BMX banditák Peking utcáin, avagy átjut-e a cross szakág a Nagyfalon? Ezek a kérdések merültek fel a közelmúlt kerékpáros híreiben. A hír, miszerint a BMX bemutatkozhat az olimpián, hallatán bennünk is számos kérdés merült fel. Izgalmas nyomozásunk azonban vajmi kevés eredményt hozott.
Nem hiába figyel hátra |
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a múlt héten Prágában tartotta soros kongresszusát. A fő téma természetesen a 2010-es téli olimpia házigazdájának kiválasztása volt, az eseményt végül a kanadai Vancouver rendezheti meg. Azonban a hosszú hétvége tartogatott néhány igazi meglepetést is. Pl. meglepetésként érte a nemzeti tagszervezetek küldötteit Jacques Rogge elnök bejelentése: mi szerint a BMX cross Pekingben lehetőséget kap a bemutatkozásra, ez pedig azt jelenti, hogy két hagyományos kerékpáros szám távozni kényszerül a négyévenkénti cirkusz porondjáról.
Latin közmondások maradandósága
A hétvégi hír hallatán az extrem.hu azonnal kapcsolatba lépett a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) helyszínen tartózkodó sajtófőnökével, Vad Dezsővel, aki általános meglepetésünkre (ugye, mennyi meglepetés) még annyit sem tudott, mint mi.
Üldözéses verseny |
Ma viszont már sokkal tájékozottabbnak bizonyult korábbi önmagánál, azonban így is csak annyit tudott elmondani, hogy bővebb információval ő maga sem rendelkezik, mint bármelyik érintett sportág képviselője, az viszont biztos, hogy konkrét döntések csak az Athéni olimpia után várhatóak. Addig igazából csak lobby tevékenységekről beszélhetünk, amelyek során különböző sportágak versengenek a programba való bekerülésért.
Természetesen ezekben a versengésekben rendszerint az amerikai gyökerű sportágak élveznek előnyt, hiszen ahol a pénz, ott a hatalom, szól a fáma. A pénz pedig a médiát szereti (és a média is szereti őt), ezért csak a széles tömegek számára látványosan és olcsón közvetíthető sportágaknak van jövőjük. (Nem mellékesen éppen ezért lengi körül bizonytalanság, pl. a számunkra oly kedves öttusát, és ezért lóg lószőrön Damoklész kardja a kajakosok fölött). A dolgok kétezer év alatt nem sokat változtak, a nézőknek cirkusz kell (és kenyér).
Márpedig a BMX nagyon népszerű Amerikában. Ám a felvételre váró sportágaknál az sem mellékes, hogy mérhető legyen az eredmény, így a BMX esetében már is kiestek a hagyományos versenyszámok, mint a Flatland, Vert, Dirt vagy Street kategóriák. Maradt a cross, ahol egyértelmű a sorrend, az győz, aki elsőként repeszt át a célvonalon, és nem a bíróknak kell eldönteniük, sokszor vitatható szabályok alapján, hogy ki a legjobb.
Az UCI levelét megírta
A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) elnöke levélben értesítette a prágai eseményekről az európai szövetséget, miszerint a BMX-cross szakág felvételt nyert az olimpiai műsorba, és Pekingben már bemutatkozhat a férfi és női elit kategória. A levél nem tartalmaz kitételt arra vonatkozóan, hogy bármelyik kerékpáros szám lekerülne a programról. Dietrich Tamás, a Magyar BMX Szövetség elnöke az extrem.hu-nak elmondta, hogy személyesen olvasta a levelet (angol és francia nyelven) és ennél több információt a levél nem tartalmaz a részletekre vonatkozóan. Azaz a versenyzők számáról, kvalifikációjáról és a pálya milyenségéről még nem lehet tudni semmit. Egyébként mintegy száz igazolt versenyzőnk van ebben a szakágban és főleg junior, illetve ifjúsági korcsoportokban érünk el döntős és dobogós helyezéseket a rangos nemzetközi versenyeken. A legeredményesebb hazai versenyzőnk a még juniorkorú Hódi Anikó, Európa bajnoki bronzérmével. A magyar válogatott pillanatnyilag Európa kupán vesz részt Franciaországban, de ha hazatértek kíváncsiak leszünk az ő véleményükre is.
Előd és utód
Üldözők |
A MOB-nál is érdeklődtünk, de a titkárságon csak annyit tudnak, hogy bemutató sportágként valóban szerepelni fog a BMX, de új sportágat csak akkor vesznek fel a műsorba, ha valamelyik versenyszámról lemond a kerékpáros szövetség, így a döntés az ő kezükben van. Már a NOB előző elnöke, Juan Antonio Samaranch is megmondta, hogy az olimpiai mezőny nem bővíthető tovább, mert az a játékok rovására menne, magyarán olyan nagyszabású és költséges olimpiát kellene rendezni, ami már nem lenne képes hasznot termelni. A jelenlegi elnök, a belga Jacques Rogge pedig nem véletlenül volt Samaranch tanítványa, tartja magát mestere direktívájához, és nem szívesen lépi túl a 10 ezer fős sportolói létszámot. Ugyanakkor úgy tűnik, nyitott fülekkel hallgatja az új idők zenéit, és a tradicionális sportok helyett a fiatal és egyre népszerűbb extrém sportok felé nyit. Így követheti a programban két társát (kajak-szlalom, gumiasztal) a BMX.
Húsosfazék, furkósbot
Az igazság persze az, hogy mi sem látunk a kulisszák mögé, így csak találgatni tudunk, hogy milyen erők formálják az olimpiai programot. Egy valami azonban biztos: a négy évente megrendezésre kerülő olimpia a világ legnagyobb rendezvénye. Alkalmanként több milliárd dollárt mozgat meg, a világ legnagyobb cégei (nevet nem szívesen írunk, de mindenki ismeri a nagy piros amerikai üdítőital gyártót, a három sávos német sportszergyártót, a mogyorós csokit, a három betűs számítástechnikai céget, és a japán szórakoztató elektronikai óriást, nem is beszélve a közlekedési eszközök gyártóiról). Az esemény reklámértéke felbecsülhetetlen, közeledik az idő, amikor pénzdíjat kezdenek el osztani a győztesek között, és amikor már egyáltalán nem a részvétel a fontos. A húsos fazék bizony nagyon csábító, igaz, aki ott van mellette, az két kézzel kapaszkodik a fülébe, és furkósbottal sem lehet onnan elverni. A továbbiakban várakozó álláspontra helyezkedünk, éberen figyelünk, mindenről beszámolunk, és reméljük, hogy jövő ilyenkor, az athéni olimpia után még a mostaninál is okosabbak leszünk. Nem lesz nehéz…