Augusztus 14-én lélegzetelállító ugrásokkal megtűzdelve zajlott az X Games egyik legtöbb embert vonzó versenye. Az extrem.hu beszámolója a BMX Dirt döntőjéről.
A pálya Fotó: G.Crosland/EXPN |
Aznap este a Staples Centerben összegyűlt emberek csak arra vártak, hogy újra olyan látványban legyen részük, amely csak nagyon ritkán adatik meg ilyen versenyzőgárdával. Az X Games BMX Dirt versenye a leglátogatottabbak egyike az 1995-ös első extrémsport olimpia óta. Az indulóknak három kör állt rendelkezésükre. Ezeken belül mutathatták be elképesztő légi manővereiket. A bírók minden kört külön pontoztak, és a legkevesebb pontot kapott kört nem vették figyelembe. Így a BMX-esek vadabbnál vadabb ugrásokat mutathattak be, ha az előző körre kevesebb pontot kaptak, s így egy kicsit lemaradtak A maradék két pontszám átlaga adta ki a végső eredményt. Így az eredeti 20 indulóból a 10 legjobb jutott be a döntőbe. Itt minden az elődöntőben megismert szabályok alapján folyt. A legutolsó helyen álló versenyző indult először, s mire az elődöntő alapján a legjobb pontszámot elért induló a startvonalhoz léphetett, a hangulat a tetőfokára hágott. Mint ahogy azt mi is beharangoztuk, a nézők egy nagyon izgalmas versenynek lehettek a szemtanúi, hiszen mintegy nyolcszor került valaki más az első helyre a pontozás alapján, mígnem az aranyérem véglegesen megtalálta a helyét.
Nyquist, az idei legjobb Fotó: Kee/Shazamm/ESPN |
Ryan Nyquist (Greenville, Észak-Karolina) eredetileg a kaliforniai Los Gatos-ből származik. Nyolc évesen már a város körül bicajozott, és valószínűleg kicsit agresszívebben ugrott át járdaszegélyeket és bokrokat, mint társai. Középiskolás korában kezdett el versenyezni, s onnantól kezdve szinte minden versenyt megnyert. 1998-ban szerezte egyik legsúlyosabb sérülését, amikor kificamította a bokáját. Csaknem két és fél évébe telt, míg a bokája teljesen rendbejött, de azalatt az időszak alatt mindig attól kellett félnie, hogy a bokája mikor mondja fel újra a szolgálatot. 2003-ban már hét versenyen verhetetlennek bizonyult. Nem volt ez máshogy az extrémsportok olimpiájának BMX Dirt döntőjében sem. Az első kör után még az volt a kérdés, vajon megismétlődik-e a rivalizálás Nyquist és a tavalyi első helyezett, Allan Cooke (Greenville, Észak-Karolina) között. Mivel a verseny állása állandóan változott, ezért nagyon nehéz volt előre megjósolni, ki lesz a befutó. Minden attól függött, ki milyen nehézségű ugrásra szánja el magát a minél nagyobb pontszám elérése érdekében.
Doyle nyerő tailwhipje Fotó: G.Crosland/EXPN |
Az utolsó körben először Stephen Murray (Corona, Kalifornia) került sorra, aki egy 360 fokos vázpörgetésig tökéletesen futott, ott viszont egy kicsit túlpörgetett és kicsúszott, így elvesztette minden esélyét a nyerésre. Aztán jött Chris Doyle (Pittsburgh, Pennsylvania), aki igencsak meglepte versenytársait, méghozzá egy sikeres tailwhip manőverrel. Ennél a trükknél a BMX-es a jobb lábat átlendíti a vázon, majd az első villa és a gumi közé helyezi. A bal lábbal, ami közben a pedálon maradt, a vázat az óra járásának ellentétesen megpörgeti. A bal lábat a levegőben tartja az egyensúly megtartása miatt, miközben az első féket behúzva tartja. Amikor a váz körbeért, a bal lábbal megállítja, s a lábat az ülésre helyezi. A jobb lábat leveszi a gumiról, s a jobb pedálra rakja. A bal lábat átlendíti a vázon a bal pedálra, és kész. Elég bonyolult leírni, és annál hajmeresztőbb végrehajtani.
„Két tailwhipet elrontottam, de úgy gondoltam, meg kell próbálnom harmadszorra is. Megkíséreltem tehát ugyanezt a manővert a második ugratónál, ott, ahol még nem próbáltam. Mikor rájöttem, hogy még mindig megyek, én voltam a legjobban meglepve.” – nyilatkozta Doyle az EXPN-nek. Ezzel a teljesítményével megszerezte a bronzérmet.
A dobogósok (balról jobbra): Doyle, Nyquist és Bohan Fotó: Bakke/Shazamm/ESPN |
Doyle után Corey Bohan (Salt Lake City, Utah) következett. Egy 720-as után rögtön az élbolyba került, de ekkor még hátra volt három versenyző, közöttük Nyquist. A nyomás ekkor még teljes mértékben ránehezedett, hiszen az első két köre után még csak a 7. helyen állt. Legalább 89 pontot kellett összeszednie.
„Nyomás? Viccelsz? Hihetetlen volt. Csak néztem a többi srácot, ahogy sorban az első helyre törtek, miközben arra gondoltam, hogy ez kemény dió lesz.” – nyilatkozta Nyquist az EXPN-nek. Aztán végül mégis sikerült elvinnie az aranyat ugráskombinációival. A döntő befejeztével a versenyzők arca szinte ragyogott. Nagyon izgatottak voltak, hiszen soha nem volt még példa ilyen drámai változásokra az első hely tekintetében.
A szervezők is megemberelték magukat, hiszen már nem csak ígérgetnek, így aki rendelkezik gyors Internettel és minimum 8-as verziójú RealPlayerrel, az megnézheti a döntőt, illetve élőben nyomon követheti a verseny további napjainak eseményeit.
|