Van aki a futópadra esküszik, mások szerint csak a mókusok futnak önszántukból anélkül, hogy előre haladnának. Az ultrafutóknál is megoszlanak a vélemények, tény azonban, hogy futópadon is van 24 órás világrekord. Ezt azonban egyelőre még nem magyar tartja.
A negyven fokot nem mindenki bírja |
Másfél hete olvashattátok helyszíni riportunkat az ultrafutók 100 km-es országos bajnokságáról. Akkor azon keseregtünk, hogy a világ legjobbjai között nyilvántartott magyar ultrafutókra itthon úgy tűnik, szinte senki sem kíváncsi. Ez még sem lehet, biztos valami más oka van, amiért néző még véletlenül sem vetődött a zalaegerszegi pályára. Megvan, fogjuk a hőségre. Mentek volna ők, de hát nem fehér embernek való az aszfalt közeli 45 fok körüli hőmérséklet.
Ilyenkor a kontinentális éghajlatot kedvelő magyar inkább behúzódik a légkondicionált helyiségek hűvösébe. Bár a nyári szabadságok miatt a konditermek forgalma kicsit megcsappan, azért a legtöbb felkapott pesti fitness teremben még mindig sorba kell állni, hogy a feljuthassunk a futópadokra.
Egy nap a mókuskeréken:
Innen jött az ötlet, nézzünk utána, a futópadok terén mik a világcsúcsok. Merthogy, az biztos volt, hogy ebben is tartanak fenn rekordokat. Mint kiderült, a Rekordok Könyvében a futópadon történő non-stop 24 órás futásnak is jut egy fejezet. Ezt jelenleg az ír származású amerikai Tony Mangan tartja 216.37 km-rel.
Tony Mangan a rekord közben |
Tony napi 12 órás futópados edzésekkel készült, majd 46. születésnapján futotta meg ezt a rekordot Dublinban 2003. április 19-én, egy Cybex 685 típusú gépen. E mellett volt egy másik gép is, hogy akkor se legyen gond, ha esetleg a technika nem bírná egy egész napon keresztül. A gép köré bal és jobb lábához, valamint Tonyval szemben is elhelyeztek egy-egy ventillátort.
A 24 óra alatt egyszer sem szállt le a gépről, pihenésként időről-időre gyaloglással vegyítette a futást. Az interjúkra is ilyenkor kerítettek sort. Négy liter vizet, 15 liter energiaitalt ivott meg és 15 rúd energiagélt nyomott magába. Száraz táplálékot nem vett magához. A leglassabb órájában 8,8 km-t futott, a leggyorsabb 60 perce alatt pedig 10,47 km-t. (a Cybex 685 max. 19.8 km/h-s teljesítményre képes.) Azt, hogy az ultrafutásban milyen fontos tényező az agy győzelme a test felett, mi sem bizonyítja jobban, minthogy a leggyorsabb órája az utolsó volt, amikor már egy kisebb tömeg buzdította.
Az agyban dől el, bírja-e a futó:
Az idők fejben tartásával nem kellett törődnie. Segítői minden kilométert feljegyeztek. Az egész kísérletet videóra vették, amire a Guiness-rekord hitelesítés miatt szükség is volt. Ehhez két videokamerát használtak, hogy akkor sem maradjon le egy perc sem, amikor az egyik gépben kazettát cserélnek. Azt is rögzítették, amikor 99.9 és 199.9 km-nél, fordult a futópad órája.
Az első négy óra után jött el az első krízis Tony számára. Az ultrarunning.com-on publikált beszámolója szerint „túl sok kalóriát vettem magamhoz, nagyon csikart a hasam. 750 kalóriát égettem el naponta, és az emberi test problémamentesen csak 280-t tud pótolni. Mivel azonban közel 100 ezer kalória felesleget tárol a testünk, ezért abból is tudott felhasználni, így az energiaitalomba ezután nem két, hanem csak másfél kanál Sustained Energy-t tettek.”
A 24 órás rekord előző tulajdonosa, a kanadai David Deubelbeiss (jobbra) nyulakkal futott |
A másik holtponthoz 100 mérföldnél ért – legalábbis fő segítője mindenképp. “Eamon, a fő segítőm egy energiaitalos kulacsot adott át, és azt mondta, hogy többet nem csinál végig 24 órát. Én sem – válaszoltam, és ezen jót nevettünk.”
Az utolsó órákra már egész tömeg gyűlt össze a fitnessteremben, de Tony senkinek sem engedte meg, hogy a gépe közelében lévő futópadokat használja. Nem akart “nyulat”, nehogy kizökkentsék a ritmusából.
Eleinte rádiót hallgatott, a legnehezebb időszakon (a hajnali órákon) pedig egy vígjáték sorozat epizódjai segítették át. A futópados verziónál ugyanis – főleg Amerikában – a futó nem az edzőterem falát nézi, hanem egy tévékészüléket. Tony is ezt használta a monotónia megtörésére. Az utolsó percekben pedig CD-ről olyan számok szóltak, mint a „Keep on running”, „Born to Run” és a “Run for Home”.
Vannak, akik még nála is sokkal többet bírnak:
Elsőre persze a legtöbb ember számára a szadomazochizmus iskolapéldájának tűnhet az az ötlet, hogy valaki 24 órán keresztül fusson egy futópadon, ahol még a változó táj vagy a többi futó sem enyhíti a monotóniát. Az ultrafutók különleges klubjában azonban a 24 órás futás még csak nem is a legextrémebb. Rendeznek 48 órás versenyeket is. Ebben a világrekordot a világ jelenleg talán legjobb ultrafutója, az Ausztráliában élő görög Yannisz Kurosz tartja 473 km-rel. (Ezt egy sportpályán futotta a franciaországi Surgeres-ben.) Ahhoz képest Mangan 216 km-e akár kispályásnak is nevezhető.
Bérces Edit, a női 24 órás világcsúcstartó |
Lássuk a többi 24 órás rekordhoz képest mit jelent a 216 km. Az abszolult 24 órás rekord tulajdonosa szintén Kurosz 303,5 km-rel. Ezt még 1997-ben futotta Adelaide-ben. A női világrekord pedig a világ talán legjobb női ultrafutója, a magyar Bérces Edit nevéhez fűződik. Edit tavaly Veronában 250 km-t teljesített, ezt azóta még csak meg sem tudták közelíteni. A fenti eredményekből látszik, hogy Tony Mangan futópados rekordja korántsem megdönthetetlen.
Ezért természetesen felhívtuk Kiss Zolit, a Magyar Ultrafutók Szövetségének elnökét, az egyik legjobb magyar ultrafutót és Bérces Editet, hogy megtudjuk, mi újság futópadfronton itthon. Mint kiderült, a magyar ultrafutók jobban szeretnek a szabadban edzeni. Zoli bevallása szerint nem tartja valószínűnek, hogy kibírná 24 órán keresztül a monotóniát. Egyedül Korán Editet, a moszkvai 100 km-es verseny magyar indulóját említette a magyarok közül, aki futópadon szokott komolyabb edzéseket tartani.
Bérces Edit szerint a futópados edzés az észak-amerikai ultrafutók körében sokkal népszerűbb, mint Európában. „Futópadon sem nehezebb futni, viszont mentálisan sok futót megvisel, hogy nem halad előre, csak egy helyben áll. Fizikailag talán még könnyebb is, hisz itt egyenletes a hőmérséklet, nem süt az ember szemébe a nap, nem megy homok a cipődbe” – elemezte Edit a különbségeket.
Mivel a női Guiness Rekord a 24 órás futópados futásban “mindössze” 150.5 km (ezt az amerikai Patti Wixom futotta Texasban, 1998-ban), felvetettük Editnek, hogy nem próbálná-e meg megdönteni ezt a csúcsot, mivel szabadban ő 100 km-rel többet tud. Talán még mi magunk is meglepődtünk azon, hogy bajnokunkat nem kellett kapacitálni, sőt nagyon is készségesnek mutatkozott, mondván “ha megszervezitek, én megcsinálom”. Ezek után könnyen lehet, hogy hamarosan magyar futó fogja tartani a 24 órás futópados női Guiness Rekordot. Mindenesetre, ha így lesz, mi időben szólunk és mindenkit várunk szurkolni.