Hatalmas siker volt a Kékes Downhill

Magyarországon végre versenyen is látható volt a „luge”, az utcai szánkó. Az aszfaltbetyárok sokat látott mezőnye mellett a közönséget is lenyűgözte az új sportág megjelenése a hétvégi Red Bull Kékes DownHill versenyen. Könnyen lehet, hogy jövőre már nem csak ketten lesznek.


Tudósító az ország tetején

Időutazás



Korlátolt fizikusok, akik magukat a tudomány embereinek tartják, és csak az objektív és egzakt mérési eredményeknek hisznek, azt állítják, hogy az időutazás lehetetlen. Innen üzenem Albert Einsteinnek, hogy menjen már el egyszer Kékestetőre, és üljön be egy kávéra a kilátó presszójába. A hétvégén ugyanis megjártam (gyalog!) a Mátraháza-Kékestető utat, és a szokatlan terheléstől elsavasodott izmaimat a tévétorony kávézójában kívántam pihentetni. Előtte persze felmentem a nyolcadikon lévő nyitott kilátóba, ahonnan valóban gyönyörű kilátás nyílik a Mátrára, azonban a jeges szélben majd lefagytak a kiálló részeim (orr, fül). A kávézóról a legutóbbi emlékeim kb. 20 évvel ezelőttről voltak, mit mondjak, nem sok minden változott az elmúlt két évtizedben. Legyünk őszinték, semmi sem változott. Szerintem még az ablakokat sem pucolták meg azóta. A berendezés már két dekáddal ezelőtt is elavultnak számított, nem lepődnék meg, ha kiderülne, hogy még Lázár vagy Kádár elvtárs is ezeken a kis lócákon pihentette az ország építésében megfáradt testét. A 8000 darabos minipalack gyűjteményt egyetlen szóval tudom jellemezni: félelmetes.



Mindenféle járművek



A felkavaró élmények után ideje visszatérni a jövőbe és a szilárd talajra, elvégre azért jöttünk, hogy szemügyre vegyük az ország legőrültebb DH-sait.


Közönségdíj: streetluge

Már-már hagyományosnak mondható, hogy a nyár végén Mátráházára költöznek a lejtmenet királyai. Azok a srácok, akik képesek bármivel legurulni egy hegyoldalon, aminek van legalább egy kereke. Ilyenkor a Mátraháza és Kékestető közötti útról kitiltják a motorizált a járműveket, helyüket pedig átveszik a BMX-esek, montisok, longboardosok, mountaiboardosok, gördeszkások, görkorisok, illetve a streetluge menői. Streetluge? Az bizony, utcai szánkó. Olyan mintha egy hosszú és széles gördeszka lenni, amin hanyattfekszik a versenyző, és autókat megszégyenítő tempóban, nem ritkán 80 km/h-val száguld lefelé a szerpentinen. Az Egyesült Államok nyugati partján és Európa néhány nyugati államában már népszerű sportágat hazánkban eddig csak a képernyőről ismerhették a nézők. A Kékes Downhillen csak két srác, Teo és Csongor vett részt, akikről már olvashattatok az extrem.hu-n. azonban látva a közönség és a médiumok jelenlevő képviselőinek lelkesedését, nem csodálkoznánk, ha jövőre már népesebb csapat képviselni az utcai szánkósokat.



Nagymenők a nagy lejtőn


Talán az egyik legnehezebb műfaj: gördeszkás DH

Az elmúlt hétvégén megrendezett Red Bull Kékes Downhill Magyarországon az egyetlen olyan aszfalt downhill verseny, amelyen az aszfaltbetyárok több különböző kategóriában egyszerre siklanak le. A verseny idén ötödször került megrendezésre, ezúttal a Red Bull és a gyöngyösi Team Special közös szervezésében.



A lesiklás a Kékestetőt Mátraházával összekötő főútvonalon zajlott 1500 méter hosszan, ahol az ilyenfajta versenyzésre kiváló minőségű, a kerékhez jól tapadó aszfalt, 15 %-os lejtő és félelmetes kanyarok várták a meglepetésekre nem mindig felkészült aszfaltbetyárokat. Nevezni csak teljes védőfelszerelésben lehetett és az útvonal mellett, végig szalmabála ütközők voltak elhelyezve. A mintegy 100 részvevő között voltak igazi profik, hazai kerekes nagymenők is. A különböző kategóriák országos bajnokai, úgy, mint Kernács Ákos (Töky) gördeszka bajnok, valamint a BMX Cross és a Mountainbike Downhill élmezőnyéből Gulyás Misi és Pósa Péter.



Bukták és díjak


Egy másik idegen: snakeboard

A legnehezebb feladatnak a lejtő utolsó harmadában található S kanyar bevétele bizonyult, ahol nem voltak ritkák a látványos borulások. A helyszínen több száz turista és a versenyre látogató figyelte szájtátva a néha akár 80 km / óra sebességgel is száguldó betyárokat.

A döntőre selejtezők és előfutamok után került sor, a szoros versenyek végeztével a szervezők végül 5 kategóriában hirdettek eredményt: A BMX kategóriában Suba Norbert, a görkorcsolyában Gere Zoltán, a gördeszkában Bodor Attila, a longboardban Mata Szabolcs, a Mountainbike-ban pedig Kallai Pál végzett első helyen. Az elsöprő siker láttán a zsűri különdíjban részesítette az utcai szánkó hazai fenegyerekeit, „művésznevükön” Teót és Csongort, valamint a snakeboardos Bor Pétert és a scooterrel induló Horváth Balázst.



Eredmények kategóriák szerint + különdíjasok

Comments

comments