Gyilkolt a gördeszkás sztár

Hat éven keresztül tartó kemény munka után készült el egy megdöbbentő és szomorú történetet felidéző dokumentumfilm. A középpontban a 80-as évek gördeszkás sztárja, Gator, azaz Mark Anthony Rogowski áll, aki most tölti 31 évtől életfogytig terjedő szabadságvesztését egy fiatal lány brutális meggyilkolásáért. Az eset részleteiről, illetve az Egyesült Államokban most nyitó filmről cikkünkben olvashattok.


A vadóc Mark Rogowski
Fotó: Glen E. Friedman

A gördeszkázás az 1980-as években lett egyre népszerűbb elsősorban Kaliforniában, majd az összes többi államban. Rengeteg fiatal kezdett el gördeszkázni, egyre több skateparkot építettek, s a sport üzleti oldala sem volt elhanyagolandó. Videók és gördeszkások nevét viselő ruházatok jelentek meg a piacon, a kereslettel pedig nem volt gond.



Mark ‘Gator‘ Rogowski három éves korában költözött Brooklynból a napfényes Kaliforniába, ami a legjobb hely volt egy jövőbeli gördeszkás számára. Hét évesen kezdett el deszkázni, idővel egyre ügyesebb lett, s a helyi deszkás csapat fel is karolta. Innentől kezdve ő lett a versenyek réme, hiszen kivételes tehetségével mindenkit maga mögé szorított. A szponzorok sem várattak sokat magukra. Amikor 1982-ben első lett az Amatőr Kanadai Gördeszka Bajnokságon, megszületett a félcső új sztárja.



Gator mellet Tony Hawk és Christian Hosoi voltak a 80-as évek nagyágyúi. Tehetségükkel rengeteg pénzt is kerestek. Szinte kivétel nélkül az összes nagymenő gördeszkákat dobott piacra. A gyerekek odavoltak mindezért, s nem számított, mi mennyibe került. De ez még csak a kezdet volt. Egymás után dobták piacra a kiegészítőket, pólókat, táskákat, matricákat, posztereket és mütyűröket.


Gator, a félcső akkori királya
Fotó: Glen E. Friedman

Mit tesz a hírnév az emberrel?



Gator a hírnév és a jólét hatására egyre vadabbul élte életét. Barátainak gyakran dicsekedett kétes hőstetteiről, amelyek éjjel-nappali boltokba való betörésekről, berúgásokról, vadabbnál vadabb partikról és újabbnál újabb lányokról szóltak.



1987-ben, Arizonában, egy újabb állomáson ismerkedett meg Brandi McClainnel és barátnőjével, Jessica Bergstennel. Mindketten 17 évesek, gyönyörűek, szőkék és gazdag családból valók voltak. Gator már hozzászokott ahhoz, hogy minden egyes versenyállomáson más és más lányok veszik őt kegyeibe. Így indult ez Brandinél is, de nem úgy végződött, mint általában. Szinte elválaszthatatlanok voltak, és Brandi hamarosan San Diego felé vette az irányt. Hosszú távra tervezett. Gator nem spórolt Brandin, akit a tenyerein hordozott. Elvitte magával az összes verseny helyszínére, nem számított, hová vezetett útjuk. Több kocsival is megajándékozta. Úgy tűnt, Brandi talán csak a pénzéért van Gatorrel. Amikor együtt voltak, akkor viszont csak egymással foglalkoztak. Ettől függetlenül, amikor Brandi nem volt a közelben, Gator szemrebbenés nélkül környékezett meg lányokat a strandokon.


Tony Hawk nem tért rossz útra
Fotó: Bakke/Shazamm/ESPN

Ahogy telt az idő, a gördeszkázás is fejlődött. Egy új forma kezdett kialakulni. Néhányan az utcán próbáltak megbirkózni az ott természetesen fellelhető akadályokkal. Szemeteseket ugrottak át, korlátokon csúsztak lefelé, és a szegélyeket sem kímélték. A gördeszkázás e formája egyáltalán nem volt veszélytelen, s a legtöbb félcsöves nem tudott megbírózni az új kihívással. Nem történt ez másképp Gator esetében sem. Egyre többször veszítette el a fejét és esett pánikba jövője miatt. Az akkori gördeszkások közül egyedül talán Tony Hawk tudott megbirkózni mindkét deszkázási móddal.



Újjászületés



1989-ben, amikor éppen Németországban időzött pár napot egy verseny miatt, egy bulin a mérhetetlen alkoholfogyasztás hatására szinte öntudatlan állapotba került, s másnap arra sem emlékezett, hogy mámoros állapotban kiugrott egy épület második emeletéről. Azt hitte, tud repülni. Nem sokon múlt az élete. Egy kovácsolt vaskerítésre esett, ahol szinte szó szerint karóba húzta magát. Hazatérve Németországból hónapokig orvosok figyeltek rá. A kórházból kikerülve viszont egy új Gator találkozott a régi haverokkal. Gator teljes mértékben Isten felé fordult, s tette ezt olyan fanatikus módon, amely néha már megrettentette barátait is. Nem csinált mást, csak egész álló nap a gördeszkás helyeket kereste fel, és csak papolt, papolt, és papolt. Megváltoztatta a nevét is, s innentől kezdve ő csak Mark Anthony volt.


Gator még 1984-ben, legjobb formájában
Fotó: www.skatepunk.net

Ijesztő viselkedés



Gator balesete után természetesen a vad bulikat is kizárta életéből, amire viszont Brandi még nem volt felkészülve. Sőt, az újjászületett Gatortől viszolyogni kezdett. Brandi elköltözött szüleihez, akik időközben szintén Kaliforniába települtek át. Gatort megviselte Brandi lelépése, de mindezt a Bibliával magyarázta. Tudta, hogy a régi barátok közül senki sem fogja őt megérteni. Amikor Brandi a szakítás után egy szörfös sráccal kezdett el járni, Gator bedurvult. Állandóan hívogatta, hátborzongató és fenyegető üzeneteket hagyott a rögzítőjén, s egyszer még a lakásába is betört, hogy az összes, Brandinek ajándékozott dolgot visszavegye. A lány viszont mindezek után is reménykedett abban, hogy valamikor még keresztezhetik egymás útját. Éppen ezért vacsorára invitálta volt kedvesét egy étterembe. Azonban onnantól kezdve, hogy legurultak a kocsifeljáróról, Gator szitkozódásokba kezdett. Számon kérte Brandit, miért találkozgatott azzal a szörfös sráccal. Gator egyre jobban belelovalta magát a veszekedésbe, és az étterem helyett egy kies út felé vette az irányt. Azzal fenyegetőzött, hogy kiviszi őt a sivatagba, ahol soha senki nem fog rátalálni. Ennyi persze elég volt Brandinek, és nagy nehezen elérte, hogy Gator hazavigye őt. Szükségtelen mondani, hogy Brandi nem kért többet Gatorből. Az irányt New York felé vette.



Innen már nem volt visszaút



Amikor Brandi távozott, egy új lány jött a városba, aki nem volt más, mint Brandi középiskolai barátnője, a szintén gyönyörű Jessica. Ismerős híján pedig kit is hívhatott volna fel segítségért, mint Gatort. Ez volt élete legutolsó és legrosszabb döntése.



Jessica és Gator egy olasz étteremben találkoztak, ahonnan Gator lakásába tértek vissza néhány videokazettával és pár üveg borral megpakolva. Amikor Jessica távozni szeretett volna, Gator váratlanul fejbe verte őt egy kormánykerékkel. Jessica a földre rogyott, a fejéből ömleni kezdett a vér, ami gyorsan átitatta a szőnyeget. Megbilincselte a lányt, majd felvonszolta a hálószobába. A szerencsétlen lányt megerőszakolta, s csaknem három órán keresztül kínozta. Jessica, aki folyamatosan tudatánál volt, könyörgött neki, hogy hagyja abba. Néhányszor sikoltani is próbált, mire Gator előszedett egy szörfdeszka-tartó táskát szekrényéből, s beleerőszakolta a lányt. Jessica nem nagyon kapott levegőt, s végül Gator megfojtotta a szerencsétlen lányt. Jessica testét, ruháit és minden árulkodó dolgot kocsija csomagtartójába tett, kihajtott a sivatagba, s egy elhagyatott helyen elásta a lány testét.



Erre az 1991-ben végrehajtott szörnyű tettre soha nem derült volna fény, ha Gator maga be nem vallja bűnét a rendőrségnek. Jessica megerőszakolásáért és meggyilkolásáért 31 évtől életfogytig terjedő börtönbüntetést kapott.

Stoked: The Rise and Fall of Gator
Stoked: The Rise and Fall of Gator, 2002, 82 perc

Rendező: Helen Stickler

Operatőr: Jeff Glasse, Ian O‘Roarty, Dag Yngvesson

Zene: David Reid

Producer: Helen Stickler

Gyártó: Palm Pictures

Forgalmazó: Wellspring Media

A Stoked: The Rise and Fall of Gator (Gator felemelkedése és bukása) című egész estés dokumentumfilm nemrég került bemutatásra az Egyesült Államokban, válogatott mozikban. A rendező-producer, Helen Stickler hat évet töltött a film elkészítésével. Megszólaltatta Gator közeli barátait, ismerőseit. Az ő mondandójukon keresztül akarta bemutatni Mark ‘Gator‘ Rogowski, avagy Mark Anthony szárnyalását és bukását. A rendezőnőt megkeresve megtudtuk, hogy a film európai, illetve magyarországi forgalmazása még nem tisztázott. Most még csak reménykedhetünk, hogy egyszer talán hozzánk is eljut ez az extrémsportok árnyoldalát bemutató dokumentumfilm.


Mit mondanak a filmről?
“Tony Hawk, Stacy Peralta vagy éppen maga Rogowski. A velük készült interjúkon keresztül egy valós képet kapunk a 80-as évekről, illetve az elvesztett ártatlanság szomorú tényéről.” – E! ONLINE



“A film egy átlátható életrajz és egy óva intő történet, mely hatékonyan működik. Arról szól, hogy milyen veszélyekkel jár, ha valaki túl gyorsan, túl messzire megy.” – Megan Lehmann, NEW YORK POST



“Stickler erőfeszítései ellenére a filmből kiderül, hogy Gator nem más, mint egy otromba, szókimondó és rosszindulatúan brutális suttyó.” – Ann Hornaday, WASHINGTON POST

Comments

comments