Hazatért Bejából a szenzációsan szereplő magyar BMX flatland különítmény. A három nemzetközi kategóriában rendezett versenyen (expert, master, pro) mindhárom versenyző döntős helyezést ért el a saját kategóriájában. Sőre Péter expert világbajnok, Horváth Marcell ugyanitt negyedik, míg Kun Ádám 15. lett a pro kategóriában.
Kun Ádám |
Két héttel ezelőtt ért véget a BMX világbajnokság Portugáliában, Bejában. Az eredményeket már tudjuk, de a srácok csak nemrég értek haza, az extrem.hu pedig máris lecsapott rájuk, hogy személyesen is elmondhassák élményeiket.
Vegyük sorra kik is voltak kint. Először is, mindössze három srác utazott ki a távoli mediterrán országba, és mindhárman flatlandben képviselték a hazai BMX társadalmat. Elsőként, had említsem meg a legfiatalabbat: Kun Ádámot, aki fiatal kora ellenére a legtapasztaltabb versenyző volt a különítményben. Ő tavaly már bizonyította kiváló tehetségét, masters világbajnoki címével. Természetesen, így idén az elitben indult a nagyágyúk között. A másik két srác újonc volt a világbajnokság mezőnyében, mégis azonnal kinőtték az expert kategóriát, Horváth Marcell a negyedik helyet szerezte meg, Sőre Péter pedig magabiztos versenyzéssel nem hagyott kétséget afelől, hogy ki állhat a dobogó legfelső fokára.
-Hogyan fogtok visszaemlékezi erre a világbajnokságra?
Kun Ádám:
-Nagyon jó érzés volt újra világbajnokságon részt venni, nem gondoltam, hogy ilyen erős mezőny fog összegyűlni, ugyanis tavaly nem voltak, de idén eljöttek a tenger túlról a legjobbak. A tavalyi világbajnoki címemnek (master) nem örültem ennyire, mint a mostani döntőbe jutásnak. A 16-os döntőbe 35 versenyzőből a 16.-ként jutottam be és fantasztikus volt, hogy a kivilágított pályán, már csak a világ 16 legjobb flatlandese gyakorolhatott, és köztük lehettem én is. A versenyen végül a 15. helyen végeztem, és rendkívül boldog vagyok ezzel az eredménnyel.
Sőre Péter |
Horváth Marcell:
-Nagyon nagy élmény volt nekem ez a világbajnokság, mert még soha nem voltam külföldön versenyen, és tök jó volt a portugál profikkal együtt edzeni.
Egy kicsit szerepelhettem volna jobban is, mivel a döntőbe az első és második helyen kerültünk be a Petivel. Neki sikerült megőrizni a helyét én egy kicsit visszacsúsztam a negyedik helyre.
Sajnos egy évben nem tudok több külföldi versenyre menni, mert nem olcsó mulatság. Főleg most a portugáliai túra után, nem hiszem, hogy bárhova is menni tudnék. Így amelyik verseny ígéretesebbnek tűnik, arra fogok majd elmenni.
Sőre Péter:
-Nagyon, nagyon jó érzés világbajnoknak lenni, az első hat helyen döntőbe jutott versenyző mind világbajnok akart lenni, én hibátlant mentem a selejtezőben, így utolsóként mehettem. Egyébként is szeretem látni a többieket, majd utolsóként bemutatni a gyakorlatot. A versenyen legjobban a Marcelltől féltem, szerintem nagyon jó kört ment a döntőben is. Jobb helyezést érdemelt volna, mint a negyedik hely. Az egész világbajnokságon a legjobban a portugálokkal való edzés tetszett, napi nyolc órát tekertünk egy héten át.
-Hogy tudtátok megoldani az utazást?
A vb logoja: szimpatikus |
Kun Ádám:
-A biciklis szponzorom, az OG Bike állta az utazás és nevezés költségeit, a szállást meg megoldottuk: a többi bringásnál laktunk, így nem került semmibe a három hetes, nyaralással egybekötött világbajnokság. Két napja jöttünk haza, Portugália után megálltunk még Kölnben is, ott is elindultunk egy versenyen. Az eredményeket már nem is tudtuk meg, mert indult a gépünk, de legrosszabb esetben 15. lehettem.
Horváth Marcell:
-Mivel a versenyre nem volt előzetes kvalifikáció, hanem teljesen önköltséges alapon működött, egybekötöttük a nyaralással. A versenyre interneten keresztül neveztünk be. Fantasztikus élmény volt a világ legjobbjaival együtt edzeni, bár a talaj egy kicsit csúszós volt, azért a profik is meglepődtek néha az útviszonyon. A csarnokban viszont remek idő volt, amíg kinn a napon 30-40 fokos hőség volt, addig bent, alig 25 fok volt a hőmérséklet.
Sőre Péter:
-A versenyre az utamat a főszponzorom, a Fundango biztosította, a többit összekapartam mindenhonnan, meg hát a szülők segítettek, mint mindenben. A verseny nagyon jól volt megszervezve: nem volt a flatland eldugva a többi sportág között. Az elődöntőben azt hiszem 30-an indultunk.
-Egy ilyen verseny után, mi következik?
Horváth Marcell |
Kun Ádám:
-Legközelebb hazai versenyen veszek részt: az országos bajnokságon. Jövőre pedig Hollandiában lesz a világbajnokság. Ha minden összejön, akkor lehetőségem lesz elindulni Amerikában CFP selejtező versenyen, ahonnan az első nyolc bejut az X – Games-re. Ami álmaim versenye, és a legeslegjobbak vesznek részt rajta.
Horváth Marcell:
-Budapesttől ugyan nem messze lakom Pilisborosjenőn (10 km), de csak kocsival tudok bemenni gyakorolni a Hősökre. Télen nem is tudok készülni, ami sokat számít a versenyzésben. Ezért jó volna kijutni megint Portugáliába, edzeni az ottani tavaszban, átvészelni az itteni telet, de elsősorban az anyagiakon múlik megint.
Sőre Péter:
-Egyszer már versenyeztem külföldön Amszterdamban, nem valami jó élményekkel, ugyanis ott is elsőként kerültem a döntőbe, de elizgultam, és csak a hatodik lettem. Jövőre természetesen eggyel feljebb nyomom (master). Most nem érdekel semmi verseny, csak az edzés és persze a bulik. Most a hétvégén is lemegyek Velencére, de nem hiszem, hogy külön készülök a versenyre. Valószínűleg csak egy könnyebb gyakorlatot mutatok majd be, mert a bringám nem jó, amit nyertem, azt meg össze kell még rakni.
-Mit szóltok, hogy Pekingben bemutatkozhat a BMX cross?
Kun Ádám:
-Hallottam a crossosokról, de a két sportágnak már nem sok köze van egymáshoz. Én egyébként is a flatlandet tartom a legkomolyabbnak a BMX ágai közül, mivel itt nem elég csupán bátornak, bevállalósnak lenni, hanem itt van szükség a legnagyobb akaratra és türelemre, ugyanakkor a legtöbb kreativitásra is itt van lehetőség.
Horváth Marcell:
-Régen a crossosokból alakult ki a többi szakág, de mára teljesen elkülönültek és megmondom őszintén, nem ismerjük egymás versenyzőit. De elképzelhető, hogy hasznos lehet számunkra a BMX elismertsége. Például a hétvégén lesz Velencén Flatland és Water Jump verseny, ahol freestyle-osok és crossosok egyaránt indulnak.
Sőre Péter:
-Nagyon örülök neki, előrehaladás, előbb utóbb az összes BMX-es sportágnak ott a helye, de mivel a cross a legmérhetőbb, valószínűleg azért került be elsőként.
-Hogyan kezdődött a szerelem?
A világbajnokság helyszíne |
Kun Ádám:
-Kiskorom óta érdekel a BMX, de csak Pásztor Gabi és Sarlósi Attila révén ismertem meg igazán a sportágat, ami azóta teljesen az életemmé vált. A profi döntőben én voltam a legfiatalabb, de még a magyarok között is én voltam a legkisebb. Ennek ellenére én nyugtatgattam a fiúkat, hogy nem kell izgulni, ami persze természetes, hiszen mindenki izgul, csak én már tavaly versenyeztem világbajnokságon. Az ő eredményük pedig feldobott engem is a döntőben.
Horváth Marcell:
-Mindig is rajongtam a BMX-ért, példaképem több is van. Van aki a tudása miatt, van aki az életviteléért. Hazai vonatkozásban mindenféleképpen Szilágyi Márton, aki megteremtette nálunk a flatlandet.
Sőre Péter:
-Természetesen, mint szerintem mindenki más, a BMX banditák hatására kezdtem el bicajozni. Előtte kilenc évig szertornáztam versenyszerűen, de mivel itt Szombathelyen nincs valami nagy keletje a torna sportnak, abba kellet hagynom. Általában meg tudtam oldani a téli edzéseket, most pedig úgy néz ki, hogy fűtött mélygarázs a megoldás, persze ha a rendőr el nem kerget.
-Mit csináltok, amikor éppen nem edzetek, munka, tanulás?
Kun Ádám:
-Még gimnáziumba járok Sátoraljaújhelyen, jövőre fogok érettségizni, szeretnék majd továbbtanulni. Sajnos elég messze lakok mindentől, a szponzorok miatt pedig sűrűn kell feljárnom Budapestre, még iskolaidő alatt is, ami elég fárasztó. Viszont itt nincs olyan nagy tömeg, mint a Hősök terén és nyugodtan lehet gyakorolni.
Horváth Marcell:
-Jelenleg Főiskolás vagyok a Műszaki Egyetemen, harmadikos vagyok környezetmérnök szakon.
Sőre Péter:
-Pesten tanulok a TF-en, igaz, hogy most a versenyek miatt halasztottam.