534 ejtőernyős ugrást hajtott végre egy nap alatt!

Amikor először olvastam a hírt, alig hittem a szememnek. Azonban több megbízható forrás is megerősíti, az amerikai Jay Stokes 24 óra alatt 534-szer ugrott ki egy repülőből. Utána érdeklődtünk, hogy is van ez. Az is kiderült, hogy a rekordnak mi köze a szexhez.


Jay Stokes 21 évett húzott le zöldsapkásként

Tegyük fel, hogy a hír igaz. Az amerikai Jay Stokes valóban több mint 500 ejtőernyős ugrást hajtott végre egy nap alatt. A Guinness rekordok könyve szerint valóban van ilyen kategória. Az első rekordot 1995-ben jegyezték fel, 331 ugrással. 1997-ben már 384-re emelkedett az ugrások száma. Két évvel később már 476 volt az új csúcs. 2001-ben aztán jött a szintén amerikai Michael Zang, aki 500 ugrással elvette Jay előző rekordját. Jay 2003. november 11-én „állt bosszút”, 534 ugrással. Ha a Guinness mondja!



Számoljunk egy kicsit utána: 534 osztva 24-gyel, az 22,25. Kerekítsünk 22-re. Ennyi ugrást kell megtenni óránként. Vagyis 60 perc osztva 22-vel az 2,7. Ennyi perce van egy ugrásra. Felvenni az ejtőernyőt (az ernyőt nyilvánvalóan nem ő hajtogatta), beszállni a repülőbe, felmenni egy bizonyos magasságba (Jay 640 méterről ugrott), kiugrani, némi szabadesés után ernyőt nyitni, landolni (lehetőleg jó helyen, hogy gyorsan fel tudja venni az újabb ernyőt), aztán futás újra ugrani. Mindezt három perc alatt. Belegondolni is fárasztó.



Annyit sikerült kiderítenem, hogy Jay Stokes 22 ernyőt és 2 gépet használt a 24 óra alatt. 65 segítő dolgozott a keze alá, négy órás váltásban. Ők végezték a hajtogatást. Mivel én mindössze egyszer ugrottam, így jobbnak láttam olyasvalaki segítségét kérni, aki ért is hozzá. Hídvégi István Magyarország egyik legtapasztaltabb ejtőernyőse, én is vele ugrottam. Ő segített eligazodni a számokban.


Jay Porter gépe

István tippje az volt, hogy Jay Pilatus Porter típusú gépeket használt, (igaza volt), amely 50 méteren belül le tud szállni, szinte hamarabb leér, mint az ugró, odagurul az ernyős mellé, akinek szinte csak be kell ugrania. A Porter gépek 700-800 lóerősek, kis karosszériával, vagyis rettenetesen tudnak emelkedni. Nem kell hozzá egy perc, hogy felérjenek. Vagyis a kiszámolt 2,7 perc alatt bőven végrehajtható egy ugrás. Csak annyi időre kell abbahagyni az ugrálást, míg a rekorder a dolgát végzi. A nemzetközi szövetség (FAI) szabályai szerint az ernyőnyitás legalacsonyabb határa a 400 méter, ezért is ugrott Jay 640-ről, hogy 400-on nyithasson.


Hajtogatott ernyők arzenálja

István szerint a volt desszantos ugrása amolyan oroszos rekord, ahol a mennyiség számít, de nem áll mögötte igazi tudás. A 24 óra alatti minél több ugrás rekordja szinte csak pénz kérdése. Egy Porter gép bérlése 160 ezer forint óránként, az arizoniai rekorder ebből kettőt használt egy napon át. A hajtogatás sem olcsó, bár híreink szerint esetünkben ezt önkéntesekkel oldották meg.



Jaynek az időjárással nem sok szerencséje volt. November 11-én reggel Dél-Kaliforniában, ahol ugrott, még szép idő volt. A 300. ugrás után azonban rosszabbra fordult az idő. Esőben ugrani olyan, mintha drótkefét húzogatnának az arcodon szabadesés közben.



Istvánt arról is faggattam, hogy vajon meddig lehet még az egy nap alatt végrehajtott ugrások számát fokozni. „Lehet még faragni az egy ugrásra fordított időn. Gyorsabban jön lefelé, a gépben veszi fel az ernyőt, stb. Értelme azonban annyi van, mint azoknak a rekordoknak, amelyek azt jegyzik fel, hogy egy nő egy nap alatt hány férfivel volt együtt. Az egy főre jutó időt lehet csökkenteni, de élvezet nem sok van benne”.



Hajtogatás nagyüzemben, és nonstop nyilvántartás

(A cikkben szereplő képek Jay rekordjának hivatalos oldaláról valóak.)

Comments

comments