Magyar hosszútávúszó fenomén

Kicsiny hazánk egyik legnagyobb tömegsport rendezvénye minden évben a Balaton átúszása Révfülöp és Balatonboglár között. A táv nem lebecsülendő: 5,2 km. Aki már teljesítette a próbát, bátran lehet büszke magára, hát még az, aki 26, 50 vagy éppen 88 km-t úszik egy szuszra! Mányoki Attila hosszútávúszót Görögországban értük utol.


Lecsó a vízben

Similis simili gaudet, azaz hasonló a hasonlónak örül, tartja az idők viharát kiállt latin közmondás. A derék rómaiaknak sok mindenben igazuk volt, így ebben is, nem is csoda, hogy Mányoki Attila hosszútávúszóról először Bérces Edittől, a kiváló ultrafutótól hallottunk. Attila, vagy ahogy őt barátai szólítják, Lecsó, ugyanis szintén zalaegerszegi. Úgy látszik a zalai megyeszékhely ipari mennyiségben termeli ki a hosszútávra specializálódott sportembereket. Azonban a nyíltvízi hosszú távú úszás nyári sport, így Attilát csak két verseny között, Görögországban értük utol.



-Olyan keveset tudunk erről a sportról, milyen múltra tekint vissza a hosszútávúszás?

-Az igazat megvallva, nem nagyon foglalkoztam a sportág múltjával. Magyarországon persze nem volt nagy hagyománya, ezzel szemben Európa és a világ számos országában sok nagy múltra visszatekintő versenyt rendeznek. Pl. ahol most rajthoz álltam, a Chalkidiki-félszigeten, a Toroneos öbölben idén már 33. alkalommal rendezték meg a 26 km-es versenyt. Nagyon sok versenyt rendeznek Észak- és Dél-Amerikában. Az amerikai versenyeknek idén lesz az 50. jubileumi versenye, Atlantic Cityben. Az afrikai kontinensen is rendeznek versenyeket, zömében Egyiptomban.


Attila a Toroneos marathon eredményhirdetésén

-Az ultrafutók rendeznek több száz, sőt több ezer kilométeres versenyt is, de gondolom, hogy úszni azért nem lehet ennyit. Milyen hosszúságúak a versenyeitek?

-Változó hosszúságúak, a legrövidebbek 5 illetve 10 km-esek, a leghosszabb pedig 88 kilométer.

-Hol és milyen körülmények között rendezik ezeket a versenyeket?

-A hosszú távú versenyeket mindig nyílt vízen rendezik, Dél-Amerikában legtöbbször folyókban, máshol pedig tavakban vagy éppen tengeren. A folyami versenyeken természetesen folyásirányba úszunk, ezért kilométerben ezek a leghosszabbak. Pl. 64km Santa Fe-nél, 88km Parana-nál, és 60km Rosariónál.

A kanadai versenyeket tavakban rendezik. Ezeken a versenyeken még nyáron is elég hideg van, ritka alkalom, hogy a víz eléri a 20 fokos hőmérsékletet. A St. Jean távja 32km, a Magog 40km. Az amerikai verseny 37km az óceánban Atlantic Citynél. Az egyiptomi versenyeket a Nílusban illetve a Vörös-tengeren és a Földközi-tengeren rendezik. Ezek a versenyek nagyjából hasonlóak mint az Európaiak. Európában rengeteg helyen rendeznek versenyt. Hollandia, Svájc, Belgium, Franciaország, Olaszország, Horvátország, Görögország, Szerbia, Makedónia, Németország.

-Mennyi ideig tart egy-egy verseny?

-Ez függ a távtól, a víz hőmérsékletétől, az időjárástól. A dél-amerikai folyami versenyek 6-8-10 órásak szoktak lenni. A távolságra rövidebb kanadai versenyekre 10-12 órával számolok.

-Azt már tudom, és magam is láttam, hogy az ultrafutóknak a verseny során vannak segítőik, akik ellátják a futókat frissítővel, ennivalóval, adnak nekik ruhát stb. De hogy lehet mindezt a vízben megoldani?

-Nekünk is vannak kísérőink. Minden úszó mellett halad egy kísérőhajó, abban ülnek a segítők, és az előre megbeszélt program szerint kiadják a hajóból, amire az úszónak szüksége van. A hajó adja az irányt is, mi csak úszunk mellette. Nagyon fontos, hogy a verseny során tilos a hajót megfogni, aki ezt teszi, azt azonnal kizárják.

-Idehaza milyen bázisa van a hosszútávúszásnak?

-Számos magyar versenyző ért el kiemelkedő sikereket e sportágban,

mint Kovács Rita, Molnár Attila, Tóth Szabó Dusán és még sokan mások. Jelenleg nem nagy azoknak a száma, akik rendszeresen járnak versenyekre.


Az első három

-Az ultrafutók azt mondják, hogy a hosszú távú versenyeken nem annyira a kirobbanó fizikum, mint inkább a lelki, mentális tényezők döntenek, mondván, a test azt csinálja, amit az agy mond neki.

-Óriási szerepe van annak, hogy mentálisan milyen állapotban van a versenyző. Természetesen fizikálisan is rendben kell lenni. Én úgy érzem, hogy idő kell, mire beérik az ember egy ilyen teljesítményhez. A valóban nehéz és hosszú versenyeket fiatalon kevésbe viseli el az ember, mint picit később. Ezek mind az én tapasztalataim, bár számos társammal egyetértünk ezekben a dolgokban.

-Tudom, hogy jóformán egész nyáron versenyzel, nagyjából hogy néz ki a közeljövő programja?

-Jelenleg egy 5 versenyből álló sorozaton vagyok Görögországban. E hétvégén lesz az utolsó versenyem. Az első Athénban volt, a táv 10km volt a tengerben és sikerült megnyernem 2 óra 13 perces idővel. Július 5-6-án Kalamataban versenyeztem a Nemzeti Bajnokságon 5 ill. 10km-en. Nagyon rosszul ment a versenyzés! 5km-en 8., 10 km-en 4. lettem. 12-én, szombaton volt az egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező európai verseny Nikitiben, 26km-es távon. Negyed órás hátránnyal a 2. lettem. Nagyon hullámos volt a tenger, így nem nagyon lehetett haladni. Az időjárás mindig is nagyon befolyásolja a verseny idejét! 7óra 45 percig tartott számomra a táv teljesítése, amúgy

ugyanezen a versenyem már úsztam 5 óra 50 percet is.

-Egy-egy verseny után mennyi időt vesz igénybe a regenerálódás?

-A hét végén a Maliakos öbölben versenyzem 13 km-en. Ide címvédőként és pályacsúcstartóként utazom. Egyelőre mindent rendben érzek. Már semmi jele a hétvégi versenynek, és a majd nyolc órás úszásnak. Szerintem sikerült kipihennem, bár ezt majd csak a hétvégén fogom valójában megtudni! Egy picit azért még tompa vagyok fejben.

Comments

comments