Vízisíugrás: a víz felett repülnek

Most szombaton (aug. 9.) rendezik Dunavarsányban a vízisí magyar bajnokságot. A szlalomosokban bárki gyönyörködhet, aki kilátogat a pályára, azonban van a vízisínek egy olyan szakága, amit itthon nem láthat: a vízisíugrás, ami sokban hasonlít a síugrásra. Utánajártunk, mi is ez a sport.

Európában a síugrás kifejezésről a sportot szerető emberek egy téli, alpesi tájra asszociálnak, ahol tetőtől-talpig síruhába öltözött fiúk ugrálnak egy sáncról a fehér kulisszák előtt, szinte bele a fehér tejfölbe. Az Újvilágban azonban a síugrásról sokaknak egy vízisíelőt húzó motorcsónak, egy rámpa és a víz felett repkedő vízisíelők jutnak eszébe. A „skijumping” kifejezés elejéről ugyanis előszeretettel lefelejtik a „water” szócskát. A két dolog nagyon sokban hasonlít egymásra, mégsincs átjárás a két sport között. Pedig síugró sánc van az USA-ban is, ráadásul a legutóbbi téli olimpián, Salt Lake City-ben a síugrás is műsoron volt. Sőt, a 2003-04-es síugró világkupa programján az olimpiai sánc is helyet kapott. Mégsem hallani arról, hogy a síugrók nyáron a vízen gyakorolnának, ahogy arról sem, hogy a vízi ugrók télen a szilárd halmazállapotú vízen is kipróbálnák magukat. Hogy pontosan mi is a vízisíugrás, annak néztünk utána.

Itthon a vízisínek leginkább a szlalom szakágát űzik. Persze az extrémsportoknál nem ritka, hogy csak egy vagy két magyar űz valamilyen sportot, ha nem is titokban, de mindenesetre a média tudomása nélkül. Így rákérdeztünk az egyik legjobb itthoni vízisítelep üzemeltetőjénél, Micskó Lászlónál, a vízisí itthoni nagy tudoránál, hogy ő tud-e magyar vízisíugróról. Laci a sportról természetesen hallott már, viszont szerinte itthon senki sem űzi. Akkor ebben is hasonlít a két sportág egymásra – merülhet fel. Azonban ez nem így van, mert Kőszegen még akad pár síugró, és úgy tűnik, nevelődik az utánpótlás is, ha nem is paradicsomi körülmények között.


Egy rosszul sikerült ugrás

Aki már látott síugró versenyt, az könnyen maga elé tudja képzelni a vízi változatot is. Egy motorcsónak húzza az ugrót, mint a vízisínél általában, (max 57 km/h-val), majd egy rámpára vezeti fel, ahol az ugró előredől, V-alakban szétnyitja a lábait, hogy minél aerodinamikusabb legyen a tartása az 5G-nyi erőhatás közben, és a végén a vízen landol. A síugráshoz hasonlóan itt is csak akkor érvényes egy ugrás (főleg a rekordok), ha szabályosan landol. Ha oldalra dőlve, esetleg a hátán belecsapódik a vízbe, az nem számít szabályos ugrásnak. Az összetapadt hóra esni sem nagy öröm, de a vízre csapódás még fájdalmasabb. Ezért is ugranak bukósisakban, ráccsal az arcuk előtt.



Rejtőzködő sztárok:

Az Extreme Sport Channelen néha-néha még látni is lehet pár percnyi vízisíugrást. A neten nem nagyon érdemes próbálkozni, hosszas keresgélés után egyetlen valamirevaló szaksiteot találtunk. A világ legjobbjainak nincs önálló honlapjuk – mintha ők nem is a 21. században élnének. Azért nem volt teljesen eredménytelen a keresgélésünk, sikerült egy videót találni a nemrégiben megdöntött világrekordról, ami 70, 9 méter. A videót itt nézhetitek meg. (RealPlayer kell hozzá.)



A videón látható ugró az amerikai Jimmy Siemers. A 21 éves amerikai srác négy éves korában kezdett vízisízni, három évvel később pedig már versenyzett is. Nem csak ugrásban, de trükkben és összetettben is sorra nyeri az amerikai és világbajnokságokat, dönti a rekordokat.


Jaret

A rámpa királya:



Jimmy legnagyobb ellenfele a nála 12 évvel idősebb kanadai, de Floridában élő Jaret Llewellyn, aki Kanada egyik legsikeresebb sportolója. Ő nem víziesíelőként kezdte, tinédzser korában még jónevű jéghoki kapusnak számított, bár már kilenc éves kora óta vett részt vízisí versenyeken is, nagypapája imádott vízisízni, ő szerettette meg vele a sportot.



Azóta már hétszeres vízisí világbajnok, ő a világbajnoki cím védője, kilencszer döntötte már meg a vízisíugró világrekordot. Most is ő tartja: 71,7 méterrel. Sőt a sírepülő világcsúcsot is ő tartja, 91 méterrel. Merthogy a síugráshoz hasonlóan itt is van repülőszám, ahol magasabbról rugaszkodnak el (magasabb a rámpa), így tovább repülnek a levegőben. Jaret világrekordjának videóklippjét itt nézhetitek meg. (Quicktime kell hozzá.)



Jaret nem győzi hangsúlyozni, hogy mennyire fontos, hogy megfelelő legyen a helyszín, a körülmények, mert ebbe a sportba bele is lehet halni. Legnagyobb ellenfelének Jimmy-n kívül a fiatal Ryan Fitts-et és Freddy Kruegert tartja. (Freddy nem az Elm Streeten lakik, hanem a napfényes Floridában.)

Nőknek is!



A vízisíugrásban a nőknek is rendeznek versenyeket. (Síugrásban csak az utóbbi években kezdik komolyabban venni a szebbik nemet is.) A vízi társaiknál Jimmy csapattársa, az ausztrál Emma Sheers számít a legjobbnak. Vele csak az orosz Elena Milakova (2003. nyarának elején ő vezette a világranglistát) és a dán(!) June Fladborg tudja tartani a versenyt.



Vízisí pályák itthon is vannak, vízisíelők is, reméljük egyszer magyar résztvevői is lesznek ennek a rendkívül látványos sportnak.

Comments

comments