Úgy tűnik mégiscsak lesz magyar csapat az augusztusi rafting vb-n. Szövetségünk továbbra sincs, legfeljebb embrionális állapotban, de a Kanyon Aktív csapata gőzerővel edz. Mi is izzítunk, reméljük nem hiába. Az esélyekről és a felkészülésről Markovics Andrással beszélgettünk
Hosszú az út Csehországig |
Talán még emlékeztek a rafting vb-ről írt oknyomozó cikkünkre, amiben annak próbáltunk utánajárni, hogy megy-e végülis az idei, augusztusban megrendezésre kerülő rafting világbajnokságra magyar csapat. Bár csak az biztos, ami már elmúlt, azért azóta is szorgosan őrölnek a vadvízek malmai. Fejleményként annyit tudunk elmondani, hogy a magyar válogatót megnyerő férficsapat, a Kanyon Aktív csapata készül a világbajnokságra, reménykedve, hogy addigra sikerül legalább ideiglenes megoldást találni a hiányzó magyar rafting szövetség problémájára.
A csapat tagjai most inkább a fizikai felkészüléssel vannak elfoglalva, a bürokrácia útvesztői helyett a vadvízek sodrásaiban keresik a helyes irányt. Legutóbb a hétvégén (július 12-13.) vettek részt egy felkészülési versenyen a szlovákiai Dunacsúnyban. A verseny után a csapat egyik tagját, a Vadvízi Túráztatók Magyarországi Szövetségének elnökét, Markovics Andrást telefonon értük utol.
– Ez már az harmadik nemzetközi versenyetek volt idén. Milyen érzésekkel jöttetek haza?
Kanyon Aktív akcióban |
Az első nemzetközi versenyünket úgymond „hazai pályán”, Wildalpenben rendezték április végén. Június közepén aztán a Gumotex kupán is kipróbálhattuk magunkat Dunacsúnyban. Mindkét alkalommal a középmezőnyben végeztünk. Ez a két verseny volt a világbajnokság magyar válogatóversenye, amit végülis megnyertünk.
Most hétvégén Dunacsúnyban a a vb-re készülő nyolc fős csapatunkból mind a nyolc csapattag eljött, ezért úgy gondoltuk, hogy két csapatot is elindítunk. Az utolsó pillanatban derült ki, hogy nem négy fős (Rafting 4), hanem csak R6 számok lesznek, ezért a 8 főből két csapatot állítottunk ki – átfedésekkel. Bár a mezőny nem volt olyan erős, mint az előző versenyeken, itt is volt néhány kemény ellenfelünk. A két csapat közel azonos eredménnyel, jóval a középmezőny előtt végzett. A 24 indulóból a sprint R6 számban az 5. és 6, az R6 szlalom számban 7. és 11. helyet értük el.
– A rafting túrákról sokan tudják, hogy körülbelül hogyan zajlanak, de a rafting, mint versenysport sokkal kevésbé ismert. Elmondanád, hogy milyen számokban kell bizonyítaniuk a csapatoknak?
Fej fej mellett a Head to Headben |
– Összesen négy szakág van. A sprintet általában rövidebb távon (500-600 m) rendezik. Egyesével indítják el a csapatokat, az nyer, aki a leggyorsabban evez. A head to head számot a sprinthez hasonló pályaszakaszon bonyolítják. Itt azonban két hajó indul egyszerre, és a kettő közül az jut tovább, aki gyorsabb, vagyis kieséses formátumban zajlik a verseny. Dunacsúnyban az egyik head to head futamban egy olasz csapattal kerültünk össze. Mivel Csúnyban nagyon keskeny a versenypálya, ezért a head to headnél nincs nagyon hely arra, hogy a két csapatot a rajtnál egymás mellől indítsák el. Ezért a szervezők ezt úgy oldották meg, hogy a még a versenypálya előtt, síkvízen kell 300 métert leevezni, és aki a hamarabb odaért a rajthoz, az mehet el először. Az olaszokat a sík szakaszon kb. 30 cm-rel vertük, de ez pont elég volt arra, hogy mi legyünk a startnál kedvezőbb pozícióban. Ők vadvízen jobbak, tudtuk mi ezt, viszont a síkvízen mi jobb erőben eveztük, így mi nyertünk. Az olaszok a futam után vagy 20 percig csak ültek a hajójukban. Nem hitték el, hogy egy amatőr magyar csapat megverte őket. Aztán összetettben azért 2.-ok lettek.
Függő játszma a szlalomban |
A sprint és a head to head mellett még két versenyszám van: a szlalom Ez is hasonló elvek alapján működik, mint a vadvízi kajak szlalom. Vagyis a sprint pályáján kell végigevezni, egyesével, csak itt kapukat is kerülgetni kell. A zöld kapuk között sordásirányban, a piros kapuk között sordásiránnyal szemben kell haladni. A kapuk érintését, vagy kihagyását büntető másodpercekkel „jutalmazzák”. Itt is az nyer, aki leggyorsabban leér. Nekünk Dunacsúnyban kicsit hátrányt jelentett, hogy a mi hajónk egy 420 cm hosszú járgány, a többieké még általában 380-as volt. Azokkal könnyebb fordulni, de nekünk ilyen hajónk van, ezzel kellett boldogulni. (A gyártmánya a mienknek is Gumotex).
Downriver: a folyón lefelé |
A leghosszabb versenyszám pedig a down river. Itt egy több km-es, 20-30 perces szakaszon kell lejutniuk a csapatoknak. A táv hossza vízszinttől és a sodrás nagyságától függ. Ebben a versenyszámban egyszerre több csapatot indítanak. A vadvízen elég nehéz erőből elhúzni egy másik hajó mellett, ezért a down riverben lehet lökdösni a másik hajóját, megpróbálni a másik csapatot „az ideális pályaívről” letolni. Persze evezővel a másik csapattagját nem lehet ütlegelni. Mi Wildalpenben próbálkoztunk például azzal, hogy keresztbeforgassunk egy másik csapatot, de mi kerültünk alájuk, és majdnem fölborultunk. Aztán mindenki jól elhúzott mellettünk, mire újra rendesen irányba álltunk. Természetesen a down riveren is a leggyorsabban célba érő csapat nyer.
– A célotok nem titkoltan a világbajnokság. Szerinted milyen esélyekkel indultok?
– Őszintén? Nem szeretnénk utolsók lenni. Ha a mezőny második harmadában végzünk, az már nagy siker lenne. Nincsenek illuzióink. A világ legjobbjai nem a munkájuk mellett, amatőr szinten edzenek.
– Apropó edzés. Hogyan zajlanak az edzéseitek?
– Mivel csapatunk a Kanyon Aktív túravezetőiből áll, mindenki csak a munkája mellett edz a vb-re. Hétvégenként a túravezetés mellett próbálunk egy-két órára időt szakítani arra, hogy gyakoroljunk. Hétköznap jobb híján a Dunán edzünk. Az újpesti öbölben kedden és csütörtök délutánonként evezünk úgy másfél órát. Emellett erőnléti edzésekkel próbáljuk az evezéshez szükséges izmainkat fejleszteni. Az edzéstervet Iványi Gábor és Zala Gyuri kenusok dolgozták ki. Persze jó lenne vadvízen edzeni, vadvízi edzőkkel, de ez egyelőre még a jövő zenéje. Ha minden jól megy, akkor augusztus közepén ki tudunk menni Csehországba, ahol a vb helyszíne mellett gyakorlópályán lesz lehetőségünk még csiszolni a technikánkon, ahol úgy néz ki, egy kinti edző segít majd nekünk.
Ami biztos: a világbajnokságot augusztus 27-31 között rendezik Csehországban.
Ami valószínű: lesz magyar csapat is.
Amiben reménykedünk: terveink szerint a vadvízi kajak világbajnokságokhoz hasonlóan a rafting vb-ről is a helyszínről tudósítunk majd.
Addig azonban még sok víz lefolyik a Moldván…
|
(A cikkben szereplő képeket Markovics András bocsátotta rendelkezésünkre.)