Terepjáró mustra

Hóhahó, kirándulni volna jó! Kirándulni valóban jó, csakhogy mielőtt nekivágnánk országnak, világnak, nem árt egy-két dolgot beszerezni: szandált, cipőt, bakancsot, hátizsákot, hálózsákot, sátrat és kabátot. Terveink szerint ebben próbálunk nektek segíteni oly módon, hogy egy kicsit szétnézünk helyettetek a városban, és kikérjük a szakértők tanácsát. A többi már a ti dolgotok!





Lafuma félcipő
Amerika a korlátlan lehetőségek és a végtelen statisztikák hazája, a derék jenkiknél ugyanis mindenről készül kimutatás, elemzés, összesítés, rangsorolás. Ez alól nem lehet kivétel a kalandtúra, illetve az ahhoz szükséges felszerelések számokba foglalása sem. Az egyik legjelentősebb amerikai outdoor lap, az Outside is készített egy összegzést a Buyer’s Guide 2003 alapján. Az idei évben legjobbnak tartott termékeket szedte csokorba, és tárta az olvasók elé, hogy melyikre miért esett a választás. Mi is megpróbálunk körbenézni a hazai piacon, és hasonló szempontok szerint összeszedni ugyanazokat a termékfajtákat, amiket tengerentúli kollégáink. Elsőként a lábbeliket vettük górcső alá, mert „cipőjéről ismerszik meg az ember” (legalábbis a hegyekben). Természetesen a lista az amerikai ízlést tükrözi – a termékek nagy része hazai márkájú – ami jelentősen el szokott térni az Európaitól, azon belül is a miénktől. Bár sokszor szeretjük majmolni őket…

Alkalomhoz a bakancsot

A lényeg, hogy mit lehet kapni nálunk, mi az, amit megvesznek a magyar vásárlók. Fontos megjegyeznünk az elején, hogy nem vagyunk egy hegylakó nép és a zsebünk sem olyan mély, mint az újvilági polgároknak. Márpedig a túrázás nem a széles tömegek sportja – most nem a dobogókői kirándulókról beszélünk, hanem a kalandot, kihívást, extrém élményre vágyó, biztos anyagi háttérrel rendelkező sportkedvelő emberekről (csak sajnálni tudjuk, hogy egyelőre koránt sincsenek annyian, mint amennyi optimális lenne).






Boreal túracipők
Ennek tudatában indultunk el felfedező utunkra a Budapesten található jelentősebb üzletekbe. Tovább nehezítette dolgunkat, hogy nem éppen a legjobbkor látogattuk meg az outdoor szaküzleteket, a nyárra való tekintettel ugyanis igen csekély árukínálattal fogadtak bennünket. Persze ez lenne a kisebbik baj. A nagyobbik az, hogy ebben a szezonban a túrázni indulóknak is be kell érniük a kisebb választékkal.
Mielőtt megtalálnánk, nézzük meg, mit is keresünk.

GTX – nem sportkocsi

Az Buyer’s-nél egy bizonyos The North Face Trek Light leader GTX nyerte a bakancsok közti versenyt. A nevéből is kitűnik, hogy Gore-tex anyagból készült, és „mindössze” 150 dolláros (34.500 Ft) vételára itthon sem keltene feltűnést. (Nem kerül többe, mint egy márkás kosárlabdacipő.) A Gore-tex anyagok használata, mint vizsgálódásaink során megtudtuk, leginkább a trekking cipőkre jellemző, amelyeket nem a magas hegyekbe terveztek. Ugyanis csak addig vízálló az anyag, ami a külső és belső rész között van, amíg meg nem sérül, attól kezdve nem használható, ezért nem ajánlott a havas hegyekbe. Oda kívül belül bőrből készült bakancsokat használnak. Máris felfedezhető a különbség bakancs és bakancs között. Hogy pontosabb képet kapjunk, meglátogattunk egy-két, nálunk magasabb hegyekkel rendelkező ország termékeinek honlapját. Szembesülnünk kellett a szomorú ténnyel, hogy igencsak előttünk járnak bakancsvásárlás terén, ugyanis minden lábbeli mellé jelölést tesznek, hogy az avatatlan szem is lássa, miben vág neki egy magashegyi túrának.

Fogja meg a bokáját






Meindl női trekking cipők
Tehát ezeknek az ismereteknek a tudatában következő a helyzet Magyarországon. Megkülönböztethetünk kifejezetten hegyi bakancsokat, túra- (trekking) bakancsokat, és félcipőket. Valamint a szandálok (nyárra való tekintettel) között válogathat, aki túrára akar indulni. Három közismert üzletet jártunk végig, ahol teljesen különböző márkák fogadtak minket minden egyes alkalommal. A vizsgálódást a Mountex Margit krt. 61-63. szám alatti üzletében kezdtük. A bakancsok válogatásában Csibi Sándor segített. Elmondása szerint a legfontosabb a bakancs talpának keménysége, ami alapján tudni lehet, milyen talajon célszerű használni. A sziklás vidéken a minél keményebb talp a nyerő. Nagyon fontos még a lábbeli bokafogása, ebben a kritériumban szintén az útfelület a mérvadó. A vízállóság és szellőzés további válogatási szempontként jelentkezik a bakancsok között. Nálunk egyelőre még a hagyományos dolgok uralkodnak a cipőválasztásnál: a márka, a forma, a design és az ár. Ezekkel a látványelemekkel lehet leginkább megfogni a vásárlókat.
A Mountex üzletekben az alábbi márkákból lehet túracipőt válogatni: Lasportiva, Reginetta, Garmont, Lafuma. Megpróbáltuk a legjobb modellt megtalálni a kapható termékek közül. A bakancsok között a Lasportiva Karakoram típusa bizonyult a nyerőnek, ára igen borsos: 47.000 forint. A trekking cipők közül a Lasportiva Tibet GTX modelljét választottuk 39.900 Ft-os árral, míg a kiránduló cipőknél a Lafuma All Roads Mid GTX és a hölgyek számára készített Garmont Trail Lady mellett döntöttünk. Mindkettő 32.000 forint körüli áron kapható. Félcipőket is válogattunk, itt a Lafuma All Roads és a Mid Garmont R2 Passo közül az utóbbit választottuk. A szandálokat sem hagytuk ki a sorból, mivel a nálunk található túrázó helyeket kényelmesen lehet meglátogatni bennük. Lizard és Columbia termékek között az olcsóbb Lizard Gea nyerte el tetszésünket.






Asolo tps 575 és Lowa Eiger
Utunk következő állomása a Westend Citybe vezetett, ahol az Overland üzlete jelentette a célállomást.

Más bolt, más választék

Itt két másik márka volt a favorizált: a Lowa és az Asolo bakancsok. Mindkettő árkategóriája 25.000 és 45.000 forint közé esik. A két kapható csúcsmodell a Lowa Eiger és az Asolo TPS 575 GV volt. A többi kategóriában nem találtunk említésre méltó márkát, illetve modellt. A sort a Tengerszem Teréz krt. 33. alatti üzlete zárta. Az üzletben dolgozó eladók elmondták, hogy Budapesten, a többi boltban nem teljes mértékben fedik le egymást az értékesített márkák, így elképzelhető, hogy a másik helyen más márkák termékei is megvásárolhatóak, ez az üzletvezetőtől is függ. Azért tekintélyes kínálat fogadott itt is bennünnket. Hegyi bakancsokkal a Meindl és a Zamberlan szolgáltak. Trekkingben még hozzácsapódott a Boreal márka, sőt itt az amerikai újságban is szereplő The North Face terepfutó cipői bővítették a kínálatot. A félcipők 20-30.000 forintért, a bakancsok pedig 25 ezernél kezdődnek, míg 60 ezer forintért már profi, hóhatár fölött is használható terméket lehet kapni. A szandálok között itt is megtalálható a Columbia kiegészítve Merrel és Teva lábravalókkal. A hegyi szakaszt nálunk a Meindl bakancsok nyerték, míg trekkingben a Boreal cipők domináltak. A szandáloknál a Teva érdemelte ki az elismerésünket.






Lizard szandál
Összesítésre mi, amerikai kollégáinkkal ellentétben, nem vállalkoznánk, mert nem látjuk értelmét ezen az igen összetett piacon. No meg nem is vagyunk igazi szakértők a témába, csak a választást szeretnénk megkönnyíteni azoknak, akik mostanában kedvet kaptak egy kis túrázáshoz, netán komolyabb hegymászáshoz. Legközelebb a hátizsákokat mutatjuk be, hasonló módon, hogy ne csak a lábatokon, hanem a hátatokon is legyen valami.

Comments

comments