Na, erre mondják, hogy BREAKING NEWS. Két dán és egy svéd szabadtüdős búvár – akik ha nem is ismeretlenek, de semmiképp sem a voltak a világ legjobbjai – a hétvégén három olyan világrekordot állítottak fel, hogy a világelit csak ül és néz a maga elé. A mi állunk is jól leesett.
Herbert Nitsch a Komjádiban |
Volt már a világtörténelemben példa arra, hogy valaki szinte az ismeretlenből kerüljön a világelitbe a szabadtüdős búvárkodásban, de ezért ez ritka, mint a magyar tenger. Ma reggel viszont futótűzként járta be a hír a freedivinggal foglalkozó oldalakat és azok levelezőlistáit: a skandinávok szinte suttyomban három világrekordot úsztak a hétvégén.
Július elején a nyári világrekordkísérleteket taglaló cikkünkben mi is latolgattunk, hogy kiknek lehet esélyük egy újabb csúcsra. A freedivingban általában kétféleképpen születnek a világcsúcsok. Vagy valaki egy előre bejelentett magánakcióban, megfelelő média-csinnadratta közepette próbálkozik, vagy pedig egy nemzeti vagy kontinensbajnokságon próbál meg jobban teljesíteni, mint előtte bárki.
Ezt a második módszert választották a skandinávok is. A hétvégén Aarhusban rendezett dán versenyen rukkoltak elő a világraszóló eredményekkel.
Utólag utánanézve persze a dán freediving szövetség honlapján szerepel egy júniusi rövidhír, miszerint Peter Pedersen és Stig Aavall Severinsen megpróbálkoznak egy világrekorddal júliusban, de hogy minél jobban segítsék a két srác mentális felkészülését, ezért a dán szövetség majdhogynem hírzárlatot rendelt el az ügyben. Vagyis bombát akartak robbantani. Ez sikerült is nekik!
A tények:
Stig elölről és oldalról |
A szabadtüdős búvárkodás egyetlen horizontális versenyszámában, ahol az a lényeg, hogy mennyit tudnak egy levegővétellel úszni, mostantól a skandinávok az uralkodók. Ugyanis július 19-én, szombaton Stig Aavall Severinsen 166 métert úszott uszony nélkül. (Így természetesen nehezebben lökik magukat előre a vízben, ezért ezek a rekordok elmaradnak az uszonnyal úszottaktól.)
Stig kicsoda? Merült fel bennünk a kérdés. Biztos csak a mi figyelmünket kerülte el a neve gondoltuk, ezért végig görgettük a május ciprusi világbajnokság dinamikus versenyszámának eredménylistáját, de hiába keresgéltünk, nem is indult dán versenyző. Valamilyen eredménye csak van! A dán szövetség oldaláról kiderül, ő volt a dán rekord tulajdonosa, a 2003. június 22-én úszott 150m méterével. Vagyis ezt is a vb után úszta.
Stigről ezen kívül annyit sikerült kiderítenünk, hogy úszó, vízalatti rugby és vízalatti hoki múltja van, emellett judozik, no és persze meditál. A szabadtüdős búvárkodást pedig Umberto Pelizzaritól, a sportág egyik legendájától tanulta.
Yamina |
Lássunk a másik két delikvenst.
A svéd Yamina Enedahl-Mekki ugyan ott volt a világbajnokságon, de az uszonyos dinamikus versenyen csak 100 m-ig jutott, ami nem túl acélos, figyelembe véve, hogy ugyanezen a versenyen az orosz Natalia Molochanova 150 méterrel világrekordot állitott be. Ha még emlékeztek, ő volt az, aki elfelejtett továbbúszni, amikor elérte a 150 métert.
Yamina most javított, a francia Nathalie Descreac 94 méteres rekordját múlta felül 3 méterrel a 24 éves malmöi lány.
Stig és Péter – dupla dinamit |
A végére hagytuk a királykategóriát. A dinamikus-uszonnyal versenyszám abszolult világrekordja mindig is hírnevet jelentett a tulajdonosának. Ebben a versenyszámban már évek óta az osztrák Herbert Nitsch volt a világ ura. Herbert szinte a semmiből lépett elő a világ legjobbjává, és versenyszellemét ismerve, ha meghallja, hogy felülmúlták tavaly felállított 183 méteres csúcsát, nem fog sokáig tétlenkedni, ő is megpróbálkozik a csúcsjavítással. Herbert idén a hírek szerint edzésen úszott már 200 métert, ami persze nem számít hivatalos világrekordnak. A világbajnokság számára sem hozott sikert, csak 155 méterig jutott, ráadásul 10 pont levonást kapott egy rossz fordulóért, majd később, a constant weight kategóriában lesérült, beszakadt a dobhártyája.
Most pedig újabb csapásként elkönyvelheti, hogy a dinamikus kategória új királya a dán Peter Pedersen, a dán szövetség elnöke kereken 200 méterrel. Nem tévedés, ez pontosan négy hosszt jelent egy levegővel egy 50 méteres medencében. Emberfeletti!
A három világrekordot a világ legbefolyásosabb szabadtüdős szervezete, az AIDA (Association Internationale pour le Développement de l‘Apnée) két tisztségviselője, egy svájci és egy belga bíró felügyelte. A rekordokat még hitelesíteni kell, de ez legtöbbször csak formaság, no és persze ki kell várni, míg megjönnek a doppingtesztek eredményei. Addig lesz időnk megemészteni, hogy a dinamikus szabadtüdőzés júliustól skandináv fennhatóság alatt áll.