Herbert Nitsch visszaült a freediving trónjára

Itt az első exklúzív és szenzációkkal teli helyszíni tudósításunk a Carinthian Open nemzetközi freediving versenyről. Lesz minden: világcsúcsok egymás után, nyilatkozó Herbert Nitsch, és magyar biztosítók a rekordok során. Kapornaki Anikó jelenti Millstattból.


Herbert Nitsch – megint van két világcsúcsa

Azok után, hogy Herbert Nitsch öt világcsúcskísérletet jelentett be a második Carinthian Open Nemzetközi Freediving versenyre készülve, mindenki biztos lehetett benne, hogy a kis osztrák faluban, Millstattban rendezett esemény nem csak egy verseny lesz a sok közül. Persze, ebben nem volt semmi különös. Számítani lehetett arra, hogy az osztrák világklasszis nagyon harapós, akarom mondani merülős kedvében lesz. Az elmúlt hónapokban ugyanis az összes világcsúcsától megfosztották. Először Martin Stepanek süllyedt mélyebbre Cipruson, aztán jöttek a dánok: Peter Pedersen és Stig Severinsen, Herbert pedig világcsúcs nélkül maradt. Egészen tegnapig!



Mint azt már reggeli friss hírünkben olvashattátok, a különc osztrák alaposan visszavágott Martin Stepaneknek. A cseh fiú –93 méterrel tartotta a Constant Weight világcsúcsát, egészen tegnap délutánig, amikor Herbert a Millstatter See-ben két méterrel mélyebbre nem jutott. Az eredmény nem a hivatalos versenyen született, hanem edzésen, de az AIDA ellenőreinek jelenlétében, tehát szinte biztos, hogy hitelesíteni fogják.



Mi készül itt uraim?



Másnap reggel az extrem.hu helyszínen tartózkodó munkatársa, úgy gondolta, hogy megér egy sétát a tópart. Legnagyobb ámulatára kit lát a tó közelén, a versenystégen?

Herr Nitsch tartózkodik ott körülvéve segítőkkel és tévésekkel. Itt valami készül, és nem is csalt a freediver berkekben jártas újságíró szimata. Herbert ugyanis arra készült, hogy megdönti a Free Immersion (a búvárok semmilyen segítséget nem vehetnek igénybe se lefelé se felfelé) világcsúcsát, amit –93 méterrel tart a venezuelai Carlos Coste. Van ám ennek előzménye is. Csütörtök délután ugyanis Herbert már bepróbálkozott a Free Immersionban, méghozzá –100 métert bejelentve. Neki is rugaszkodott, azonban 15(!) centivel elszámolta magát, nem érte el a száz métert jelző vonalat, így a kísérletet sikertelennek kellett nyilvánítani.



Azonban ma délelőtt már jobban koncentrált, még az sem zavarta, hogy a német Spiegel TV riportere állandóan ott őgyelgett körülötte. Csak a feladatra és a mélységre koncentrálva feltöltötte magát oxigénnel, és lemerült. Herbert merülését két magyar szabadtüdős kísérte figyelemmel, akiknek az AIDA illetékesek már Herbert elmerülése után szóltak, hogy ugyan ugorjanak már be. (Ennyit az AIDA híres és oly’ büszkén hangoztatott biztonsági intézkedéseiről.) Szerencsére hősünket ez nem zavarta, és a víz alatt, a megjelölt mélységben elhelyezett kamera tanúsága szerint elérte a –100 méteres mélységet. Szinte hihetetlen: 7 méterrel döntötte meg Carlos Coste fantasztikus rekordját! Amikor ez a cikk íródik, az ellenőrök éppen egy pokróc alatt ülnek, és próbálják kielemezni a felvételeket, anélkül, hogy megvakulnának a tűző napsütéstől.

Herbert Nitsch meghatódik



Az extrem.hu riportere úgy látta, hogy Herbertet nem viselte meg különösebben a merülés. Miután feljött, azonnal levették róla a maszkot, stabilizálta a légzését, és egy-két perc múlva már a stégen mosolygott és fogadta a gratulációkat, köztük a miénket.



– Lefelé volt nehezebb vagy felfelé?

– Én mindig úgy vagyok vele, hogy lefelé még oké, csak úszni kell, fölfelé már sokkal nehezebb. Fizikailag is fárasztóbb, hiszen fogy az oxigén, meg kell állni kiegyenlíteni, nagyon fárasztó. Viszont, ahogy egyre közelebb jutok a felszínhez, úgy lesz egyre világosabb, és könnyebb a fény felé úszni.



– Mi a saját véleményed a hihetetlennek tűnő 100 méteres rekordról?



– Eddig valahogy úgy voltam vele, hogy minden rekord egyforma. De ez a száz méter mégis csak száz méter, egy álomhatár. Pláne azok után, hogy néhány éve, amikor még csak 60 méter körül tudtam, álmodni sem mertem ilyen mélységről.



– Ezek szerint most még Te is elégedett vagy. Mi lesz délután a Static-kal? [itt “csak” belehajtják a fejüket a vízbe az uszodában, és mozdulatlanul benttartják, amíg bírják levegővel]



– Nagyon elégedett vagyok ezzel az eredménnyel! Ezek után, megmondom őszintén, a Static már nem nagyon érdekel. Egyébként sem szeretem.



– Pedig a nagy világversenyeken beleszámít az összetettbe.



– Beleszámít, de ha a mélységi számban sokkal mélyebbre jutok, mint a többiek, akkor kit érdekel.

Comments

comments