubesh Gergő, aki a bajnoki cím várományosa volt, nem jelent meg időben a futam kezdeténél, sajnos lekésett a versenyről. Az is meglepő, hogy Duska Zaránd, az egyik legjobb magyar kiteszörfös, nem került be a dobogósok közé. Az idei magyar bajnok, azaz Takács Ervin itt elért eredményével kvalifikálta magát az Európa-bajnokságra.
A lányok tábora szerencsére idén már öt főre nőtt. Sajnos, mivel a bajnokság befejezése hétköznapra esett, a lányok közül csak ketten tudtak megjelenni a versenyen, így biztos volt, hogy egyik sem tér haza dobogós helyezés nélkül. Az első helyen Farkas Cecília, míg a másodikon Szőke Beáta végzett. Cecíliát, aki az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán tanul, és éppen szakdolgozatának utolsó simításait végzi, telefonon értük utol, hogy a versenyről faggassuk.
Kiteszörf magyar módra
-Mit gondolsz az idei ősz kiteszörf magyar bajnokságáról?
-Sajnos Magyarországon elég nehéz bármiféle kiteszörf versenyt rendezni, mivel a szeles napok kiszámíthatatlanok. Péternek, a verseny szervezőjének eleve nagyon nehéz volt egy napra összeszervezni az embereket. A félbehagyott magyar bajnokság befejezésének napján elég gyenge szél volt, és még az eső is esett, viszont a versenyt minél előbb be kellett fejezni.
Repülni jó! |
-Nem voltál csalódott, hogy az eredetileg öt női induló közül csak ketten maradtatok a végén?
-De igen. Sokkal jobb lett volna, ha több lány indult volna a versenyen. Én egész évben azon dolgoztam, hogy felduzzasszam a női mezőnyt. Én vagyok az egyedüli lány, aki leginkább a Balatonon szokott kiteszörfözni, és persze oktatni is. Bea például, aki a második lett, Ausztráliában tanult meg kiteszörfözni, illetve van egy másik lány is, aki jelenleg Tarifán, Spanyolországban windszörföt tanít.
Kiteszörfös alkonyatkor |
Távlati célok, állandó problémák
-Mire készülsz legközelebb?
-Két hét múlva indulok Egyiptomba, az úti cél Dahab. Egy edzőtáborban fogunk részt venni, ahol a tengeren tudunk kite-ozni. Minderre természetesen saját pénzből megyünk, mivel szponzoraink nincsenek. Jövőre Ausztriában lesz a világbajnokság, amire mindenféleképpen menni szeretnék. Idén is voltam Franciaországban még májusban, de mivel nem fújt a szél, így a női futamot le is fújták. Oda is saját pénzen mentem szponzor híján.
-Miért ilyen nehéz szerinted a magyar extrémsportolóknak szponzort találniuk?
-Magyarországon a kiteszörf még nem ismert. Mi szinte soha nem jelenünk meg a TV-ben. Az extrémsportok itthon még kevésbé népszerűek, pedig nagyon látványosak. Van reklámerejük, viszont az esetleges szponzorjelöltek talán nem is tudják, hogy lenne értelme a befektetésnek. Az ernyők például 10-12 nm-es felülettel rendelkeznek, amely egy kitűnő reklámfelület. A férfiaknál a Quiksilver szponzorál néhány versenyzőt, de ez szóba sem jöhet a nőknél. Nekem esélyem sincsen erre, pedig egyedüli lányként a fiúknál a középmezőnyben végeznék. Mivel viszont kevés a magyar női kite-os, ezért a szponzorok ebben nem látnak fantáziát.
A magyar kite-osok jövőre nagy dologra vállalkoznak. Részt vesznek ugyanis a Red Bull King of the Air selejtezőin, ahol ha jól szerepelnek, a férfi és női első helyezett eljuthat a világ egyik szörfparadicsomába. Hawaii lesz a helyszíne sorrendben az ötödik King of the Air versenynek. Idén erre még nem volt lehetőségük, így most októberben egy magyar kiteszörfös sem utazik Maui szigetére.
(A képeket Kovásznay Nóra készítette.)